ERKEN HABER - İstanbul Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Perakendeciler Derneği (İstanbul PERDER), Tarım ve Orman Bakanlığı ile Et ve Süt Kurumu yetkilileriyle yaptıkları çalışmalar sonucunda, ramazan ayı boyunca bazı et ürünlerinin fiyatlarını sabitleme kararı aldıklarını duyurdu.

İstanbul PERDER açıklamasında, "Bünyesinde 44 üye ve 2 bin 140 mağaza bulunan İstanbul PERDER olarak perakende sektöründeki fiyat hareketlerini yakından takip etmekteyiz." ifadesine yer verildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Son dönemde kırmızı et fiyatlarındaki olağanüstü artışlara istinaden, Tarım ve Orman Bakanlığı, Et ve Süt Kurumu yetkilileriyle yaptığımız çalışmalar sonucunda, Ramazan ayı boyunca bazı et ürünlerinin fiyatlarını sabitleme kararı aldık.

Bu çerçevede, kasap reyonu olan, kampanyaya dahil üyelerimizle 20 Mart 2023 tarihinden itibaren, dana kıymalık etin kilogram fiyatını 190 TL’den, dana kuşbaşının kilogram fiyatını ise 210 TL olarak üyelerimize tavsiye fiyatlarından satış yapılması önerilmiştir. Bu uygulamamızı Ramazan ayı sonrasında da devam ettirmeyi planlanmaktayız. Kamuoyuna saygı ile duyurur, hayırlı ramazanlar dileriz."

ALGI OPERASYONU 

Ramazan ayı öncesinde et ve süt ürünlerine yaklaşık yüzde 60 zam yapıldı. Ramazan'ı fırsat bilen satıcılar, başta et, yumurta ve hurma olmak üzere birçok temel gıda ürünlerine zam yaptı.

Son bir yılda yüzde 300'den fazla zam yapılan et fiyatları, son bir ay içerisinde 115 liradan 190 liraya çıkarıldı.

Ramazan ayı nedeniyle yapılan zamların ardından İstanbul PEDER tarafından alınan "fiyat sabitleme" yönündeki tavsiye kararı, vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı.

Emeklilik başvurusu yapanların sayısı 600 bini aştı Emeklilik başvurusu yapanların sayısı 600 bini aştı

Marketlerin uyguladığı önce zam sonra indirim uygulamalarının benzerinin yaşandığı et fiyatları, rekor seviyeye ulaştıktan sonra sabitlemesi yönünde adım atılmasının ise algıya yönelik olduğu, sektörde karşılığının bulunmadığı belirtildi.