ERKEN HABER - Enuygun Finans, emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) yönelik düzenlemenin yasalaşmasının ardından, EYT'lilere hangi bankanın ne kadar promosyon verdiğine dair detayları, kullanıcılarına en uygun kredi fırsatını sunmak için bankalardan aldığı anlık verilerle, güncel faiz oranlarını ve kredi hesaplamalarını karşılaştırdı.

Enuygun'dan yapılan açıklamaya göre, EYT düzenlemesinin yasalaşmasının ardından bankalar, müşteri portföylerini genişletmek üzere emekli bankacılığına yönelik çalışmalarını hızlandırdı.

Yeni müşteri kazanmak isteyen bankalar, maaşlarını 3 yıl boyunca o bankadan alacaklarını taahhüt eden emeklilere banka promosyonu ödemesi yapacak.

Ramazan öncesi gıda ürünlerine zam yağmuru Ramazan öncesi gıda ürünlerine zam yağmuru

Bu çerçevede, Enuygun Finans da EYT'lilere hangi bankanın ne kadar promosyon verdiğine dair detayları, kullanıcılarına en uygun kredi fırsatını sunmak için bankalardan aldığı anlık verilerle güncel faiz oranlarını ve kredi hesaplamalarını karşılaştırdı.

Enuygun Finans’ın yaptığı derlemeye göre, İş Bankası, emekli maaşını İş Bankası'na taşıyan emeklilere 7 bin 500 TL'ye varan promosyon ödemesi sunuyor. Ek olarak maaşlarını almak için İş Bankası'nı tercih edenler Maximum Kart'ı aidatsız kullanabiliyor.

Akbank, SGK emekli maaşını taşıyanlara 7 bin TL'ye varan promosyona ek 1.500 TL chip-para ve aylık yüzde 27'ye varan "hoş geldin mevduat faizi" imkanı sunuyor.

Denizbank'ta ise emekli maaşını 3 yıl süre ile alma sözü veren emeklilere 5 bin TL’ye varan, EYT kapsamındaki emeklilere ise otomatik fatura ödeme talimatına karşılık 7 bin 500 TL’ye varan promosyon fırsatı yer alıyor. MobilDeniz üzerinden üye olanlar ise TL mevduatlarına yüzde 27 "hoş geldin faizi" alıyor.

Emekli maaşını ING’ye taşımayı seçenler koşulsuz 8 bin 500 TL’ye varan nakit promosyon kazanabiliyor. Ayrıca vadesiz hesaplarına bağlı verecekleri otomatik fatura talimatlarına 1.500 TL’ye varan ek nakit promosyon kazanarak toplamda 10 bin TL’ye varan nakit promosyon fırsatından yararlanabiliyor. Emekli maaşını taşıyanlara, yüzde 1,54'ten başlayan faiz oranıyla ihtiyaç kredisi sunuluyor ve kredi tahsis ücreti alınmıyor.

Emekli maaşını Garanti BBVA'dan alanlar ise, 7 bin 500 TL'ye varan nakit promosyona ek, kredi kartı ile 500 TL harcamalarına 1.000 TL bonus fırsatı kazanıyor.

Garanti BBVA, mobil müşterilerine özel, 1.000 TL bonus ve 10 bin TL’ye varan Faizsiz Taksitli Nakit Avans fırsatı sunuyor. Banka, ayrıca EYT'lileri yüzde 28 "hoş geldin faizi" ile karşılıyor.

EN FAZLA PROMOSYON VEREN BANKA

EYT'lilere en fazla maaş veren banka, Uygun Finans'ın listesinde yer almıyor. 

QNB Finansbank, emeklilik maaşına 8 bin lira nakit, 1.200 lira ise kredi kartı harcaması veriyor.

Bütün bankalar, emeklilerle bireysel imzaladıkları promosyon sözleşmelerinde maaşlara miktarlarına göre kademeli olarak promosyon miktarını belirliyor. 8 bine kadar, 10 bine kadar ve 10 bin üzeri şeklinde maaşlara verilen promosyonlar 5 ila 8 bin lira arasında değişiyor.

EYT platformları ve bazı STK'lar tarafından önerilen alınan maaş kadar promosyon verilmesi önerisine ise bankalar sıcak bakmıyor.

EYT'liler maaş almaya başladıktan sonra söz konusu bankalar tarafından yeniden promosyon miktarları yükseltilerek, hesapların kendi bankalarına taşınmasının sağlanması bekleniyor.