Fatih Erbakan, Cumhurbaşkanı adaylığından çekildi Fatih Erbakan, Cumhurbaşkanı adaylığından çekildi

ERKEN HABER - AK Parti milletvekillerinin Meclis’e gelmemesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kızdırdı. Erdoğan’ın Genel Kurul’a gitmeyen milletvekillerine grup konuşmasından yaptığı, “Aday olmuşsan hakkını yerine getireceksin. Aldığınız maaşlar haramdır haram. Bunu da böyle bilin” çıkışı da çare olmadı. Meclis’te dün aynı tablo yaşandı.

TBMM Genel Kurulu’nun önceki günkü görüşmelerinin “toplantı yeter sayısı bulunamadığı” için kapatılması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kızdırdı. Toplantıya, 68 AK Partili milletvekilinin “mazeretsiz katılmadığı” öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da partisinin grup toplantısında bu duruma değindi. AK Parti Grubu’nun Genel Kurul’a katılmada “sıkıntı yarattığını” öğrendiğini belirten Erdoğan, şunları söyledi:

“Bu, beni ciddi manada üzdü. Bu millet kendi kasasından, kesesinden maaş veriyor ve bu maaşla beraber milletvekili arkadaşlarımız bu görevi yapıyor. Ama Genel Kurul’da eğer yoklamalarda benim milletvekili arkadaşlarım bulunmazsa ki dün böyle oldu, bu millet hakkını sizlere helal etmez. Eğer kim gelmediyse ben de onlara hakkımı helal etmiyorum. Çünkü bu, sıradan bir olay değil. Eğer hakkıyla görevini yerine getirmiyorsan bu millet sana hakkını helal etmez. Bunu böyle bilin.”

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Erdoğan, partisinin vekillerine “Aldığınız maaşlar haram” çıkışı da vekillerin genel kurula katılmasına yeterli olmadı. Meclis’te dün aynı tablo yaşandı. Genel Kurul’daki “toplantı yeter sayısı” oylamasının ilk turunda “çoğunluk” sağlanamadı. İkinci tur oylamada Genel Kurul, “210 milletvekilinin oyuyla, kıl payı” açıldı.