ERKEN HABER - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esenyurt Meydanı'nda düzenlenen Esenyurt Eğitim Kampüsü Temel Atma Töreni'nde yaptığı konuşmada, bugün uzun bir aradan sonra buradaki vatandaşlarla birlikte olmanın, hasret gidermenin bahtiyarlığı içerisinde olduğunu ifade ederek, vefaları, sevgileri ve meydanlara sığmayan aşkları için kendilerine teşekkür etti.

Emniyetten istedikleri resmi rakama göre şu anda 30 bin kişinin alanda olduğunu aktaran Erdoğan, "Esenyurt'ta siz kardeşlerimle attığımız bu adımla 2023'e bir sinyal veriyorsunuz. Yetmez, 2024'e de sinyal veriyorsunuz." diye konuştu.

Törendekilere "Bugün burada niçin toplandık?" sorusunu yönelten Erdoğan, "Biliyorsunuz ben pek temel atma törenlerine gitmem. Bay Kemal musluk açma törenlerine gidiyor, biliyorsunuz. Bizim işimiz çok farklı." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022-2023 eğitim öğretim yılının ilk dönemini bugün başarıyla tamamlayan öğretmen ve öğrencileri tebrik ederek, "Esenyurt ve İstanbul'daki evlatlarımız başta olmak üzere ülkemizin dört bir yanında karne sevinci yaşayan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyor, hepsinin tek tek gözlerinden öpüyorum." dedi.

Öğrencilere anne, baba şefkatiyle yaklaşan, onları en güzel şekilde yetiştirmeye çalışan, çocukların zihinlerini bilgiyle ahlakla erdemle ilmek ilmek dokuyan öğretmenlere şükranlarını sunduğunu dile getiren Erdoğan, her türlü fedakarlığı gösterme pahasına evlatlarının eğitim öğretiminden taviz vermeyen ebeveynleri de tebrik ettiğini söyledi.

- İstanbul'daki eğitim yatırımları

Erdoğan, öğretmeni, öğrencisi, ailesi, idarecisi ve bakanlığıyla bir bütün olarak, eğitimde kalitenin daha da artması için canla başla çalıştıklarını belirtti.

Evlatların eğitime erişimini kolaylaştırma ve onların geleceğine sahip çıkma gayesiyle ülke genelinde pek çok projeyi hayata geçirdiklerini, durmadıklarını ve usanmadıklarını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Medeniyetimizin göz bebeği vasfı yanında tüm insanlığın gıptayla baktığı bir dünya şehri olan İstanbul'umuza ayrı bir önem verdik. Son 20 yılda İstanbul'umuza eğitim alanında toplam ne kadar yatırım yaptık biliyor musunuz? 90 milyar liralık yatırım yaptık, sadece İstanbul'a, sadece eğitimde. Sadece bu sene şehrimize, yaklaşık 1 yılda 17 milyar liralık yeni eğitim yatırımı yapıyoruz. Amacımız İstanbul'un eğitimdeki performansıyla diğer vilayetlerimize örnek olmasını, öncülük yapmasını sağlamaktır. Son olarak, eğitim ordumuza kazandırdığımız 20 bin yeni öğretmenden 10 bininin atamasını İstanbul'a gerçekleştirdik. Zira İstanbul'a ayrı bir önem veriyoruz. Böylece şehrimizin öğretmen ihtiyacını büyük oranda gidermiş olduk. Öğretmen sayısındaki bu iyileşme sayesinde ortalama sınıf mevcutlarını çok daha aşağı çektik. Öğrencilik yıllarımızda sınıflarımızda öğrenci mevcudu neydi, 60-70-100. Böyle durumlar vardı ama şimdi durum farklı. Bugün Esenyurt'umuzun marka değerini artıracak, eğitim alanında ilçemizi cazibe merkezi haline getirecek modern bir külliyenin inşasına başlıyoruz."

Toplamda 10 bin 412 öğrencinin eğitim-öğretim görebileceği tesiste, 40'ar derslikli 5 ayrı Anadolu lisesi, 40 derslikli imam hatip lisesi, 40 derslikli bir fen lisesi, 45 derslikli mesleki teknik Anadolu lisesi ve 3 derslikli bir de ana sınıfı bulunacağı bilgisini veren Erdoğan, ayrıca tesise 12 derslikli bilim sanat merkezi kurulacağını ve planetaryum ile özel yetenekli öğrencilerin destekleneceğini belirtti.

Engelli odası olan 151 öğrenci kapasiteli kız ve erkek yurtlarının bulunacağını ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ülkemizin dört bir köşesinden gelecek olan evlatlarımıza burada barınma imkanı sağlayacağız. Bunların yanı sıra tesis bünyesinde 600 kişi kapasiteli tatbikat cami, kapalı spor salonu, konferans salonu, kütüphanesi, en modern imkanlarla dağıtılmış 88 adet laboratuvarıyla öğrencilerimizi akademik, sosyal ve kültürel bakımdan teşvik edeceğiz. Halihazırda bazı işlerini tamamladığımız kampüsümüzün inşasını süratle neticelendirmeyi hedefliyoruz."

Erdoğan, yaptıkları siyasetin eser ve hizmet siyaseti olduğunun altını çizerek, halka hizmeti Hakk'a hizmet olarak gören icraat odaklı çalışan bir hükümet olduklarını dile getirdi.

