ERKEN HABER - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'nde düzenlenen "Dünya Hükümetleri Zirvesi"ne video mesajla katıldı. Erdoğan, "Bu kara gün dostluğunu hiçbir zaman unutmayacağız, bu afet uluslararası dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir" sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bazı ülkeler arama kurtarma ekibi göndererek, bazıları da yardım toplayarak Türkiye ile dayanışmasını gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 100'den fazla ülkeden destek ve taziye mesajı aldıklarını söyledi:

"Afrika'dan Asya'ya ABD'den Balkanlar'a Avrupa'dan Körfez Bölgesi'ne kadar yüz milyonlarca dost ve kardeşimizin bizlere uzattıkları yardım eline şahit oluyoruz. Kısıtlı imkanlarına rağmen elindeki avucundaki varını yoğunu ülkemize gönderen tüm kardeşlerimden Allah razı olsun diyorum."

"Mücadelemize destek veren tüm ülkelere teşekkür ediyorum"

Erdoğan, "8 binin üzerinde insanımız enkazdan sağ çıkarıldı" dedi. Yurt dışından gelen arama kurtarma ekiplerine ayrı bir parantez açtı:

İYİ Parti saldırganı yakalandı İYİ Parti saldırganı yakalandı

"Gece gündüz demeden milletimiz için yardım toplayan ekipleri ile arama kurtarma mücadelemize destek veren dualarında bizleri unutmayan tüm dost ve kardeş ülkelere sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür ediyorum..."

"Tüm imkanlarımızı afet bölgesi için seferber ettik"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'nde düzenlenen Dünya Hükümetleri Zirvesi'ne video mesaj yolladı. Deprem bölgesindeki çalışmaları anlattı:

"Depremin ilk anlarından itibaren devletimizin ve milletimizin tüm imkanlarını afet bölgesi için seferber ettik uluslararası yardımı da içeren 4'üncü seviye alarm durumu ilan ettik deprem bölgesinde OHAL başlattık. Türk devleti olarak bu felaketin yaralarını milletimizle birlikte el ele vererek en kısa sürede saracağız."

"İstikrar ve güvenliğimizi Körfez Bölgesi'nden ayrı görmüyoruz"

Cumhurbaşkanı, dünyanın zorlu bir dönemden geçtiğini belirtti, yakın iş birliğinin önemini vurguladı:

"Türkiye olarak kendi istikrar ve güvenliğimizi Körfez Bölgesi'nin istikrar ve güvenliğinden ayrı görmediğimizi daima söylüyoruz yüksek teknoloji, uzay çalışmaları, yenilenebilir enerji gibi bu başlıkların yanı sıra Körfez Bölgesi'ni Türkiye üzerinden Avrupa ile Asya'ya bağlayacak kara ve demir yolu ulaşım altyapısının geliştirilmesine de büyük önem veriyoruz."