1 Nisan 2022'de kurduğumuz Erken Haber Ajansı'nın, yayın hayatındaki bir yılında geldiği noktanın muhasebesini yapmak istedim.

Bir yıl öncesinin yine geç saatleriydi Erken Haber Ajansı'nı kurduğumuz saat. Nisan 1 şakası gibiydi. İstişareler, görüşmeler ve nihayetinde alınan karar, vukuu bulmuştu. 

Bu kadar çok internet sitesi varken, bu kadar çok haber yayını yapan platformlar varken, bu kadar çok ve büyük (!) ajanslar varken, "nereden çıktı?" diye soran çok oldu.

İlker Çelik ağabeyimin gerek maddi, gerekse manevi olarak büyük destekleri sonucu doğdu Erken Haber Ajansı. Aynı şekilde büyük mesafe almamızda da en büyük emeği olanların başında yine İlker Çelik ağabeyimiz var.

Yayın hayatına başlamak en kolayı, önemli olan her şeye rağmen, her engele rağmen, her umutsuzluğa rağmen sürdürebilmektir.

Ümitlerimizin en dibe vurduğu, aşılamayacak engellerin çıktığı her an siz değerli okuyucularımızın desteğiyle cesaret bulup yolumuza devam ettik.

Haberlerini yayından kaldırmadığımız bazı çevrelerin yoğun baskısı, sosyal medyalarımızı askıya aldırmaları, google reklamlarımızı engellemelerine, siber saldırılara mağruz kalmamıza rağmen eğilmedik, bükülmedik, dik durduk. 

Gazeteci ekibimizle birlikte doğru ve tarafısız habercilik yapmanın haklı gururunu yaşadık. Taraf olmadık, haberleri yayınlayıp yayınlamakta kararsız kalmadık, birilerini rahatsız etmiş olmamıza rağmen haberi yayınlamakta tereddütümüz hiç olmadı.

Erken Haber Ajansı olarak geldiğimiz noktadan ekibimiz olarak gurur duyuyoruz. İlk yılda 1 milyon ziyaretçi sayısını hedeflemiş bir haber sitesi olarak 2 milyon 770 bini aşmış olmamız karşısında ekibimizi alkışlıyorum. Bu, bize doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.

Bir yılda gelinen bu noktanın adı tamamen emektir, başarıdır, sabırdır...

Aldığımız mesafede başarı çıtamız çok yükseldi ancak eksikliklerimizin de farkındayız. Bu başarılarımız bizi şımartmadı, aksine bize cesaret verdi.

Emek verdikçe, gazetecilik refleksiyle hareket ettikçe, tarafsızlığımızı korudukça alacağımız daha çok mesafeler var. Biz Erken Haber Ailesi olarak bunun bilincindeyiz.

Erken Haber Ajansı adıyla kurduğumuz haber sitemiz, önümüzdeki bir yıldaki hedefi belli: ulusal düzeyde haber ajansı olmak.

Biz ekibimizle gazeteciliğin; tarafsız bir şekilde, herhangi bir zümreye sırtını dayamadan, para karşılığı haber yapmadan, birilerinin adamı olmadan yapılabileceğini ortaya koymuş olduk.

Bu aşamadan sonra nerede olduğumuz değil nerede olmamız gerektiği yönünde atacağımız adımlar doğrultusunda mesafe almaktır.

Ülkemizde faaliyet gösteren sayıları 3-5'i geçmeyen ancak gerek para karşılığı haber yayınlıyor olmaları, gerekse siyasi taraf oluşları nedeniyle gazetecilik mecrasından uzaklaşmış bulunmaktadırlar. 

Biz bu olumsuzluklara şahit olduğumuz için yola çıktık bir yıl önce. Bu olumsuzlukların karşısında durmak için de adımızdan da anlaşılacağı gibi ajans olma hedefimizi gerçekleştirmek zorundayız.

Zor bir yola girdiğimizin bilincindeyiz ancak ülkemizin en büyük ihtiyacı olan ulusal ve uluslararası bir ajans olmayı kendimize görev olarak görüyoruz.

Erken Haber'in bir yılda aldığı mesafe ve siz değerli okuyucularımızdan gördüğü destek bizlere büyük cesaret verdi. Siz değerli okuyucularımızın desteğiyle Erken Haber Ajansı olma hedefimize odaklanacağımızı bilmenizi istedim.

İlk yılımızı başarıyla tamamlamış olmanın sevincini ve gururunu siz değerli okuyucularımla yürekten paylaşıyor, verdiği desteklerden dolayı 830 bin okuyucumuza tek tek teşekkür ediyorum.