ERKEN HABER - Altılı Masa'nın halen cumhurbaşkanı adayını açıkmalaması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na çağrıda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şimdi buradan Sayın Kılıçdaroğlu'na açık bir çağrı yapmak istiyorum. Madem kendine bu kadar güveniyorsun, madem siyaset tarzının doğruluğundan bu kadar eminsin, madem ülkenin ve milletin geleceğinde sorumluluk almak istiyorsan öyleyse hodri meydan; gücün yetiyorsa, yüreğin varsa kendi özgür iradenle hareket edebiliyorsan seçimlerde çık karşımıza; birikimlerimizi vizyonlarımızı, projelerimizi, heyecanlarımızı yarıştıralım" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) partisinin grup toplantısında konuştu.

Karamollaoğlu'ndan Fatih Erbakan'a: Babalarına ihanet ettiler Karamollaoğlu'ndan Fatih Erbakan'a: Babalarına ihanet ettiler

"BAY KEMAL, ÖNCE ADAMLARINA SAHİP ÇIK"

Erdoğan, CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay’ın, TBMM Genel Kurulu’nda kürsüde çekiçle telefonunu kırmasına değinerek, "Bugün Meclis Başkanımla da bunu konuştum. Bay Kemal önce adamlarına sahip çık. Meclis’in kürsüsüne kalkıp, çekiçlerle gelip, orada telefon kırmaya yönelmesinler. Bu ahlaki değildir. Bu edebe, adaba terstir. Meclis’in edebine de adabına da terstir. Ve siz bunları yapadurun; ama ben diyorum ki; parlamento meclis iç tüzüğünü süratle değiştirmelidir. Bu iç tüzükle bu işler yürümez. Daha çok kişiler daha önce de olduğu gibi silahla da gelir, orada adam öldürürler, çekiçle gelir, telefon kırar, başkalarının kafasını da kırar. Bunlara eyvallah mı edeceğiz? Doğru mu yapıyorsunuz diyeceğiz? Gereken neyse bu milletin parlamentosu bunlara da haddini bildirmelidir" diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU’NA ‘ADAY OL’ ÇAĞRISI

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na 2023 seçimlerinde aday olma çağrısında bulunarak, "Şimdi buradan Sayın Kılıçdaroğlu'na açık bir çağrı yapmak istiyorum. Madem kendine bu kadar güveniyorsun, madem siyaset tarzının doğruluğundan bu kadar eminsin, madem ülkenin ve milletin geleceğinde sorumluluk almak istiyorsan öyleyse hodri meydan; gücün yetiyorsa, yüreğin varsa kendi özgür iradenle hareket edebiliyorsan seçimlerde çık karşımıza, birikimlerimizi vizyonlarımızı, projelerimizi, heyecanlarımızı yarıştıralım. Bırakalım kararı millet versin. Yok eğer aday olmak istiyor; ama birilerinin tehdidine, şantajına, telkinine maruz kalarak bunu ilan edemiyorsan da korkma. AK Parti’nin ülkemizin 20 yılda sağladığı huzur, adalet, hak, özgürlük iklimi, her bir vatandaşımız gibi senin de en büyük güvencendir" dedi.

AKŞENER FİKİR Mİ DEĞİŞTİRDİ?

Kemal Kılıçdaroğlu ve 2 CHP'li belediye başkanı arasındaki adaylık savaşında anlaşmazlıklar sürerken 6'lı masa için yeni bir kriz daha doğdu. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e en yakın isim Genel Başkanı için adaylık paylaşımında bulundu. Kılıçdaroğlu'nun aday olmasını istemediğini ancak kendisi de aday olmayacağını belirten Akşener'in fikir değiştirdiğini düşündürdü.

Son dakika | 6’lı masada yeni kriz; Akşener de adaylığa soyundu

6'lı Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı krizinde yeni bir perde açıldı. Daha önce aday olmayacağını belirten ancak ortağı Kılıçdaroğlu'nun da adaylığına sıcak bakmadığını ima eden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener fikir değiştirdi.

Son dakika | 6’lı masada yeni kriz; Akşener de adaylığa soyundu

AKŞENER FİKİR DEĞİŞTİRDİ; ADAYLIK MESAJI

Bu değerlendirmeye neden olan paylaşım Akşener'in A takımından ve kendisine çok yakın olan Lütfü Türkkan'dan geldi. Türkkan İYİ Parti Genel Başkanı'nın 6'lı masanın adayı olduğuna işaret eden bir sosyal medya anketi paylaşarak ittifaka mesaj niteliğinde mesajlar verdi.

