ERKEN HABER - Evlilik hazırlığı yapan gençler, 150 bin liralık evlilik kredisi çekmek için araştırmaya başladı. AK Parti'nin seçim beyannamesinde yer alan ve Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan tarafından seçim vaadi olarak açıklanan kredinin detayları belli olmadı.

Erdoğan'ın “Yeni evlenen çiftlerin 48 ay vadeli 150 bin TL faizsiz evlilik kredisi vereceğiz” ifadelerinin ardından evlilik kredisi başvuru şartları ve ayrıntılar henüz açıklanmazken ilerleyen günlerde Bakanlık'tan detayların paylaşılması bekleniyor.

EVLİLİK KREDİSİ KİMLERE VERİLECEK?

Erdoğan, şunları söyledi;

"Zorunlu bazı alanlar dışında başarı sıralamasına göre işe alımı esas haline getireceğiz. İlk bilgisayar ve cep telefonundan vergiyi kaldırıyoruz. Yeni evlenen çiftlere 48 ay vadeli 150 bin TL faizsiz evlilik kredisi vereceğiz. Aile ve Gençlik Bankası kuracağız. Bunun uygulamasını Norveç yapıyor. Belli bir oranı gençliğe ayırıyor. Kendi işini kurmak isteyen gençlerimizin hibe programıyla yanında olacağız."

Evlilik kredisinin kimlere verileceği, şartlarının ne zaman olacğı, verilecek kredinin ne zaman başlayacağı, yaş sınırı olup olmayacağı ise henüz netleşmedi.

İkinci el araba fiyatları zirvede İkinci el araba fiyatları zirvede

EVLİLİK

AİLE VE GENÇLİK BANKASI

AK Parti'nin iktidarı sayesinde ekonomik kriz nedeniyle gençlerin sade bir törenle evlenmesi, parasızlık nedeniyle evliliklerini ertelemesi, gençlerin ileriye yönelik plan yapamaz hale gelmesi sorunu, AK Parti'nin bu sorunu borçlandırarak çözme vaadiyle gündeme geldi. 

Ev eşyası, düğün salonu, altın takıları ve düğün masraflarının karşılanmasının sorluklarını yaşayan gençler, Erdoğan'ın vaadettiği 150 bin liralık krediyi alarak günü kurtarmanın peşinde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, verecekleri krediyi Ali ve Gençlik Bankası vasıtasıyla verileceğini ancak bu bankanın ne zaman kurulacağı ve finansmanının nasıl sağlanacağı konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

NİKAHSIZ EVLİLİKLER BAŞLADI

Ramazan Bayramının ardından yaz mevsiminin de gelmesiyle düğün sezonu açıldı. Evlilik kredisi alma şartları henüz belli olmadığı için gençler, resmi nikahı kıydırmayıp verilecek krediden mahrum kalmak istemiyor.

Düğünlerini yapmayı planlayan çiftler, kredi için nikahı ileri bir tarihe bırakmaya başladığı öğrenildi.