ERKEN HABER - Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren EYT ile ilgili tüm detaylar netlik kazanmaya başladı. Önümüzdeki haftalarda Meclis'e taşınması ocak ayında da yürürlüğe girmesi beklenen EYT ile ilgili son sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan söyleyecek. Peki EYT'de son durum ne?

eyt-5

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in EYT sisteminde yaşanan sorunlar nedeniyle herkesin emekliliğinin hesaplanamadığını ve tam olarak durumun raporlanmasının zaman aldığını söyledi. EYT'nin şu ana kadar gerçekleşmeme nedeni olarak sistemi sorun olarak göstermesi EYT'lileri harekete geçirdi. Sistemde herkesin verisine ulaşılamaması EYT hesaplamasını güçleştiriyor. 

eyt-2

İlk etapta 1 buçuk milyon kişi ardından ise 5 milyon kişiyi ilgilendirecek olan emeklilikte yaşa takılanlarda (EYT) son düzlüğe girildi. Yasa netlik kazandıktan sonra son kararı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verecek.

Düzenlemenin bu ay netlik kazanıp, ocak ayında ise yürürlüğe gireceği tahmin ediliyor. Yapılacak olan düzenlemeden yalnız 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olup emeklilik için gerekli çalışma yıl ve prim gün sayısını dolduranlar faydalanacak.

BİLGİN'DEN AÇIKLAMA GELDİ

Bunların haricinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz günlerde EYT düzenlemesinin bu ay içinde Meclis'e sunulmasının planlandığını açıkladı. Bilgin, "Herkesi dinliyoruz. Kamuya ve özel sektöre yükünü hesaplıyoruz. En kapsamlı düzenlemeyi yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın" ifadelerini kullandı.

para-2

EYT için detaylı çalışmanın devam ettiğine dikkat çeken Bakan Bilgin, düzenlemenin aralık ayı içinde Meclise sunulacağının altını çizdi. Bilgin, "Bütün veriler ortaya çıktıktan sonra kamuoyuna açıklayacağız" dedi.

"CUMHURBAŞKANI VE BAKANLARIN DIŞINDAKİ AÇIKLAMALARA İTİBAR EDİLMEMELİ"

Sosyal Güvenlik Uzmanı Akay Tekin, şunları kaydetti;

Yiğit Bulut'u sinirlendiren haber Yiğit Bulut'u sinirlendiren haber

"Toplumun gündemini uzun dönemdir işgal eden bir konu. Sadece çalışanlar değil toplumun tüm kesimlerini ilgilendiriyor. Sayın Bakan ve Sayın Cumhurbaşkanının açıklamaları var. Çok fazla yorum duyuyoruz korkunç bir bilgi kirliliği var. Bunun için Sayın Cumhurbaşkanının ve Sayın Bakanın açıklamaları dışında başka bir şeye itibar edilmemesi gerekiyor.

para1

Sayın Bakan Meclis'te açıklamada bulundu. Bundan sonraki süreçte Bakanlık çalışmayı tamamlayacak. Çalışma, Sayın Cumhurbaşkanına arz edilecek. Nihayetinde bir bütçe meselesidir bu. Sayın Cumhurbaşkanının kararını verdikten sonra Meclis gündemine gelecek, komisyonlarda görüşülecek. Farklı partilerin konuyla ilgili teklifleri var. Dolayısıyla tüm partileri de ilgilendiriyor. Onların komisyonda müdahaleleri ve teklifleri olacak. Komisyonda şekil aldıktan sonra Meclis Genel Kurulu'na gelecek. Görüşmeler sırasında milletvekilleri değişiklik önergeleri verebilirler. Bunun için mevcut durum için söylüyorum Sayın Bakanın açıklamaları dışında çok fazla itibar edilmemesi lazım."

NE YAPILMASI GEREKİYOR?

"Çok yoğun bir talep olacak. Dolayısıyla haklarınızın zayi olmaması ve bir an önce haklarınıza kavuşabilmeniz için bazı işlemleri yapmanızda fayda var. E-devlet üzerinden girebilirsiniz, hem 4A yani SSK dediğimiz eski, hem 4B yani eski Bağkur dediğimiz, hem de 4C kamu görevlilerinin hizmet dökümlerine bakmaları gerekiyor. Orada doğum tarihleri doğru mu, ilk işe girişleri doğru mu, daha sonra hizmet dökümlerinde çalışma gün sayıları doğru mu. Bunları birçok vatandaşımız bilemiyebiliyor. EYT çıktığında milyonlarca başvuru olacak bunları düzeltmeleri mümkün değil daha sonra. Onun için mümkünse bir an önce e-devlet üzerinden bilgilerin doğruluğu kontrol edilmeli. Hata varsa eğer bir an önce bağlı oldukları il müdürlüklerine gidip düzelttirmeleri gerekiyor. Yoğunluk başladığı zaman bunu yapamazlar.

para

Borçlanmalar çok önemli. Kadınların doğum borçlanmaları, erkeklerin askerlik borçlanmaları. Borçlanmalarını e-devlet üzerinden yapabiliyorlar. Borçlanma talebini yapabilirler, birden fazla kurumda yani hem SSK'lı hem Bağkur'lu hem emekli sandığı olarak çalışmışsanız bunların birleştirilmesi gerekiyorsa e-devlet üzerinden birleştirmeyi gerçekleştirsinler. Prim ödeme gün sayınızı yeterli görmüyorsanız, askerliği borçlanmanız lazım.