ERKEN HABER - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde EYT düzenlemesine ilişkin açıklama yaptı.

Erdoğan milyonlarca vatandaş tarafından merakla beklenen EYT şartları, EYT'den yararlanacak kadın ve erkeklerin yaşları, kimleri kapsadığı soruları cevap buldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaş şartı olmayacağı müjdesi verdi.

EYT şartları neler?

Yaş şartı olmadan olmadan emekliliğe imkan sağlayan düzenleme, eski sistemdeki SSK, Bağkur, emekli sandığı ayrımı olmaksızın mevcut yapıdaki herkes için geçerli olacak.

EYT erkek-kadın yaşı kaç olacak?

Kaçıncı Cumhurbaşkanını Seçiyoruz? Kaçıncı Cumhurbaşkanını Seçiyoruz?

EYT'de herhangi bir yaş sınırı olmayacak. Diğer şartları yerine getiren kadın ve erkekler, yaşlarına bakılmaksızın emekliye ayrılabilecek.

EYT kimleri kapsayacak?

SSK, Bağkur, emekli sandığı ayrımı olmaksızın herkesi kapsayacak. EYT düzenlemesiyle yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaş emekli olacak.

BAKAN BİLGİN'İN AÇIKLAMALARI

Daha önce farklı zamanlarda birkaç kez açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in öne çıkan bazı açıklamaları:

"EYT'de 1999 öncesi ve 5000 prim gün şartını değiştirmiyoruz. EYT'den kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 yıl şartını yerine getirdikleri zaman onlar da bundan istifade edecekler. Yaptığımız düzenleme herkesi kapsayan bir düzenleme, sınır koyan bir düzenleme değil" dedi.

“EYT için net tarih 8 Eylül 1999. Yıpranma hakkı, doğum ve askerlik borçlanmaları olsa bile işe başlangıç tarihi geriye çekilemez. Bunlar ancak eksik prim gün sayısını tamamlamak üzere yapılır. Yani o eksik kalan prim gün sayısını telafi eder. Ama işe başlangıcı geri çekmez. Öyle bir şey yok.” dedi.