ERKEN HABER - AK Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz, partideki görevinden istifa etti.

Mehmet Emin Öz, başkanlığı döneminde partideki makam aracını şoförünün üzerine kaydettirmişti. Parti Genel Merkezi tarafından görevinden alınmayan Öz, milletvekili adayı olmak için istifa ettiğini duyurdu.

Öz, istifa açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Ayasofya’nın yeniden ihyası gibi manevi dünyamızı da ihmal etmeyen bu kalkınma şüphesiz ki bu yüzyılın Türkiye Yüzyılı olacağını göstermektedir. Türkiye Yüzyılı’nın ilk ve belki de en önemli virajı olan önümüzdeki seçimler için 2016 yılından beri büyük bir heyecanla yürütmekte olduğum AK Parti Erzurum İl Başkanlığı görevimden Genel Merkezimizin takdiri ve Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın olurlarıyla milletvekilli aday adayı olmak üzere istifa ediyorum.

Yaklaşık yedi yıllık sürede dualarını eksik etmeyen, gece gündüz çalışarak evinden, ailesinden fedakarlık eden, küçüklerimi evladım, kardeşim, büyüklerimi ağabeyim, ablam gibi gördüğüm, bitmekbilmeyen enerjileriyle desteklerini daima yanımda hissettiğim teşkilatımızdaki kıymetli kardeşlerime ve Erzurum’un sorunlarını birlikte aşmak için gayret ettiğimiz hemşehrilerime sonsuz şükranlarımısunuyorum.

Gayret bizden tevfik Allah’tandır."

Öz'ün 7 yıl süren İl Başkanlığı döneminde kendisinin ve yönetim kurulu üyesinin adının karıştığı iki araç usulsüzlüğü ortaya çıkmıştı.

NELER YAŞANMIŞTI?

İLK ARAÇ USULSÜZLÜĞÜ 4 AY ÖNCE ÇIKTI

AK Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz'ün makam aracı olarak kullandığı otomobil, makam şoförünün üzerine kayıtlı olduğu ortaya çıktı.

Mehmet Emin Öz'ün makam aracı olarak kullandığı 25 AB 525 plakalı 2020 model Skoda SüperB otomobil, makam şoförü Zafer Said Şimşek üzerine kayıt yaptırıldı. 

Parti hizmetlerinde kullanılması gereken makam aracının usulsüz bir şekilde şoför üzerine kaydettirilmiş olması iddiaları,parti çalışanları tarafından teyit edildi.

İl Başkanı Mehmet Emin Öz, söz konusu makam aracının parti bütçesinden alınmadığını söylemekle yetindi. Paranın kaynağını, şoförün üzerine kayıt yaptırılmasını ve aracın giderlerinin nereden karşılandığına ilişkin henüz bir açıklama yapmadı.

Erdoğan: "Altılı masanın başını CHP ve HDP çekiyor" Erdoğan: "Altılı masanın başını CHP ve HDP çekiyor"

Makam şoförü Zafer Said Şimşek ise "konu hakkında herhangi bir söymemeyeceğini" ifade etmekle yetindi.

1.7 MİLYON LİRALIK MAKAM ARACI

Usulsüz bir şekilde şoför üzerine kaydı yaptırılan makam aracının günümüzdeki değeri ise 1 milyon 700 bin lira civarında.

İl Başkanı Öz'ün "parti kasasından alınmadı" yönündeki açıklaması, söz konusu aracın başka bir yerden elde edilen parayla karşılandığını gündeme getirdi.

Halen şoför üzerinde kayıtlı bulunan 2020 model makam aracının parasının kim tarafından karşılandığı henüz açıklığa kavuşmuş değil.

makam

USULSÜZLÜK BAĞIŞTA BAŞLIYOR

Siyasi Partiler Kanunu'na göre, partilerin gelirleri bağışlar, üye aidatları ve etkinliklerden elde edilebilecek karlardan oluşuyor.

Partilere alınacak herhangi bir gayrimenkul, araç veya diğer mal ve hizmetler, parti gelirlerinden karşılanmak zorunda. 

AK Parti Erzurum İl Başkanlığı'nın makam şoförü üzerine kaydettirilen araç, parti gelirlerinden değil de usulsüz bir şekilde gayri resmi elde edilen "gelirlerden?" edinildiğini ortaya koyuyor. 

Parti gelirleri ve giderleri, Yargıtay denetimine tabi olup, fatura veya makbuzsuz herhangi bir alım yapılması söz konusu değil.

SİYASİ PARTİLER KANUNU

Siyasi partilere yapılacak bağışların üst limiti, Siyasi Partiler Kanunu'nun 66. Maddesi'nde açık ve net bir şekilde belirtiliyor.

