AK Parti Erzurum İl Başkanlığı'na ait makam aracı, usulsüz bir şekilde makam şoförü üzerine kayıt ettirildi. Partiye kayıtlı olması gereken aracın nasıl alındığı bilinmiyor.

ERKEN HABER - AK Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz'ün makam aracı olarak kullandığı otomobil, makam şoförünün üzerine kayıtlı olduğu ortaya çıktı.

Mehmet Emin Öz'ün makam aracı olarak kullandığı 25 AB 525 plakalı 2020 model Skoda SüperB otomobil, makam şoförü Zafer Said Şimşek üzerine kayıt yaptırıldı. 

Parti hizmetlerinde kullanılması gereken makam aracının usulsüz bir şekilde şoför üzerine kaydettirilmiş olması iddiaları,parti çalışanları tarafından teyit edildi.

İl Başkanı Mehmet Emin Öz, söz konusu makam aracının parti bütçesinden alınmadığını söylemekle yetindi. Paranın kaynağını, şoförün üzerine kayıt yaptırılmasını ve aracın giderlerinin nereden karşılandığına ilişkin henüz bir açıklama yapmadı.

Makam şoförü Zafer Said Şimşek ise "konu hakkında herhangi bir söymemeyeceğini" ifade etmekle yetindi.

1.7 MİLYON LİRALIK MAKAM ARACI

Usulsüz bir şekilde şoför üzerine kaydı yaptırılan makam aracının günümüzdeki değeri ise 1 milyon 700 bin lira civarında.

İl Başkanı Öz'ün "parti kasasından alınmadı" yönündeki açıklaması, söz konusu aracın başka bir yerden elde edilen parayla karşılandığını gündeme getirdi.

Halen şoför üzerinde kayıtlı bulunan 2020 model makam aracının parasının kim tarafından karşılandığı henüz açıklığa kavuşmuş değil.

makam

USULSÜZLÜK BAĞIŞTA BAŞLIYOR

Siyasi Partiler Kanunu'na göre, partilerin gelirleri bağışlar, üye aidatları ve etkinliklerden elde edilebilecek karlardan oluşuyor.

Partilere alınacak herhangi bir gayrimenkul, araç veya diğer mal ve hizmetler, parti gelirlerinden karşılanmak zorunda. 

AK Parti Erzurum İl Başkanlığı'nın makam şoförü üzerine kaydettirilen araç, parti gelirlerinden değil de usulsüz bir şekilde gayri resmi elde edilen "gelirlerden?" edinildiğini ortaya koyuyor. 

Parti gelirleri ve giderleri, Yargıtay denetimine tabi olup, fatura veya makbuzsuz herhangi bir alım yapılması söz konusu değil.

SİYASİ PARTİLER KANUNU

Siyasi partilere yapılacak bağışların üst limiti, Siyasi Partiler Kanunu'nun 66. Maddesi'nde açık ve net bir şekilde belirtiliyor.

Söz konusu yasaya göre partiler 2022 yılı için kişi başı 99.399,79 liralık üst limite göre bağış alabiliyorlar.

Siyasi Partilere yıllık bağış imiti, 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunun BAĞIŞLAR ile ilgili 66. maddesinde “Gerçek ve tüzel kişilerin her biri bir siyasi partiye aynı yıl içerisinde Kanununda belirtilen limit dahilinde bağışta bulunabilir” ifadesi yer alıyor.

BAŞI YANLIŞ, ORTASI YANLIŞ, SONU YANLIŞ

İl Başkanı Öz, yakın çevresindekilere ve partililere, aracın kendisine ait olduğunu iddia ediyor. Kendisine ait aracı şoförünün üzerine neden kayıt yaptırdığını ise "kampanya vardı" şeklinde kendini kurtarmaya yönelik söylemlerde bulunuyor.

Benzin parasını da cebinden karşıladığını söyleyen Öz, aracın parasının nereden, nasıl ve hangi yollarla elde edildiğine ilişkin bir açıklaması söz konusu değil.

Partiye ait olmayan bir aracın yakıt, onarım veya sigorta gibi giderlerinin yanı sıra şoförün de maaş ve sigortasının parti gderlerinden karşılanması kanunen mümkün değil.

SORUŞTURMA AÇILMASI BEKLENİYOR

Seçimlere yaklaşılması nedeniyle AK Parti Genel Merkezi tarafından Emin Öz'ün görevden alınarak, herhangi bir usulsüzlükle partinin yıpratılmasının önlenebileceği de Ankara kulislerinde konuşulmaya başlandı.

Kamuoyunda tepkilere yol açan usulsüzlük hakkında AK Parti Genel Merkezi tarafından inceleme yapılması, tespit edilen usulsüzlüklerle ilgili Cumhuriyet Savcılarının soruşturma başlatması bekleniyor.

Ali Babacan rest çekti Ali Babacan rest çekti

Aracın alımına ödenen paraların nerelerden tahsil edildiği, gerek İl Başkanı Öz'ün gerekse makam şoförünün şahsi hesaplarının para hareketlerinden tespit edilmesi mümkün.

Aracın makam şoförü üzerine kayıtlı olması ve plakasının belli olması nedeniyle herhangi bir delilin karartılması söz konusu olamaz.

Şayet, adli makamlarca herhangi bir yolsuzluğun tespit edilmesi halinde gerek para aktaranların gerekse partililerin telefon kayıtları incelemeye alınarak, söz konusu bağışın hangi iş veya işler karşılığında bağışlandığının da tespiti mümkün olacak.