Depremle ilgili "sosyal medya" uyarısı Depremle ilgili "sosyal medya" uyarısı

ERKEN HABER - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019 yılında, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun belli bir süreden fazla ceza alması halinde başkanlığının düşeceğini ifade ettiği video sosyal medyada yeniden gündem oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verildi. Mahkeme siyasi yasak anlamına gelen 53. maddenin uygulanmasını da kararına ekledi.

Bu gelişmenin yankıları devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2019 yılında İmamoğlu hakkında söylediği sözler sosyal medyada yeniden gündem boldu. Erdoğan, bahsi geçen videoda İmamoğlu'nun belli bir süreden fazla ceza alması halinde başkanlığının düşeceğini ifade ediyor.

"NASIL BENİM DÜŞTÜYSE ONUN DA BELEDİYE BAŞKANLIĞI DÜŞER"

Erdoğan, gazetecilerle yaptığı canlı yayında şunları kaydetti:

"Yargının belli bir cezanın üzerinde ceza vermesi halinde düşer. Hele hele bir konu var ki o da şudur. Biliyorsunuz özellikle bu tür yargı süreci içerisinde belli bir süreyi aşan cezayı alması halinde. bu düşecektir. O süreyi aşmazsa zaten görevlerine devam edecektir. Seçildikten sonra Valiliğin Savcılığa müracaatıyla başlayacak bir süreçtir. Bu da bir defa görevi ihmal değil, görevi kötüye kullanmaktır. Bu daha göreve gelmeden bu işi yapması suretiyle o cezayı aldığı anda bir defa (bu benim kanaatimdir) yargı da bu kararı verirse zaten onun belediye başkanlığı düşecektir. Nasıl benim düştüyse onun da belediye başkanlığı düşer. Ben yaşadım çünkü, ben yaşadığımı söylüyorum. Bana bu cezayı verdiler ve şiir okuduğum için verdiler. Benim belediye başkanlığım 4 yıl 6 ay süre geçmişti düştü. Benden sonra Belediye Meclisinde seçim yapıldı. O yapılan seçimde bir başka arkadaşımız başkan seçildi, onunla süre tamamlandı."