ERKEN HABER - ÖZEL HABER - Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda yapılması planlanan yasal düzenlemelerde sona gelindi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bir kaç gün içerisinde açıklanacak olan EYT şartlarında, beklenmedik bir gelişme yaşanacak.

Mevcut yasalara göre, SGK başlangıç tarihi yani işe ilk başlama tarihinden önce askerlik yapanlar veya işe ilk başlama tarihinden önce doğum izni kullananlar, askerlik süresi ve doğum izin süresi kadar borçlanarak prim gün sayılarını artırabiliyor ve aynı zamanda işe ilk başlama tarihleri borçlandıkları süre kadar geriye çekiliyor.

Açıklanması beklenen EYT düzenlemesi içerisinde yer alacak bir maddeyle artık askerlik veya doğum izinleri, işe ilk başlama tarihini değiştirmeyecek. Böylece işe ilk giriş tarihinden önce askerlik yapanlar ve doğum izni kullananların yılbaşından önce borçlanmasını yaparak, mevcut yasalardan faydalanması gerekiyor. Aksi halde söz konusu borçlanma erken emeklilikte herhangi bir faydası olmayacak, sadece prim gün sayısında etkili olacak.

Örneğin mevcut yasalara göre, işe ilk başlama tarihi 2000 yılında olan bir çalışan, askerliğini 2000 yılından önceki yıllarda yapmış olması halinde askerlik borçlanması işe ilk giriş tarihini askerlik süresi kadar olmak kaydıyla 1999'a çekebiliyor.

Aserliğini 12 ay, 15 ay veya 18 ay yapmış olanlar, askerlikten sonra sigortalı olarak işe başlamışsa, bu süreler kadar borçlanıp, emeklilik aşını geriye çekebiliyor ve 2000-2001 yılında işe girmişse EYT kapsamına alınabiliyor.   

"EMEKLİLİĞE ETKİSİ OLMAYACAK"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT konusunda yaptığı açıklamalarda, 2023'ten itibaren, askerlik ve doğum izni borçlanmalarının erken emeklilikte etkili olmayacağına ilişkin söylemlerde bulunmuştu.

Gözden kaçan bu açıklama, yeni yılda yapılacak yasal düzenlemenin 1 Ocak 2023'ten itibaren geçerli olacağını da ortaya koymuş oldu.

EYT'liler bu detaya dikkat EYT'liler bu detaya dikkat

Bu doğrultuda yılbaşına kadar borçlanmayanlar, yeni yılda sadece borçlanarak prim gün sayılarını doldurabilecekler. Askerlik borçlanmaları gelen zamlarla birlikte 57 bin lira civarında. Borçlanmalar, askerlik süresi ve doğum izni süresine göre SGK primleri üzerinden hesaplanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine Toplantısının ardından açıklama yapması beklenirken EYT konusunda müjdeyi ertelemiş olmasının temelinde askerlik borçlanması ve doğum izni borçlanmasının olduğu tahmin ediliyor. Şayet yapılacak yasal düzenleme açıklanmış olsaydı, son 3 günde borçlanma hakkı bulunan herkesin emekliliği hak etmek için müracaat edebileceği öngörülüyordu.