ERKEN HABER - Eyüphan Kılıç'ın haberi - Cumhurbaşkanlığı seçimi ve milletvekili genel seçimlerinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimi kazanmak için devletin bütün imkanlarını seferber etmeye başladı.

AK Parti'nin oylarının düşmesi nedeniyle toplumun her kesiminde yaşanan mağduriyetleri gidererek oylarını artırmaya çalışması, son 6 aydır Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın da umudu oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından son 3 aydır gündemde tutulan ve yasal düzenleme yapılarak EYT mağduriyetinin giderilmesinin açıklanması üzerine, bu ayın sonunda söz konusu tasarının Meclis'e sunulması bekleniyor. 

3 YILDA NELER DEĞİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 yıl önce erken emeklilik olunmasına şiddetle karşı çıkarak, EYT'ye yönelik düzenlemenin "seçimi kaybetsem de yokum" sözleriyle reddediyor.

Aradan geçen 3 yıl, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fikirlerinde 180 derece değişim yaşadığını, şiddetle karşı çıktığı erken emekliliğe "seçimi kazanma" gerekçesiyle razı olduğu ortaya çıktı.

Türkiye'nin son 3 yılda yaşadığı ekonomik kriz ve AK Parti'nin oy kaybı, iktidar tarafından devletin tüm imkanları seferber edilerek, siyasi yaklaşımla yatırım ve düzenlemeler yapılarak giderilmeye çalışılıyor.

Yüksek enflasyon, faiz ve işsizlik girdabına giren vatandaşlar, tekrar AK Parti'ye oy vermek için mağduriyetlerinin giderilmesini öne sürüyor. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 yıl önce söylemlerinin tersine kararlar vermeye başladı.

Karamollaoğlu: Cumhurbaşkanı adayı Şubat’ta netleşecek Karamollaoğlu: Cumhurbaşkanı adayı Şubat’ta netleşecek

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Topkapı kampüsünde düzenlenen Fatih, Silivri, Topkapı ve Zeytinburnu sosyal güvenlik merkezleri toplu açılış töreninin yapıldığı 16 Kasım 2019'daki törene katıldı.

Erdoğan'ın 3 yıl önceki törende yaptığı konuşma aynen şöyle:

"Sosyal güvenlik sistemimizi yeniden inşa ettik. İşçi, memur için ayrı verilen hizmeti tek çatı altında topladık. Sosyal güvenlik sistemimizin bütçe üzerindeki yükü de azalttık. Emekli maaşlarını insani düzeyde hayat sürülebilecek seviyeye çıkardık. Hiçbir emekli maaşının bin liranın altında kalmamasını sağladık. Bayramlarda biner lira ikramiye vermeye başladık. Emekli maaşını 4 kat artırdık, kesintilerini kaldırdık. Geçtiğimiz 17 yılda sosyal güvenlik alanının sağlık hizmeti alanında da çok önemli ilerlemeler sağladık.

Kayıt dışı istihdamı yüzde 52'den yüzde 36 seviyesine indirdik. Aktif sigortalı sayısını 12 milyondan 21 milyon 410 bine çıkardık. Kayıtdışı ile birlikte istihdam 29 milyonun üzerine çıktı. Kayıpları da hızla telafi ediyoruz.

Daha önce yüzde 8,4 seviyesine kadar düşürdüğümüz işsizlik oranı, geçtiğimiz yılın ağustos ayında maruz kaldığımız kur, enflasyon, faiz saldırısının ardından yüzde 14'e kadar çıktı. Bu oranın özellikle eylül verisinin de belli olmasıyla birlikte yeniden düşmeye başlamasını bekliyoruz. Ekonomide genel toparlanmanın etkisiyle gelecek yıl istihdam artışı çok daha fazla olacak. 

EYT MESAJI

Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik. İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Bizim ülkemizin başına bu emekliliği dolayanlar, maalesep bunu bedelini ödeyecekler ve ödediler. Niçin erken emeklilik? Bırakalım ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve ve parasını en güzel şekliyle alsın.

Hem erken emekli olduğu zaman ideal olan ücreti alamayacak hem de ikinci bir iş aramak suretiyle de ikinci iş de işsizliğe ne yazık ki öncü olacak. Sosyal Güvenlik sistemimizin çökmesini istemelerinin tek sebebi, zaten böylece oluşan, kaos ortamından kendilerine siyasi rant devşirme hesabıdır. Bu hesap kötü, şer bir, zararlı bir hesaptır. Biz bunu politik hesaplarla yapmayacağız. Arkadaşlarıma söylüyorum beni bu yola asla teşvik etmeyin. Milletimin faydası nerdeyse ona varım, milletimin ve ülkemin zararına asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum. Bütün dünya Bütün dünya bizim sistemimizi kendine uygulamaya çalışıyor bizdeki bazı köhne zihniyetler, sistemi çökertmek için birlik peşinde koşuyor. Halbuki verilen hizmetler ortada, sonuç ortada."

EYT'LİLERDEN TEPKİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklamalarının ardından, EYT mağduriyetinin giderilmesi için eylem yapan, meydanlarda sorunu gündeme getiren vatandaşlar tepki göstermişti.

Erdoğan'ın net bir şekilde EYT'yi reddetmesinin ardından özellikle "yandaş medya" veya "havuz medyası" diye tabir edilen gazete ve televizyonlarında EYT konusunda herhangi bir yayın yapılmadı.

Köşe yazarları da Erdoğan'ın bu çıkışıyla "mali disiplin"e dikkati çekerek, Erdoğan'ın ülkenin geleceği için seçimi kaybetmeyi göze aldığını, bu durumda kazananın Türkiye olacağı yönünde açıklamaları olmuştu.