ERKEN HABER - Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 11 ilde etkili olan 7,7-7,6'lık depremlerin ardından GSM operatörlerin alt yapılarının çökmesi gündemden düşmüyor. Bilişim uzmanı Füsun Sarp Nebil, Türkiye’deki telekom altyapısının çok zayıf olduğunu belirterek “GSM operatörleri neden hızla enkaz altındaki insanlardan aldıkları sinyalleri bize raporlamadı?” dedi.

'Bölgede bulunan baz istasyonlarının yüzde 30'u ilk etapta devre dışı kaldı'

Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 11 ilde etkili olan 7,7-7,6'lık depremlerde can kaybı 40 binin üzerine çıkarken, yaşanan depremler sonrası iletişim altyapısında da çökmeler meydana geldi. Arama-kurtarma çalışmaları açısından önemli olan ilk 72 saatte iletişimin olmaması büyük sıkıntı yarattı.

Diken'de yer alan habere göre, Bölgede bulunan baz istasyonlarının neredeyse yüzde 30’unun ilk etapta tamamen devre dışı kalması, bölgedeki yaygın elektrik kesintileri ve fiber hatlarının kopması telefon ve internet bağlantılarında günlerce devam eden kesintilere yol açtı.

Hatta Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), GSM operatörleri yetkilileri hakkında ‘haberleşmenin engellenmesi’‘bilinçli taksirle öldürme’ ve ‘bilinçli taksirle yaralamadan’ suç duyurusunda bulundu.

'Şebekemiz eksik'

Bloomberg HT'ye konuşan bilişim uzmanı Füsun Sarp Nebil, deprem bölgesindeki iletişim sorunları hakkında konuştu.

Fiber altyapının önemine dikkat çeken Nebil “Altyapınız yoksa eğer roaming yapmanızın bir anlamı yok. İnternet de, mobil telefon baz istasyonları da fiber ile geliyor. 2 tane şebeke var. Bir tanesi altındaki ana şebeke. Mobil şebekeler bu ana şebekenin üzerine oturuyor. Yani sadece bir tane ana şebeke var. Şebekemiz eksik. Siz roaming yapabilirsiniz ama önce altyapının tamamlanması lazım” dedi.

Nebil, şunları söyledi:

Emekli maaşı alt sınırına zam teklifi Meclis'te Emekli maaşı alt sınırına zam teklifi Meclis'te

*Bazı raporlara göre Türkiye’de 3G yüzde 40’larda, Doğu’da ise çok az. 4G ise sadece batıda var. Bu yatırımlar çok eksik. 200-2021 arasında yatırımlara baktığımız zaman git gide düştüğü bir şema görüyoruz. Dolayısı ile altyapımımızı güçlendirmemiz lazım. Veri merkezleri de bu altyapılarının içinde bir kavram. Bizde bunlar gelişmedi. Telekom alt yapımız çok zayıf.

'Enkaz altından gelen sinyaller raporlanmadı'

*Bu depremde kamu GSM şebekesi üzerinden haberleşti. Bunun yarattığı iki sorun var. Birincisi kamu aynı şekilde GSM kapasitesinin sıkıntılarından etkilendi. İkincisi ise belki enkaz altında kalan kişilerin kullanacağı kapasiteleri de kullandılar. Öte yandan GSM operatörleri neden hızla enkaz altındaki insanlardan aldıkları sinyalleri bize raporlamadı? Böyle bir eksik de var.

*Telekom firmaları çok büyük bir vergi yükünün altında yatırım yapacakları paraları vergiye veriyorlar. O yüzden bu durumdayız. Operatörler bugün konuşamıyorlar, korkuyorlar, çünkü BTK ceza kesiyor.