TEMEL KARAMOLLAOĞLU

Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu: Cumhurbaşkanı adayı 6 partiyle uyum içinde çalışacak biri olmak mecburiyetinde. B:elirlendikten sonra Cumhurbaşkanı adayı ile protokol imzalayacağız...

Altılı masanın Cumhurbaşkanı adayı konusunda "acele etmeme" kararlılığında olduğunu belirten Karamollaoğlu, "Seçim kararı alınır, iki gün içinde adayımızı açıklarız" dedi.

Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Koalisyon şartlarını önceden belirlemek mecburiyetindeyiz. Ekonomi, eğitim, dış politikada ne yapacağız? 6 partinin her konuda ittifak etmesi mümkün olmaz. Asgari müştereklerde birleşerek bunu yapmak mümkün ve biz bunun yapılabileceğine inanıyoruz. 6 aylık sürede konuyu olgunlaştırdık. Belli noktaya geldik. Şimdi ikinci döneme giriyoruz. Artık biz somut politikalarımızı açıklamaya başlayacağız. Cumhurbaşkanı adaylığında acele etmeme kararlılığındayız. Seçim kararı alınır, 2 gün içinde adayımızı açıklarız. Her seçime gidilirken milletvekili adayları önceden belirlenmez. Seçim kararı alındıktan sonra belirlenir. Aday adayları vardır, üzerlerinde müzakere edilir. Belirlenme mutlaka seçim tarihi belirlendikten sonra yapılır.

PROTOKOL İMZALAYACAĞIZ

Burada bir ittifaka ihtiyaç var. İlle de biz çıkıp 'Saadet Partisi'nden birisi aday olsun' diyecek değiliz. Elbette bizim görüşümüz de alınacak. Cumhurbaşkanlığı adaylığı en önemli konu. Kim olur, o konuda bir şey söyleyemem. Bu masanın mutlaka bir aday çıkaracağına inanıyorum. Bu herkes tarafından tasvip göreceğine inanıyorum. Profili şöyle tarif edeyim; 6 partiyle uyum içinde çalışacak biri olmak mecburiyetinde. Benim kıstasım bu. Bütün partilerle, 6 partiyle kavga etmeyecek, uyum içinde çalışacak. Biz Cumhurbaşkanı adayı belirlendikten sonra Cumhurbaşkanı adayı ile bir protokol imzalayacağız ve millete deklare edeceğiz. Temel prensiplerimiz, nasıl çalışacağız, bakanlıklar nasıl belirlenecek, Meclis'le nasıl uyum sağlanacak. Nasıl davranacak, mühim olan o. Meclis'le ve siyasi partilerle uyum içerisinde çalışması icap eder. Toplum önünde böyle bir taahhütnameye imza atan kişinin sözüne sadık kalacağını düşünüyorum. Kim olur, onu şimdiden söylemek doğru değil.

FİNANSMANI PARTİLER KARŞILAYACAK: Cumhurbaşkanı adayı belirledikten sonra müşterek çalışma planı yapılır muhtemelen. Her ile de gidilemeyebilir. Bazı iller birleştirilebilir. Belli merkezde toplanabilir, oradaki mitinge iştirak edebilirler. Kim Cumhurbaşkanı adayı olursa olsun bunun finansmanını da partiler karşılayacak. Bu bedavadan olacak bir iş değil. Karar verilince belli bir istikamete yürüme mecburiyeti var. Bizim için burada 6'lı Masa'nın kendi seçmenleri bu konuya ağırlıklı destek vereceklerini düşünürüm. Arada sırada bir kısım 'falanca aday olursa destek vermem' diyebilir. 'O olursa oy vermem diyenler' elbette var ama fazla olduklarını düşünmüyorum. Ama büyük kesim daha etkili olacaktır diye düşünüyorum. Şimdi Cumhur İttifakı'nda Doğu Perinçek de var. Sayın Bahçeli nasıl bir araya gelecek. Yerine göre başka sıkıntılar da çıkabilir.

SEÇİMİN BİRAZ ERKEN OLACAĞI KANAATİNDEYİM

Milletimiz şunu bilsin; problem olarak Türkiye gündemine gelip de üzerine çalışmadığımız hiçbir konu yok. Belki topluma anlatmakta şu anda aktif gözükmeyebiliriz. Tamamı hakkında raporlarımız var. Seçimin biraz erken olacağı kanaatindeyim. 14 Mayıs'ı bunlar sanki 1950'nin tekrarı mahiyetinde düşünürler diye zannediyorum.