ERKEN HABER - Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldığı ortak yayında "Seçimi kaybederseniz tavrınız ne olur?" sorusuna, "Milli iradenin üstünlüğünden taviz vermedik. Cumhur İttifakı bu ülkede demokrasinin teminatıdır. Demokrasiyi özümsemiş partilerin birlikteliğinden oluşan Cumhur İttifakı sandıktan çıkan her sonucu meşru kabul edecektir" yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim özel ortak yayınında açıklamalarda bulundu. Memleket Partisi lideri Muharrem İnce'nin cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmesine ilişkin konuşan Erdoğan, "Muharrem Bey'in ayrılışına üzüldüm kendisini aradım. Muharrem Bey'in kararının arkasında namuslu insanların kabullenemeyeceği bazı saldırıların olduğunu anlıyorum bugünkü görüşmemizden." dedi. "Seçimi kaybederseniz tavrınız ne olur?" sorusuna Erdoğan, "Milli iradenin üstünlüğünden taviz vermedik. Cumhur İttifakı bu ülkede demokrasinin teminatıdır. Demokrasiyi özümsemiş partilerin birlikteliğinden oluşan Cumhur İttifakı sandıktan çıkan her sonucu meşru kabul edecektir." ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"MUHARRE BEY'İ ARADIM"

Muharrem Bey'in ayrılışına maalesef üzüldüm. Böylelerinden her türlü saldırı beklenmeli. Ben bugün Muharrem Bey'i aradım. Kendisiyle süreci konuşayım istedim. Anladığım kadarıyla Kılıçdaroğlu'nun şu anda kol kola olduğu, bu bir FETÖ taktiği. Bunlar bunu her an yapabilir, geçmişte de yapıldı. Kılıçdaroğlu makama malum kaset komplosuyla geldi. Olmayacağını açıklayarak geldi ertesi gün kalktı bu defa da aday olduğunu açıkladı. Enteresan olan Muharrem Bey'in kararının arkasında birçok şüphesiz ki namuslu insanların kabullenemeyeceği bazı saldırıların olduğunu anlıyorum ben bugünkü görüşmemizden. Bir insanın her şeyden önce haysiyeti, namusu çok önemli. Avukatlarıyla ilgili görev verdiğini de ifade etti. Biz devlet olarak yapılabilecek neyse her türlü yardıma hazır olduğumuzu söyledik. Böyle bir yarışta yalnız bırakmak da asla doğru olmaz. Yarış keşke dörtte dört devam etmiş olsaydı. Oy pusulasında değişen bir şey yok.

"BİZE KARŞI EFELENENLERİN, TERÖRİSTLERE KARŞI NASIL BİÇARE KALDIĞINI GÖRÜYORUM"

Umutlarını, kendilerine özerklik sözü veren Kılıçdaroğlu'na bağladılar. Nice vaatler havada uçuşuyor. Bu pazarlıkları tarafların hiçbiri reddetmiyor. HDP'nin temsilcileri bunları açık açık meydanlarda söylüyor. Bu seçimin sonunda terör örgütü ya tamamen bitecek, ya da yeniden milletin canına, malına göz dikecek güce kavuşacak. Rabbim kimseyi Kılıçdaroğlu'nun peşine düşüp de bir ömür boyu savunduğu değerlere sırtını dönenlerin durumuna düşürmesin. Bize karşı efelenenlerin, teröristlere karşı nasıl biçare kaldığını görüyorum.

"BİDEN'IN AÇIKLAMASI BENİ RENCİDE ETTİ"

Kampanyanın öncesinde Biden'ın açıklamaları vardı, neydi? Erdoğan'ın saf dışı edilmesiydi. Biden güya benimle özel muhabbeti de olan birisi. Bu açıklamayı ne yazık ki acımasız yaptı, dil sürçmesi diyemeyeceğim. Bu açıklamadan sonra defalarca bir araya geldik. Kendisine sorunca çark etmeye başladı. Çıktı bu defa Bay Bay Kemal Rusya'ya saldırdı. Sözcü Peskov "İspatlaması gerekir" dedi, "İspatlayamazsa altından kalkamaz" dedi. Eğer ben siyasetçiysem bir şeyi ortaya koymamız lazım: Bay Bay Kemal, sen siyaseti hala öğrenemedin, çırak bile olamadın. Senden devlet adamı olmaz, yönetici olmaz. Sen kimsin de Rusya'ya yaptırım uygulayacaksın? Ben Rusya ile de dostum, ABD ile de dostum, Batı'da bize kindar olanlarla da dostum. Herkesle münasebetleri iyi tutacaksın. Gün ola ihtiyaç olur. Biden beni evimde ziyaret edecek kadar dostluğumuz olan bir insan olduğu halde bu açıklamayı yapması beni rencide etmiştir.

"SEÇİMİ KAYBEDERLERSE İKTİDARI BIRAKMAZLAR" İDDİALARINA YANIT

Erdoğan: "Entel dantel ne kadar kanaat önderi varsa toplamıştık" Erdoğan: "Entel dantel ne kadar kanaat önderi varsa toplamıştık"

Bunu değerlendirmeye bile gereksiz buluyorum, çok saçma bir soru. Bu tür soru terör örgütlerine sorulur. Biz demokratik yolla iktidara geldik. Nasıl halkımızın teveccühü ile iktidara geldiysek, milletimiz farklı bir karar verecek olursa demokrasinin gereği neyse biz yine aynen bunu yaparız. Belediye başkanlığını CHP aldığı zaman belediye başkanımız biz buradan çıkmıyoruz dedi mi? Bu tür yapı CHP'ye aittir. İşte şimdi sanatçıları adeta şimdiden sokağa döküldü. Bizde öyle bir şey söz konusu olamaz. Kaldı ki ben milletime inanıyorum, sandıktan çıkan sonuca saygısı olmayanın, millete saygısı yoktur. Milli iradenin üstünlüğünden taviz vermedik. Cumhur İttifakı bu ülkede demokrasinin teminatıdır. Demokrasiyi özümsemiş partilerin birlikteliğinden oluşan Cumhur İttifakı sandıktan çıkan her sonucu meşru kabul edecektir