ERKEN HABER - Masterchef yarışmasında şampiyon olan Uğur Kardaş, "Afganlı biri enkazdan ceset çıkartıp, bileziğini almak için kolunu kesiyor" diye yayın yaptı. İddiasının asılsız olduğu anlaşılınca gözaltına alınan Kardaş, daha sonra tutuklandı.

Eski Masterchef yarışmacısı Uğur Kardaş, 'halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma' suçundan Kahta Sulh Ceza Hakimliği'nin kararıyla tutuklandı.

Masterchef yarışmasında 2018 yılında şampiyon olan Uğur Kardaş, Adıyaman'da kurtarma çalışmalarına katıldığı sırada sosyal medya hesabından yayın yaparak Enkazdan ceset çıkarıp kenara koyuyorlar. Afganlı biri gelip bileziğini çalmak için kolunu kesiyor" iddiasında bulundu.

Kardaş, paylaştığı videoda, “Yanlış anlamayın ama Allah benim bin belamı versin. Ellerime bakın, İnşaatın altından ceset çıkıyor. Bu cesedi arkaya ayırıyorlar. Gelsin nakil aracı alsınlar diye. Afganlı biri gelip kolunu kesip altınlarını alıyor. Polise diyecek bir şeyim yok. Adamı öldürürler burada zaten. Gelip burada insanlar böyle niye yaşıyor ya. Sinirim bozuldu ya. Çıkan kadının kolunu kesmek Allah bin belanı versin. Artık burada dayanamıyorum ben psikolojim falan kalmadı” dedi.

Kardaş, videosunun ardından Adıyaman Havalimanı'nda gözaltına alındı; 'halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma' suçundan Kahta Sulh Ceza Hakimliği'nin kararıyla tutuklandı.

EMNİYET’TEN AÇIKLAMA

Emniyetten Kardaş ile ilgili yapılan açıklamada, "Sosyal medyada depremde yapılan çalışmalar hakkında provokatif paylaşımlar yaptığı tespit edilen Mustafa Uğur Kardaş isimli şüpheli Adıyaman Havalimanında yakalanmış, yapılan mülakatta özetle; kendisinin enkaz çalışması yaptığı esnada çevrede vatandaşlardan 'Enkaz altından çıkarılan cesetlerin yol kenarına konulduğunu, birkaç kişinin kollarını kesip üzerinde bulunan altınların alındığını, hırsızların Afganistan uyruklu olduğunu duyduğunu, bu iddiasını kanıtlayacak herhangi bir somut delilinin olmadığı' şeklinde beyanlarda bulunmuştur" denildi.

SOYLU DA HAKKINDA AÇIKLAMA YAPMIŞTI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da yaptığı açıklamada Uğur Kardaş'ın ismini vermeden videoyu çeken kişinin Adıyaman'da gözaltına alındığını şöyle açıklamıştı:

Bahar Öztan 5. Kez kansere yakalandı Bahar Öztan 5. Kez kansere yakalandı

"Biraz önce bir video seyrettim. Seyrettiğim videoda okumuş yazmış, büyükşehirlerde yaşadığı çok açık belli olan videoyu çekiyor. İnsan gibi de konuşuyor. 'Bir Afgan çıkan cesetleri elini kesti altınları aldı' diyor. Biraz önce Adıyaman'da gözaltına aldık."