ERKEN HABER - Ankara Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Ersin Kotan, Erken Haber'e yaptığı açıklamada, EYT'lilerin mağduriyetinin giderilmesinde 7 yıldır verdikleri mücadeleyi anlattı.

EYT'lilerin mağduriyeti giderilmesi noktasında yapılacak yasal düzenlemenin içeriğinin büyük oranda belli olduğunu kaydeden Kotan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasıyla netlik kazanacağını söyledi.

Diyanet'ten depremzede hacı adayları için karar Diyanet'ten depremzede hacı adayları için karar

İşe ilk başlama tarihinin 8 Eylül 1999'dan önce olması, 25 hizmet yılını tamamlanmış olması, sigorta prim gün sayısının en az 5 bin olması şartları doğrultusunda emekliliğe hak kazanılacağını kaydeden Kotan, gündeme getirilen yaş şartı iddialarını kabul etmediklerini, herhangi bir yaş sınırlamasının EYT mağduriyetini gidermeyeceğini belirtti.

Kotan, 4447 Sayılı Kanunun mevcut sigortalı çalışanların aleyhinde işletilmesi nedeniyle EYT mağduriyetinin ortaya çıktığını kaydederek, bu mağduriyetin ancak yasal düzenlemeyle eski haline getirilmesiyle mümkün olacağını söyledi.

ASKERLİK VE DOĞUM BORÇLANMASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in açıklamaları doğrultusunda 2000'den itibaren işe ilk başlayanların askerlik veya doğum borçlanması yaparak işe ilk başlangıç tarihinin geriye çekilemeyeceğinin anlaşıldığını belirten Kotan, bu doğrultuda bir düzenlemenin hak kayıplarına yol açacağını bildirdi.

Mevcut yasaya göre işe ilk başlangıç tarihinden önce askerlik veya doğum yapanların borçlanarak, işe başlangıç tarihini borçlandıkları oranda geri çekebildiklerini anımsatan Kotan, "Sayın Bakanımızın anlattığından yola çıkarak söz konusu borçlanmalara yönelik yasal düzenleme getirecekleri anlaşılıyor. Askerlik veya doğum borçlanmasının işe ilk başlama tarihini geriye çekilmesinin engellenecek olması, mevcuda göre hak kayıplarına yol açacaktır" dedi.

EYT-7

3500 LİRA MAAŞ ALAN VAR

EYT'lilerin mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda verdikleri 7 yıllık mücadele sonucunda netice almaya başlayacaklarını anlatan Kotan, Ocak ayında yasal düzenlemelerin tamamlanarak uygulanacağını, Şubat veya en geç Mart ayında emekliliklerin başlayacağını söyledi.

"En büyük sorun EYT'lilerin alacağı maaş" diyen Ersin Kotan, emeklilik hakkını kazananlara ödenecek maaşın kalan ömrün sonuna kadar etkili olacağını vurguladı.

Halen 3 bin 500 lira maaş alan emekli bulunduğunu bildiren Kotan, şunları kaydetti:

"Emeklilik, sadece nefes almak değildir. Emekliler, ömürlerini verdikleri çalışma hayatının ardından insan onuruna yakışacak ve kendi gecimini sağlayaçak miktarda maaşa bağlanmalıdır. Hali hazırda emeklilik maaş hesaplanmasında bir adaletsizlik var. 1999 öncesi ödenen primlerin yüzde 70'i, 2008 öncesi ödenen primlerin yüzde 45'i, emeklilik tarihinden 2008'e kadar olan primlerin ise yüzde 28'i maaşlarda baz alınıyor. Asgari ücretle çalışan bir kişiye verilen emekli maaşı, günün şartlarında bir kira bedelini dahi karşılamıyor. Emeklilerin, ömürlerinin kalan kısmını hiçkimseye muhtaç olmadan, geçimlerini sağlayabilecek bir maaşa bağlanması gerekir."