ERKEN HABER - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın seçimi erkene almak için 'fesih' yetkisini kullanabileceği iddia edildi. Erdoğan'ın, hem 'tekrar aday olamaz' tartışmaları sona erdirmek hem de arzuladığı bir tarihte seçim olabilmesi için yetkisini kullanabileği belirtildi. Cumhurbaşkanı'nın Meclis'i feshederek seçimleri 18 Haziran 2023 tarihinden önce yapılmasını sağlamabileği kaydedildi. 

Kamuoyundaki erken seçim çağrılarına yanıt veren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, "Seçim tarihine ilişkin 18 Haziran dışında bir kararımız yok. Eğer böyle bir durum olursa Anayasada, seçim mevzuatında karşılığı var. İki türlü seçime gitme imkanı var. Birisi Meclis'in 360 milletvekiliyle karar almasıyla diğeri de Cumhurbaşkanının Meclis'i feshetmesiyle" diye konuştu. AK Parti'nin "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Meclis'i feshetmesi" ihtimalini ilk kez gündeme getirmesi dikkatlerden kaçmadı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, "MYK ve MKYK'da bu konuda bir müzakere durumu henüz söz konusu olmadı. Müzakere edildiğinde ve bir karar noktasına geldiğinde bunu kamuoyu ile paylaşırız" diye konuştu.

AK Parti bunu ilk kez gündeme getirdi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Meclis'i feshetmesiyle de seçim kararı alınabilir

YSK 3 Cumhurbaşkanı adayını reddetti YSK 3 Cumhurbaşkanı adayını reddetti

"MUHALEFET 'BEN BU İŞTE YOKUM' DERSE KENDİLERİ BİLİR"

Şartların, muhalefetin dile getirdiği 6 Nisan öncesinde bir seçim durumunu doğurmadığını vurgulayan Dağ, şunları kaydetti; "Seçim tarihine ilişkin 18 Haziran dışında bir kararımız yok. Eğer böyle bir durum olursa Anayasada, seçim mevzuatında karşılığı var. İki türlü seçime gitme imkanı var. Birisi Meclis'in 360 milletvekiliyle karar almasıyla diğeri de Cumhurbaşkanının Meclis'i feshetmesiyle. 18 Haziran değil de başka bir tarih durumu söz konusu olacak olursa bunlardan birisi uygulanabilir. Muhalefet 'ben bu işte yokum' derse kendileri bilir."