- "Milletimize hizmet davasından asla sapmadık"

Belediye Başkanlığı, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı dahil olmak üzere 40 yıldan fazladır bu anlayışla milletin huzurunda olduklarını kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Siyasi hayatımızın hiçbir aşamasında milletimize hizmet davasından asla sapmadık, asla taviz vermedik. Vatandaşımıza neyi taahhüt etmişsek göreve gelince de onu çok daha fazlasıyla yerine getirmeye gayret ettik. Meydanlarda, bol keseden atıp tutup millet yetki verince bahane arayanlardan, mazeretlerin arkasına saklananlardan olmadık. Habbeyi kubbe gibi gösteren, hokkabazlık siyasetinin bizim tarihimizde de kitabımızda da tasavvurumuzda da asla yeri yoktur. Biz program hazırlar, proje geliştirir, temel atar, takip eder, her safhada çıkan sıkıntıları çözer, ne söz vermişsek onu vatandaşımızın hizmetine sunarız."

Cumhurbaşkanı adayları üçüncü gün 100 bin imzaya ulaşamadı Cumhurbaşkanı adayları üçüncü gün 100 bin imzaya ulaşamadı

Geçen hafta yine İstanbul'da 36 bin metrekareyi aşan kullanım ve peyzaj alanlarıyla yaklaşık 110 bin metrekareyi bulan Türkiye'nin en büyük kütüphanelerinden biri olan Rami Kütüphanesi'nin açılış heyecanını yaşadıklarını hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Tavsiye ederim, muhakkak Rami Kütüphanesi'ne gidin. Yerinde görün ve elhamdülillah AK Parti olarak biz neymişiz? Bunu görünce takdir edeceksiniz. Buradaki öğrencilerimiz çayını, kahvesini, çorbasını ve kek alacak. Para filan vermek yok. 24 saat buradaki kütüphanede ne yapacak? İstifade edeceğiz. Aynı şekilde 6 yıl süren titiz bir restorasyon çalışmasının ardından İstanbul'umuzun sembol mekanlarından Yeni Cami'yi tekrar ibadete açtık."

Çamlıca Kulesi'nden Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne, Marmaray'dan Avrasya Tüneli'ne, Atatürk Kültür Merkezi'nden İstanbul Havalimanı'na, metro ve hızlı tren hatlarından şehir hastanelerine kadar sayısız yatırımı İstanbulluların emrine verdiklerini söyleyen Erdoğan, vatandaşlara "Çam Sakura'yı yaptık mı? Gidiyorsunuz, görüyorsunuz değil mi?" diye sordu.

- "Bizim icraatımızın ulaştığı yerlere bunların hayalleri bile ulaşamaz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"İstanbul'a ve İstanbulluya benim insanıma buralar yakışır da onun için. Ama Bay Kemal SSK'nın genel müdürü olduğu zaman hastanelerimizin halini biliyorsunuz değil mi? Savaş Ay hayatta olsa da bunun filmlerini tekrar gösterse. Atatürk Havalimanı'nda Murat Dilmener Şehir Hastanesi'ni 49 günde yaptık. Aynı şekilde Anadolu Yakası'nda bir tane daha yaptık, yine 49 günde. Ve 1006 odası olan şehir hastaneleri. Çünkü benim vatandaşım hastane kapılarında sersefil olmamalı. Pazar günü ilklerin ve enlerin eseri olacak Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro Hattı'nı açıyoruz. Geçenlerde bir şey oldu. Bu altılı masadan birileri metroya binmişler de metroda vatman yok, kendiliğinden gidiyormuş. Ve konuşuyorlar, ya diyorlar 'Bu Paris'te bile yok.' Allahualem daha Paris'i bile görmüş değiller. Ya biz bunları yapalı unuttuk, unuttuk, siz neredesiniz ya? Vah zavallılarım. Bizim icraatımızın ulaştığı yerlere bunların hayalleri bile ulaşamaz."

Temeli atılan Esenyurt Eğitim Kampüsü'nü gelecek sene eğitim-öğretim yılına yetiştirmeyi planladıklarını aktaran Erdoğan, Türkiye'nin en büyük eğitim-öğretim külliyesinin millete hayırlı olması temennisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu eseri ülkemize kazandıran, emeği ve katkısı olacak alın teriyle bu esere hayat verecek tüm işçi kardeşlerime mimar, mühendis kardeşlerime özellikle şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Milli Eğitim Bakanlığımızı, Sayın Bakanı'mızı böyle önemli ve stratejik bir projeye öncülük ettikleri için de yürekten tebrik ediyorum. Sevgili Esenyurtlular, kıymetli kardeşlerim, ülkeyi yönetme sorumluluğunu bizlere yüklediniz. O günden bugüne yola çıkarken biz ne dedik? Biz bırakır mıyız? Siz bizi yeter ki bırakmayın. Ne dedik bu yola çıkarken eğitim, sağlık, adalet, emniyet, ulaşım, tarım, diplomasi, dış politika ve bütün bunlarla beraber Türkiye'yi ne yapacağız? 'Ayağa kaldıracağız.' dedik. Ve böyle çıktık mı yola? Çıktık."