ERKEN HABER - Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Soylu arasında bir süredir var olduğu öne sürülen gerilimin deprem sürecinde zirveye ulaştığı belirtildi.

Halk TV'den Seyhan Avşar'ın haberinde yer verdiği iddiaya göre, depreme ilişkin yapılan bir toplantıda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Bakan Süleyman Soylu’nun felaketin büyüklüğü konusunda kendisini eksik bilgilendirdiğini ve müdahalede geç kalındığını belirterek Soylu’yu diğer bakanların ve AK Parti’nin üst düzey yöneticilerinin huzurunda azarladı. Dün Erdoğan’ın, “Depremin ilk günleri Adıyaman’da arzu ettiğimiz çalışmaları maalesef yürütemedik” sözleri bu gerilimi doğrular nitelikte.

Kahramanmaraş merkezli deprem, 10 kentte büyük yıkıma neden oldu. Depremin ilk bir kaç günü ulaşılamayan enkazlar ve götürülemeyen yardımlar nedeniyle depremzedeler iktidarın kendilerini kaderine terk ettiğini belirtti. Resmi verilere göre yaklaşık 50 bin yurttaş depremde yaşamını yitirdi.

Adıyaman’da engellerden bahsetti

Cumhurbaşkanlığı adaylığı başvuruları sona erdi Cumhurbaşkanlığı adaylığı başvuruları sona erdi

Depremden 6 gün sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan Adıyaman'a gitti. İlk açıklamasında, “Müdahaleleri istediğimiz hıza ulaştıramadık. Depremin yıkım etkisi 10 il ve 500 kilometrelik alana yayıldığı için işimiz maalesef çok zor oldu. Buna bir de bölgedeki kamu görevlilerinin kendisinin ya da ailesinin yıkım altında kalması eklenmiştir. Bölgede sert bir kış yaşanıyor olması da bir diğer engel olarak önümüze çıkmıştır. Yolların bir kısmı da ciddi bir trafik yüküne maruz kalmıştır" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklaması, müdahalede geç kaldığını kabul ettiği anlamını taşırken AK Parti üst düzey yöneticilerinin ve bakanların katıldığı deprem konulu bir toplantıda bu gecikmenin yansımaları yaşandı. İddialara göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan afetin büyüklüğü konusunda kendisinin yeterince bilgilendirilmediğini belirterek Bakan Soylu’ya kızdı. Soylu’nun yapacağı sunum ise en sona bırakıldı. Dün ise Erdoğan, “Depremin ilk günleri Adıyaman’da arzu ettiğimiz çalışmaları maalesef yürütemedik. Hakkınızı helal edin” diyerek helallik istedi.

Erdoğan’ın bu açıklaması da gerilimi doğrular nitelikte.