Söz konusu yasaya göre partiler 2022 yılı için kişi başı 99.399,79 liralık üst limite göre bağış alabiliyorlar.

Siyasi Partilere yıllık bağış imiti, 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunun BAĞIŞLAR ile ilgili 66. maddesinde “Gerçek ve tüzel kişilerin her biri bir siyasi partiye aynı yıl içerisinde Kanununda belirtilen limit dahilinde bağışta bulunabilir” ifadesi yer alıyor.

BAŞI YANLIŞ, ORTASI YANLIŞ, SONU YANLIŞ

İl Başkanı Öz, yakın çevresindekilere ve partililere, aracın kendisine ait olduğunu iddia ediyor. Kendisine ait aracı şoförünün üzerine neden kayıt yaptırdığını ise "kampanya vardı" şeklinde kendini kurtarmaya yönelik söylemlerde bulunuyor.

Benzin parasını da cebinden karşıladığını söyleyen Öz, aracın parasının nereden, nasıl ve hangi yollarla elde edildiğine ilişkin bir açıklaması söz konusu değil.

Partiye ait olmayan bir aracın yakıt, onarım veya sigorta gibi giderlerinin yanı sıra şoförün de maaş ve sigortasının parti gderlerinden karşılanması kanunen mümkün değil.

SORUŞTURMA AÇILMASI BEKLENİYOR

Seçimlere yaklaşılması nedeniyle AK Parti Genel Merkezi tarafından Emin Öz'ün görevden alınarak, herhangi bir usulsüzlükle partinin yıpratılmasının önlenebileceği de Ankara kulislerinde konuşulmaya başlandı.

Kamuoyunda tepkilere yol açan usulsüzlük hakkında AK Parti Genel Merkezi tarafından inceleme yapılması, tespit edilen usulsüzlüklerle ilgili Cumhuriyet Savcılarının soruşturma başlatması bekleniyor.

Aracın alımına ödenen paraların nerelerden tahsil edildiği, gerek İl Başkanı Öz'ün gerekse makam şoförünün şahsi hesaplarının para hareketlerinden tespit edilmesi mümkün.

Aracın makam şoförü üzerine kayıtlı olması ve plakasının belli olması nedeniyle herhangi bir delilin karartılması söz konusu olamaz.

Şayet, adli makamlarca herhangi bir yolsuzluğun tespit edilmesi halinde gerek para aktaranların gerekse partililerin telefon kayıtları incelemeye alınarak, söz konusu bağışın hangi iş veya işler karşılığında bağışlandığının da tespiti mümkün olacak.

İKİNCİ ARAÇ USULSÜZLÜĞÜ

Mehmet Emin Öz'ün başkanlığı döneminde AK Parti Erzurum İl Başkanlığı'na hibe edilen aracın asgari ücretle bir şirkette çalışanın üzerine kayıt ettirildiği ortaya çıktı.

AK Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz'ün makam aracı olarak kullandığı 25 AB 525 plakalı 2020 model Skoda SüperB otomobil, makam şoförü Zafer Said Şimşek üzerine kayıt yaptırıldığı ortaya çıktı. 

Bunun ardından AK Parti Erzurum İl Başkan Yardımcısı Çetin Gözütok tarafından partiye bağışlanan Volkswagen Transporter aracın EBB Kariyer AŞ’de çalışan Fatih Neyiş’in üzerine usulsüz bir şekilde kaydettirildiği tespit edildi.

araç usulsüzlüğü

ARAÇ USULSÜZLÜĞÜ

AK Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz’ün, değeri yaklaşık 1 milyon 700 bin lira olan makam aracını şoförünün üzerine kaydettirildiğinin ardından önceki KİA marka makam aracını da şoförünün üzerine kaydettiği belgelendi.

Partideki ikinci araç usulsüzlüğü ise partiye hibe edilen transporter model arabada yapıldığı ortaya çıktı.

BELEDİYE ÇALIŞANINA DEVREDİLDİ

İl Başkan Yardımcısı Çetin Gözütok, olayın ortaya çıkmasının ardından büyük panik yaşayarak, söz konusu aracı 27 Mayıs 2022’de satış yaptığı Belediye çalışanından apar topar kendi firmasında çalıştırdığı bir isme devrettirdiği ortaya çıktı.

Erzurum’da bütün partililerin “Çetin Gözütok Wolkswogen Transporter’ı partiye bağışladı” demesine karşın, aracın Belediyede asgari ücretle çalışan Narman ilçesinden bir isme kaydettirilmesi, üçüncü aracın da parti üzerinden İl Başkanına aktarılacağı değerlendirmeleri yapılıyor.