ERKEN HABER - AK Parti iktidarının ilk yıllarında Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen'in Meclis'te 2005 yılında yaptığı konuşmada, günümüzde yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremden bahsettiği ortaya çıktı. O günlerde TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu'nda konuşan merhum eski Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen, '6 şiddetinde bir deprem olsa bir ilin yüzde 72'si yıkılır' diyerek Kahramanmaraş-Elazığ-Adıyaman-Malatya illerini kapsayan olası depremden bahsetmişti.

2005 yılında Meclis'te konuşan Ergezen'in ifadelerinden;

Tır sürücüsünün cesedi bulundu, can kaybı 21'e yükseldi Tır sürücüsünün cesedi bulundu, can kaybı 21'e yükseldi

Ergezen: Deprem bir ilin yüzde 72’sini yıkacak

Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, çarpıcı bir açıklama yaparak, kırsal kesimdeki bir ilde 5,9-6,3 şiddetinde yaşanacak bir deprem durumunda binaların yüzde 72’sinin yıkılabileceği uyarısında bulundu.

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda, depremzedelerin hasarlarının giderilmesine ilişkin tasarının görüşmeleri sırasında konuşan Ergezen, Türkiye’nin büyük bölümünün deprem kuşağında yer aldığını hatırlattı ve Türkiye’nin depreme hazır olmadığını kaydetmişti. Ergezen, “Kırsal kesimdeki bir ilimizde 5,9-6,3 şiddetinde deprem olursa binaların yüzde 72’si yıkılabilir. Panik olmasın diye ilin ismini açıklamıyorum.’’ örneğiyle anlatmıştı. Ergezen, deprem konutlarına yönelik eleştirileri de cevaplandırarak, “Deprem konutlarında en ufak bir şey yok, çizik bile yok. Deprem konutları değil, vatandaşların yaptığı konutlar yıkılıyor. Değil deprem, bunlar tank geçse yıkılır.’’ ifadesini kullanmıştı.

ERGEZEN'İN YOK OLACAK DEDİĞİ ŞEHİR

Bakan Ergezen, 'Panik olur diye ismini açıklamıyorum' dedi ancak bakanlıkta muhtemel depreme ilişkin afet planının hazırlandığı ortaya çıkmıştı: AFET raporunda iki senaryo var. Merkezlerden biri 135 kilometrelik Palu-Sincik fay hattı. Adıyaman-Malatya-Elazığ’ı içine alan bu hattaki muhtemel depremde 73 bin kişinin öleceği, 206 bin kişinin de yaralanacağı hesaplandı.

MALİYET HESABI BİLE YAPILMIŞ

Gölbaşı-Türkoğlu fayı 90 kilometre. Bu fay Adıyaman ve Kahramanmaraş’ı vuracak. Tahmini ölü sayısı 41 bin, yaralı sayısı ise 118 bin olacak. Hesaplanan enkaz ve afet yardım maliyeti 2.5 milyar doları aşıyor.

''YÜREKLERİ BOZUKLAR DEPREM YÖNETMELİĞİNİ UYGULAMIYOR''

Dönemin Bayındırlık Bakanı Ergezen ayrıca 2004 yılında 'Deprem Şûrası'nda da çarpıcı ifadeler kullanmıştı: itiraflarda bulundu. Bazı okulların hemen yıkılması gerektiğini söyleyen Ergezen, deprem yönetmeliğinin uygulanmadığını ve bunda sorumluluğun 'yürekleri bozuk' bakanlık personeli olduğunu ileri sürdü. Ergezen bakın o günlerde neler söylemişti: "Ülkenin doğusu batısı fark etmiyor. Bazı okulların hemen yıkılması lazım. Binaları yapan, projeyi çizen mühendis, şantiye şefi, mimar ama binalar yıkılıyor. Beton mukavemetleri yüzde 40 eksik. 1999'da çıkarılan Deprem Yönetmeliği dahi uygulanmamış. Bu yönetmelikleri bakanlık olarak biz çıkarıyoruz ama bunları bizim elemanlarımız uygulamıyor. Yürekler bozuk, sorumsuzluk var. Bingöl depreminde yıkılan yatılı okulu gördükten sonra benim için her şey değişti. Her depremde oluşan manzarayı görüyorum. Omuzunuzu vursanız binalar yıkılacak. Devletin yaptırdığı resmi binalar da yıkılmış. Türkiye'nin manzarası, fotoğrafı hoş değil. Gerçek bu."

Konya'daki Zümrüt Apartmanı gibi, çökerek onlarca can alan çürük binaları da hatırlatan Ergezen, binaların yapım ve denetiminden sorumlu kişilere, "Siz böyle bir katliamın katili olmayın, müsebbibi olmayın" diye seslenmişti.

Zeki Ergezen kimdir

AK Parti'den 19, 20, 21 ve 22. Dönem Bitlis Milletvekili oldu. 20. Dönem'de TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği görevine seçildi. 58 ve 59. AK Parti Hükümetlerinde Bayındırlık ve İskân Bakanı olarak görev yaptı. 2020 yılında 71 yaşında kanserden vefat etti.