ERKEN HABER - Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında düzenlenen EYT konusundaki toplantının detayları ortaya çıkmaya başladı.

Toplantı sonrası ATV’de yer alan bir habere göre; EYT’li kadınların 48, erkeklerin 50 yaşında emekli edilmesine yönelik, yani bir yaş şartı getirilmesine yönelik bir prensip kararı alındı.

Beştepe’de EYT toplantısı: ‘Yaş şartı getirilmesine yönelik karar alındı’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında EYT düzenlemesiyle ilgili Beştepe’de bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin ile Hazine ve Maliye Bakanı Nebati de katıldı.

Bu toplantı sonrası atv ekranlarında bir prensip kararı alındığı açıklayan gazeteci Salim Salimoğlu, bu kararın EYT’de yaş şartı olduğunu ifade eti.

Salim Salimoğlu’nun atv ekranlarındaki açıklaması şöyle:

Asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret ne kadar olacak?

‘KADINLARDA 48, ERKEKLERDE 50 YAŞ ŞARTI…’

“Bir karar çıktı aslında ama bu karar benim gibi 50 yaşın altında olan EYT’lileri pek memnun etmeyecek gibi görünüyor. Ama baştan karamsar olmamak lazım, çünkü bu bir nihai karar değil, bir prensip kararı. O prensip kararı ne peki? EYT’li kadınların 48, erkeklerin 50 yaşında emekli edilmesine yönelik. Yani bir yaş şartı getirilmesine yönelik bir prensip kararı alındı.

EYT’li kadınlar 48 yaşına, EYT’li erkekler 50 yaşına gelmeden emekli edilmesin yönünde bir görüş birliğine varıldı külliyedeki toplantıda…

‘SON KARARI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VERECEK’

Bu bir prensip kararı, henüz kesinleşmiş, netleşmiş bir şey yok. Ne zaman netleşecek, o da önümüzdeki hafta pazartesi, 12 Aralık’ta muhtemeldir ki bir Kabine Toplantısı daha yapılacak. O Kabine Toplantısı’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önüne işte bu düzenlemeyle ilgili taslak sunulacak”

EYT'LİLER TEPKİLİ

Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunda "Yaş" sorununun ortadan kaldırılmasının yaklaşık bir yıldır gündemde olduğunu ancak son aşamada yine yaş şartı getirelerek, mağduriyetin giderilmeyeceği dile getiriliyor.

Bakan Bilgin tarafından defalarca "Yaş sınırı yok" açıklamasının ardından bugün iktidara yakın televizyon kanalında haber yayınlatılması, tepkilere yol açtı.

EYT formülleri arasında yaş sınırı şimdiye kadar yer almazken, tasarının Meclis'e sunulması sırasında bu tür bir değişikliğin kabul edilemez olduğunu dile getiren EYT'liler, mücadelelerini sürdüreceklerini, mağduriyetlerinin giderilene kadar çaba göstereceklerini dile getiriyor.