ERKEN HABER - Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) 2022 yılının ikinci yarısında en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. 2023 seçimlerinden önce yapılacağı duyurulan yasal düzenlemelerin yılbaşına kadar tamamlanması, bu sorunun ortadan kaldırılması hedefleniyor.

EYT'lilerin mağduriyetinin giderilmesi konusunda farklı formüller tartışılsa da AK Parti tarafından yapılacak düzenleme önem kazanıyor.

Bakanlık tarafından çalışma başlatıldığının açıklanması üzerine, EYT mağdurları, çalışmaların tamamlanmasını bekliyor.

EYT mağdurları #YaşŞartınıUnutun hashtagı ile seslerini duyurmaya çalışıyorlar. 

Emeklilikte Yaşa Takılanlar yasası ile ilgili çalışmalar devam ederken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den EYT son dakika açıklaması geldi. İşte, 2022 EYT son durum.

EYT SON DURUM 22 Ağustos 2022 Pazartesi: Bakan Bilgin'den son dakika EYT açıklaması! EYT ne zaman çıkacak, bu yıl çıkar mı, kimleri kapsıyor ve koşulları nedir?

EYT'DE YAŞ ŞARTI AŞAĞI ÇEKİLİR Mİ?

Sigortalı gün sayısını dolduran ve yaşı bekleyenler için bekleme süresinin 2-3 yıla düşürülmesi formülleri seçenekler arasında yer alırken yaş sınırı konulması da gündemde yer alıyor. Daha önce konuyla ilgili 50 yaş formülü gündemde yer alırken bu formülün uygulanması halinde 9 Eylül 199 tarihi öncesinde sigortalı olan, yıl şartını ve prim ödemelerini tamamlayanlar 50 yaşını geçtiktan sonra emekli olabilecekler. 

EYT SON DURUM 22 Ağustos 2022 Pazartesi: Bakan Bilgin'den son dakika EYT açıklaması! EYT ne zaman çıkacak, bu yıl çıkar mı, kimleri kapsıyor ve koşulları nedir?

OLASI ÇÖZÜM ÖNERİLERİ NELER?

Kurban fiyatları üçe katladı Kurban fiyatları üçe katladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT'lilerin durumuyla ilgili ilk olarak 4 Temmuz'da "Türkiye'nin her sorunu çözülmesi gereken dosya olarak önümüzde duruyor. Bu, önümüzdeki dosyalardan, çözülecek şeylerden biri." açıklamasını yapmıştı.

Bakan Bilgin'in bu ifadeleri EYT'lileri umutlandırırken, kamuoyu EYT sorunuyla ilgili somut adımlar beklemeye başladı. Sonraki süreçte, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde, EYT'lilerin durumuyla ilgili çalışma grubu oluşturuldu.

Kamuoyunda, 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanlarda istenen yaş koşulunun kademeli olarak düşürülmesi, aylıklarda belirli oranda kesinti yapılarak emeklilik tarihinin öne çekilmesi, erkeklerde 9000, kadınlarda 7200 prim gün sayısını yerine getirenlerde yaş koşulunun aranmaması gibi senaryolar konuşuluyor.

Bu konudaki düzenlemenin yıl sonunda netleşmesi, 2023 yılının ilk ayları itibarıyla yasalaşması bekleniyor.