ERKEN HABER - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlar, kamudaki sözleşmeli personele kadro hakkı başta olmak üzere geçici işçiler ve taşeron işçilerle ilgili yapılan çalışmalardaki son durumu açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, dün gerçekleştirilen Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ve kamuda istihdam edilen sözleşmeli personele kadro düzenlemesi başta olmak üzere yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Muhsin Yazıcıoğlu cinayetinde ifadeler değişti Muhsin Yazıcıoğlu cinayetinde ifadeler değişti

Bakan Bilgin, açıklamasında şunları kaydetti;

Kamudaki sözleşmeli personelle ilgili çalışmamızı sona erdirmek üzereyiz. Meclis ilk açıldığında sözleşmeli personel dosyasını getireceğiz. Şu anda üzerinde çalıştığımız dosya o, bitirmek üzereyiz.

EYT'DE TEK FORMÜL

Bir iki konu daha var EYT ondan sonra çünkü onun teknik çalışması biraz daha zaman alacak. Tek bir formül üzerinde duruyoruz ama henüz sonuçlandırmadık. EYT aralık ayı gibi gündeme gelir.

Sözleşmeli personel ve geçiçi işçiler bir an önce çözmemiz gereken dosyalar. Sözleşmeli personel mevzusunu çözüyoruz, önümüzdeki günlerde sizlerle de paylaşırız.

Sonra maden işçileri ondan sonra da kadroya geçmemiş taşeron işçiler var, o tarihte 90 bin civarında taşeron işçi vardı, önceliğimiz onlar.

Taşeron işçilerle ilgili bir çalışmamız var. O da ayrı bir dosya. Sözleşmeli personelle ilgili çalışma bittikten sonra onu ele alacağız.

SEÇİM YATIRIMI İÇİN ÖTELİYOR

Vedat Bilgin, her kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, çalışma yaptıklarını söylemesine rağmen çalışmaların içeriği veya ne zaman sonuçlanacağına ilişkin net ifadeler kullanmıyor. Özellikle EYT mağdurları ve sözleşmeli personelin her gün merakla beklediği çalışmalar bir türlü sonuçlandırılmıyor.

EYT mağdurları ile kamuda çalışan sözleşmeli taşeron işçilerin hakları, seçim öncesi verilerek bu mağduriyet üzerinden oy hesabı yapıldığı vatandaşlar arasında dile getirilmeye başlandı.

Bakan Bilgin'in her açıklamasındaki ifadelerin aynı olduğu, sadece gündemde kalmak için açıklama yaptığını ifade eden mağdur vatandaşlar, biran önce sonuçlandırılarak mağduriyetlerinin giderilmesini talep ediyor.