ERKEN HABER - Ankara Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ersin Kotan, EYT maaşlarını gündeme getirdi.

Erken Haber'e açıklamada bulunan Kotan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın memur ve emekli maaşlarına yapılan enflasyon oranındaki yüzde 17'lik zammı günün şartları doğrultusunda yüzde 30'a yükselttiğini anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın memur ve emekli maaşlarına yönelik müjdesi karşısında EYT'lilerin "şok" yaşadığını ifade eden Kotan, "EYT mağduriyetinin yıl başından önce gderileceği açıklanmıştı. Gerek Cumhurbaşkanımız gerekse ilgili bakanlarımız 2023'te EYT sorununun ortadan kaldırılmış olacağını açıkladı. Yapılan çalışmaların gecikmesi nedeniyle EYT'lilerin beklediği yasal düzenleme dün itibariyle TBMM'ye sunuldu. Yasanın çıkması ve yürürlüğe konulmasının ise en erken Mart ayında gerçekleşmesi öngörülüyor" diye konuştu.

Adana'da geri dönüşüm deposu yandı Adana'da geri dönüşüm deposu yandı

"EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI"

Ersin Kotan, yılbaşında açıklanan enflasyonun tüm emekli ve emekli maaşlarına etki ettiğini, zam oranı hakkında yapılan yasal düzenlemeyle yüzde 30 zam yapılmasının kararlaştırıldığını kaydetti.

EYT'lilerin maaş sorgulaması yaptıklarını, bu sorgulama karşısında büyük bir şok yaşadıklarını söyleyen Kotan, şunları kaydetti:

"Maç oynarken kural değişmişti, şimdi de ofsayttan gol yedik. Hükümetimizi ve Cumhurbaşkanımızı EYT sorunun çözümünde katkıları konusunda takdir ederken büyük bir şok yaşadık. EYT'liler günlerdir SGK maaş sorgulama sisteminin açılmasını merakla beklerken şok yaşadıklarını ve memurlar ile emeklilik maaşlarına verilen yüzde 30 zammın kendilerine yansıtılmadığını gördüler. Yaklaşık yüzde 17 arasında bir zammın yansıtılması, eşitlik ilkesine aykırıdır. Vakit kaybedilmeden bu yanlıştan dönülmesini talep ediyoruz. Emeğimizin karşılığı parayla ölçülemeyeceği aşikardır."

Kotan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığının, bu sorunu biran önce çözümlemesini beklediklerini söyledi.