ERKEN HABER - ÖZEL - Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) mağduriyetini gidermek için yaş şartının kaldırıldığı yasa 3 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Yaklaşık 2 milyon 250 bin kişinin emeklilik hakkı kazanarak emeklilik işlemlerini yaptıracak olması, SGK'da yoğunluğa yol açtı.

e-Devlet üzerinden emeklilik başvurusu yapanların sayısı ilk 5 gün içerisinde 700 bini aşarken, çok sayıda vatandaş saatlerce uzun kuyruklar oluşturup SGK şubelerinden işlemlerini yapmayı sürdürüyor.

"SGK ÇALIŞANLARI KURUMDAN AYRILIYOR"

EYT'lilerin iş yoğunluğu nedeniyle SGK çalışanlarının mağdur olduğunu belirten Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürler Derneği Genel Başkanı Karanfil Uyar, yaptığı açıklamada, SGK'nın toplumun tamamına hizmet verdiğini, EYT kapsamında ilk etapta yaklaşık 2.5 milyon sigortalıya aylık bağlanacağından mevcut iş yükü ile birlikte yoğunluklarının artığını belirtti.

"EYT sürecinin personel üzerinde oluşturacağı stres nedeniyle  personel sayısıda artmadığı gibi  bilakis yetişmiş personel, Kurum iş ve işlemlerinin yoğunluğu ve keşmekeşi sebebiyle Kurumdan ayrılmaktadır" diyen Uyar,  doğumdan ölüme kadar, hayatın her alanında, sürekli olarak hizmet veren, sosyal güvenlik kurumunda çalışan personelin, 666 sayılı KHK ile mali ve özlük haklarında kayıplar yaşandığına dikkati çekti.

Karanfil Uyar, "Yaşanan hak kayıpları; yılda iki defa ödenen ikramiye, havuz parası, performans ücreti, mesai ücreti, ek ödeme, vekalet ücreti, Büyükşehir ek ödemesi v.b gibi birçok başlıkta ödenen ücretlerle ilgili 12 yıldır herhangi bir düzenleme yapılmamış, kurumun çalışanları mağdur edilmiştir" diye konuştu.

"TEMİZLİK GÖREVLİSİ MEMURDAN FAZLA MAAŞ ALIYOR"

Dernek Başkanı Uyar, şunları kaydetti:

"2018 yılında 696 sayılı KHK ile kadroya alınan 4/d temizlik ve güvenlik görevlisi olarak çalışan personelin maaşları memur kadrosunda çalışan personelin maaşlarını geçmiş, tüm Kurumlar içinde en az ücret alan,  Kurum haline gelmiştir.

Hayat şartlarının maddi olarak ne kadar zorlaştığı malumunuzdur, Kurumumuz iş ve işlemlerinin yoğunluğu, mevzuatın çok yorucu ve yoğun olduğu, insanların hizmete doymadığı, basın ve sosyal medyada devamlı surette Uzman adı altında kişilerin SGK ile ilgili konuşmalar yaptıklarında, vatandaşın Kurumumuza akın etmesi, göç idaresine kayıtlı olan ve dilimizi dahi bilmeyen kişilere de hizmet vermenin kolay olmadığı, Taşranın Kurumun eli ayağı olduğuda dikkate alındığında;

-Mesai, Ek ödeme ve İkramiye ödemesinin devamlı olarak Kurumumuz personeline yapılması, (696 KHK ile 4/d işçi kadrosun çalışan temizlik ve güvenlik görevlilerine   verilen  mesai, yol, yemek,ikramiye, tediye ödemesi gibi)

İlahiyatçıya saldıranlar serbest! İlahiyatçıya saldıranlar serbest!

-Özel hizmet tazminatı oranlarının yüz puan artırılmasına yönelik Sosyal Güvenlik Hizmetleri Tazminatının verilmesi,

-657 sayılı Devlet Memurları Kanuna ekli II  sayılı Makam Tazminatının 9 uncu sırası (c) bendinden sonra gelmek üzere (d) bendine İl Müdür Yardımcısı, Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü, Şube Müdürü, Sosyal Güvenlik Merkez Müdür Yardımcısı, şeklinde ekleme yapılması talep ediyoruz."