ERKEN HABER - Kanada Müslümanlarınca kurulan en eski insani yardım kuruluşlarından biri olan Human Concern International’ın (HCI) davetlisi olarak Kanada’ya gelen Düzyatan, HCI CEO’su Mahmuda Khan ve Liberal Parti Toronto Milletvekili Iqra Khalid ile başkent Ottawa’da bir basın toplantısı düzenledi.

Kanada Federal Parlamento binasındaki Ulusal Basın Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Düzyatan, "Bu önemli projenin bir parçası olmaya davet ettiği için Human Concern International'a teşekkür ediyorum. Küresel bir platforma sahip birçok kişi gibi ben de dünya çapında iklim değişikliğinin etkileri hakkında farkındalık yaratmaya kararlıyım.’’ dedi.

Temiz su erişiminin olmamasının topluluklar üzerindeki etkilerini belgelemek için Afrika'yı dolaştığını anlatan Düzyatan, kendisini derinden etkileyen çarpıcı gerçeklerle karşılaşmasının Kenya'da başladığını ifade etti. Düzyatan, şunları söyledi:

"Afrika halkının yüzde 53'ü temiz suya ulaşamıyor ve yeni doğan her 10 bebekten 3'ü kirli su kaynaklı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Aileleri için bir kova temiz su doldurmak için, günlerce yol kat eden insanlara tanık oldum. Kadınlar da dahil olmak üzere bazı yerel halk, suya ulaşmak için yaklaşık 25 ila 30 kilometre yürümek zorunda kalıyor. Su sıkıntısı hepimizi bekleyen bir gerçek. Kanada gibi birçok ülke yavaş yavaş bu gerçeğe yaklaşıyor. Fakat gelişmekte olan ülkeler, iklim değişikliğine karşı en savunmasız, kuraklık ve su kıtlığından muzdarip ve Afrika gibi yerler yüzyıllardır temiz su bulamıyor.’’

Katar'da bina çöktü: 1 ölü, 7 yaralı Katar'da bina çöktü: 1 ölü, 7 yaralı

Human Concern International'ın yenilikçi su projelerinin dünya çapında toplulukları canlandırdığına işaret eden Düzyatan, şunları kaydetti:

"Kanada Hükümeti, kırılgan ve çatışma sonrası ülkelerde su altyapısı yatırımlarını desteklemektedir ancak Kanada'nın gelişmekte olan ülkelerde sürdürülebilir su projelerini desteklemek için daha fazlasını yapması gerekmektedir. Birleşmiş Milletlerin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi taahhüdünün bir parçası olarak Kanada, yerli halkların rezervlerindeki uzun vadeli su kısıtlamalarını ortadan kaldırarak kendi halkına karşı bir sorumluluğa sahiptir. HCI'nin Kanada Hükümeti'ne Kanada'daki temiz suya erişim konularını ele alma taahhüdünü yerine getirmesi çağrısını destekliyorum.’’

Engin Altan Düzyatan, Ottawa’da başladığı Kanada Turu’nun bugünkü ayağında Edmonton kentinde olacak. Düzyatan, 11 Aralık Pazar günü de Toronto’da, HCI’ın düzenleyeceği etkinlikte Kanada yerlilerinin temiz içme suyuna kavuşması için gerçekleşecek bağış gecesine katılacak.

- Hayat İçin Su Ulusal Kampanyası

HCI tarafından başlatılan ve BM tarafından da desteklenen Hayat İçin Su Ulusal Kampanyası kapsamında düzenlenecek etkinliklerle toplanacak yardımlar, Kanada’da temiz içme suyuna erişim sıkıntısı olan yerli toplulukların yanı sıra dünya genelindeki temiz su projelerine de gidecek.

HCI, geliştirdiği ortaklıklarla Kanada’daki yerli yetişkinleri sertifikalı su arıtma tesisi operatörleri olarak eğiterek projenin yerinde devamlılığını sağlayacak.

Halen 10’dan fazla ülkede derin tüp kuyuların inşası, kırık ve hasarlı su noktalarının onarımı, su kuyularının inşası, güneş enerjisiyle çalışan tuzdan arındırma ünitelerinin kurulumu dahil olmak üzere su projeleri üzerinde çalışan HCI, kırsal topluluklara da tankerlerle su ulaştırıyor.