ERKEN HABER - Milyonlarca vatandaşın beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinden kötü haber geldi. Aralık ayında yasalaşması beklenen düzenlemeye Meclis takvimi buna izin vermedi. Düzenleme 2023'e kalacak.

Milyonlarca vatandaş, merakla EYT düzenlemesinin yasalaşmasını bekliyor. Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili beklenen kanun teklifinde artık sona gelindi. Ancak düzenlemeden kötü haber geldi.

Aralık ayında yasalaşması beklenen teklife Meclis takvimi izin vermiyor. Meclis takvimi teklif için yeni yılı yani 2023'ü işaret ediyor. Yürürlülük tarihinin 1 Ocak olması beklenen teklifte çalışan için kayıp yaşanmayacağı vurgulanıyor.

EYT NE ZAMAN YASALAŞACAK?

EYT için geri sayım başladı. Koşulları sağlayanlar bekledikleri emekliliklerine kavuşabilecek. Kimlerin emekli olabileceği ise yapılan düzenlemenin açıklanmasıyla belli olacak. Teklif bu ay Meclis'e sunulsa bile, Meclis takvimi düzenlemenin yeni yıldan önce yasalaşmasına olanak tanımıyor.

SADECE 1 HAFTA KALIYOR

5-16 Aralık arasından TBMM Genel Kurulu'nda bütçe mesaisi yapılacak. Bütçe görüşmeleri boyunca başka bir teklif gündeme alınamıyor. Planmaya göre Meclis 24 Aralık'ta tatile girecek. Bu neden EYT düzenlemesi için bütçe görüşmelerinden sonra sadece 1 hafta kalıyor. AK Parti kurmayları bu zaman zarfında limanlar ve maden sahaları ile ilgili düzenlemenin yer aldığı torba teklifin gündeme taşınacağını vurguladı. Teklifin yeni yılın ilk mesaisi olabileceği belirtiliyor.

Altın ve dolar kazandırmaya devam ediyor Altın ve dolar kazandırmaya devam ediyor

HAK KAYBINA YOL AÇACAK MI?

AKP kurmayları, geç yasalaşmanın hak kaybına yol açmayacağını belirtti. Düzenlemenin yürürlüğe girişi 1 Ocak 2023 olacağı için emekli aylığından kıdem tazminatına kadar çalışan için bir kayıp yaşanmayacak.

EYT’Lİ KAÇ KİŞİ VAR?

Bakan Bilgin, ilk etapta emeklilik hakkı kazanacak kişi sayısını 1.5 milyondan 2 milyona revize etti. Yeni emeklilerin evine en az 109 milyar lira aylık girecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin çıkması halinde bugün itibarıyla emekliliğe hak kazanacak kişi sayısının yeni yılda 2 milyona ulaşabileceğini söyledi. Bilgin’in bu açıklamasıyla maliyet hesapları sil baştan değişti.

Yapılan hesaplamalara göre, yasa çıkar çıkmaz 1.5 milyon yerine 2 milyon kişinin emekliye ayrılması halinde bugün 3 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığı ödemesiyle SGK’nın EYT’den kurtulanlara ödeyeceği emekli aylığı 5.2 milyardan 7 milyar liraya, yıllık ödeme de 63 milyar liradan 84 milyar liraya çıkacak. Ancak yeni yıldan itibaren memur ve emekli aylıklarıyla birlikte en düşük emekli aylığına da zam yapılması kaçınılmaz görünüyor. Normalde işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerine geçmiş 6 ayda gerçekleşen enflasyon kadar zam yapılıyor. Enflasyondaki artış seyri, Temmuz-Aralık 2022 döneminde yüzde 17 civarında bir TÜFE’nin oluşacağını işaret ediyor. Gerçek hayat pahalılığının hem çok daha yüksek olması, hem seçim yılı olması hem de iktidarın yeni yılda yüksek bir zam açıklayacağına ilişkin açıklamalar zammın yüzde 30-50 aralığına yükseltilebileceğini gösteriyor.