ERKEN HABER - Analiz haber - Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) mağduriyetinin gderilmesine yönelik 2022 Haziran'dan itibaren başlatılan çalışmalar henüz sonuçlanmadı.

AK Parti gündemine alınan ve EYT mağduriyetinin giderilmesine yönelik çalışmalar başlatıldığına yönelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan açıklamalar, EYT'lilere umut oldu.

Bilgin'in 4 ay boyunca yaptığı çalışmalar devam ediyor açıklamalarının ardından Aralık ayından önce yasal düzenlemenin TBMM Başkanlığına sunulacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, EYT sorununun yılbaşından önce çözülerek, yeni yıla EYT sorunsuz bir şekilde girileceğine yönelik müjde verdi.

AÇIKLANAN TARİHLERDE GEÇ KALINDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Bilgin'in EYT'nin yasal sürecine ilişkin yaptığı açıklamalarda verdiği tarihlerde bu düzenleme gerçekleştirilmedi.

2023 yılına girilmeden önce sorunun çözülmesi vaadinde bulunulmasına rağmen EYT'ye ilişkin düzenleme bir türlü TBMM'ye sevk edilerek, yürürlüğe girmedi.

DEPREMZEDELERİN MAĞDURİYETİ

EYT'nin açıklanan tarihlerden gecikmesinin ardından yaşanan Kahramanmaraş depremlerinde, EYT yeniden gündeme geldi.

Depremde yaşamını yitiren 40 binden fazla vatandaştan EYT mağduru olanların, bu haklarını kazanamadan yaşamlarını yitirmiş olmaları, tartışılmaya başlandı.

EYT mağduru olup da depremde yaşamını yitirenlerin aileleri veya çocuklarından sağ kurturulanların mağdur olacağı ifade edilerek, çıkarılacak yasal düzenlemenin yürürlük tarihinin 1 Şubat olması talep edilmeye başlandı.

İLK MAAŞ NE ZAMAN?

1 Ocak 2023'te ilk maaş almayı bekleyen EYT mağdurları, hükümet tarafından yapılan geciktirmeler nedeniyle bir türlü maaş alma imkanına kavuşamadı.

Yasa teklifinin Meclis'e geç sunulmasının ardından ilk maaşların 1 Şubat'ta bağlanacağına ilişkin açıklamalar da yine gerçekleşmedi.

Bakan Bilgin tarafından yapılan son açıklamada ise 1 Mart'ta ilk maaşların alınacağı söylendi ancak bu kez de depremler meydana gelince yasal düzenleme çıkarılmadı.

Şimdi umutlar ise 1 Nisan'da ilk maaşın alınması yönünde.

MECLİS ÇALIŞMALARINA ARA VERDİ

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından TBMM Genel Kurulu, çalışmalarına 21 Şubat'a kadar ara verdi.

"Milletvekillerinin deprem bölgelerinde olduğu" gerekçesiyle bugün yapılan açıklamada Meclisin çalışmalara verdiği aranın uzatılarak, 28 Şubat Salı gününe kadar toplanmayacağı açıklandı.

TBMM'ye sunulan EYT'ye ilişkin yasa teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildikten sonra yürürlüğe gireceği için EYT'liler 28 Şubat'ı beklemek zorunda kaldı.

Hatay'da 6 dakika arayla 2 deprem oldu Hatay'da 6 dakika arayla 2 deprem oldu

28 Şubat, 1 Mart ve 2 Mart'ta toplanacak Genel Kurul'da EYT yasa teklifinin gündeme alınarak kabul edilmesi bekleniyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI KABİNESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında 27 Şubat saat 15.00'te toplanacak olan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin gündeminde deprem ve EYT konusunun gündeme alınması söz konusu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kabine Toplantısı sonrası yapacağı açıklamada, normal yaşamın sürdüğünü, deprem haricinde diğer alanlardaki çalışmalara da kalındığı yerden devam edileceğini söylemesi bekleniyor. 

Erdoğan'ın EYT konusunu 27 Şubat Pazartesi günkü Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrası veya TBMM'de 28 Şubat Salı günü yapaağı AK Parti Grup Toplantısı'nda gündeme getirmesi söz konusu.

EN ERKEN MAAŞ NE ZAMAN ALINACAK?

TBMM Genel Kurulu'nun çalışmalarını uzatmayıp 28 Şubat'ta mesaiye başlaması halinde 3 Mart Perşembe gününe kadar EYT'ye ilişkin kanun teklifinin gündemin ön sırasına alınarak görüşülüp kabul edilmesi söz konusu.

En iyi ihtimalle 3 Mart'ta kabul edilmesi beklenen kanun teklifinin Resmi Gazete'te yayınlanması ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kanunun uygulamasına yönelik yönetmeliğin hazırlanarak yayımlanması, 15 Mart'a kadar sürecek.

En iyi ihtimalle 15 Mart'ta yasanın yürürlüğe girmesinin ardından EYT mağduru vatandaşların emeklilik için başvuru sürecinin başlatılacağı, bunun üzerine SGK'daki emeklilik prosedürlerinin tamamlanarak 1 Nisan'dan itibaren maaş almaya hak kazanması bekleniyor.