ERKEN HABER - Milyonlarca çalışanın emekli olmasını sağlayacak EYT yasasının TBMM'den geçmesinin ardından işverenler, Hazine Destekli Kredi Garanti Fonu (KGF) olmadan işçi ve işveren arasında taksitle ödenecek bir yapının kurulmasını istiyor. İşte, EYT son dakika haberi...

EYT kanun düzenlemesinin yürürlüğe girmesinin ardından emeklilik hakkından yararlanmak isteyen çalışanlar, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) binalarının önünde uzun kuyruklar oluştururken işçi ve işveren arasında bazı sorunlar ortaya çıkmaya başladı.

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası (ÜTSO) Başkanı İrfan Akar, iş dünyasındaki yükü azaltmak üzere hükümetin hazırladığı Hazine Destekli Kredi Garanti Fonu (KGF) paketindeki EYT çerçevesinde kıdem tazminatı kefalet hacminin 50 milyar TL'ye çıkarılmasının olumlu bir tavır olduğunu, fakat KGF sürecinin firmalar ve işveren arasında bazı sorunlar çıkarabileceğini gördüklerini söyledi.

SGK çalışanlarına EYT mesaisi SGK çalışanlarına EYT mesaisi

"BİRÇOK İŞVEREN KREDİ SORUNU YAŞIYOR"

Akar, firmaların bu çerçevede ciddi bir ödeme yükünün altına girdiğini ve birçok işverenin bankalarla kredi sorunu yaşadığını belirterek, hükumetin bu ödemeyi işveren ile işçi arasında yasal bir anlaşma ile taksitlendirmesi gerektiğine değindi.

Akar, EYT'de kıdem tazminatı sürecinin bankalar üzerinden yapıldığını kaydederken, KGF olmadan işçi ve işveren arasında taksitle ödenecek bir yapının kurulmasını gerektiğine dikkat çekti.

"CİDDİ ÖDEME SIKINTISI DOĞDU"

EYT düzenlemesi sonrası kendilerinin de şikayetler aldıklarını söyleyen Akar, "Hükümetimiz bir haksızlığı gidermiştir evet ama diğer tarafta firmalara bu zorlu süreçte ciddi ödeme sıkıntısı doğmuştur. Bu ödemenin vadelere yayılması gerekir. İşçilerimizin hakları verildi ama burada herkesin fedakarlık yapıp karşılıklı anlaşma ortamı sağlayıp işverene de bir olanak sunulması gerekiyor" dedi.