ERKEN HABER - Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında bu yılın son toplantısını gerçekleştirecek.

İki haftada bir pazartesi günleri yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı, 26 Aralık Pazartesi günü saat 15.00'te toplanacak.

Yılın son Kabine Toplantısının en önemli gündem maddesini Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sorunu oluşturuyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrasında EYT'nin şartlarını, Meclis'e gönterilecek yasa tasarısının içeriği konusunda açıklama yapması bekleniyor.

EYT'LİLER NETLİK KAZANACAK

Toplantıda, yaş seçeneklerinin bütçeye etkisi ve düzenlemenin Meclis takvimi ele alınacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "2023'e EYT sorunu aşılmış olarak girileceği" yönündeki açıklamalarının ardından sorunun nasıl çözüme kavuşturulmuş olacağının bu toplantıda sonuca bağlanması bekleniyor.

İşletmelere emekliye ayrılacaklara ödeyecekleri tazminat konusunda kredi sorununu çözdüklerini açıklayan Bakan Bilgin, bu konuyla ilgili Bakan Nebati ile anlaşmaya vardıklarını açıklamışlardı.

Bakan Bilgin, teknik altyapı çalışmalarının da tamamlanmak üzere olduğunu, EYT konusundaki yasal düzenlemenin yılbaşından önce TBMM'ye sunulacağını bildirmişti.

FAHİŞ FİYAT ARTIRIMLARI

Asgari ücretin yüzde 54.6 artışla net 8 bin 500 yükseltilmesinin ardından marketlerdeki ürünlerin fiyatının artırılması konusu ele alınacak.

İBB'nin iftar çadırlarına engel İBB'nin iftar çadırlarına engel

Enflasyonla mücadele de kabinenin yakın takibinde. Hayat pahalılığının ortadan kaldırılması için atılabilecek adımlar kabinede müzakere edilecek.

Fahiş fiyat uygulayan marketlere karşı denetimlerde gelinen son durum ile ek tedbirler de toplantının diğer bir gündem maddesi.

Öte yandan Meclis Başkanlığına sunulan başörtüsü serbestisine güvence için verilen Anayasa değişikliği kanun teklifi de değerlendirilecek. Düzenlemenin takvimi gündemde olacak.

OPERASYONLAR ELE ALINACAK

Ayrıca yurt içi ve sınır ötesindeki terör operasyonlarındaki son durum da mercek altına alınacak. Suriye’nin kuzeyini hedef alması beklenen kara harekatı, harekatın hazırlıkları da toplantıda görüşülecek.

ABD ve Rusya ile Suriye üzerine yapılan görüşmeler de toplantıda değerlendirilecek.

KARADENİZ GAZININ KEŞFİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Karadeniz'de keşfettiğimiz gazı milli sistemimize bağlamak için gece gündüz çalışıyoruz. Pazartesi günü bu konuda yeni müjdeleri milletimizle paylaşacağız" dedi.

Bu doğrultuda Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrası Erdoğan'ın yapacağı açıklamada Karadeniz gazıyla ilgili müjdeler vermesi bekleniyor.