ERKEN HABER - Engelliler, yasal hakları olan şehirler arası ve şehir içi ulaşımda indirimli bilet satışı yapmayan firma veya belediyelere karşı hukuk mücadelesi veriyor.

Açık isminin yazılmasını istemeyen E.A, Erken Haber'e yaptığı açıklamada, engelli bireylerin indirimli bilet hakları olduğu bilincinin yaygınlaşması için verdiği mücadeleleri anlattı.

Tüketici Hakem Heyeti, CİMER ve ilgili firmalara yönelik kendisinden alınan fazla ücretlerin iadesini sağladığını kaydeden E.A, şunları kaydetti: 

"Büyükşehir şehir içi ulaşımda kullanmak için kendisinin iştirak şirketine ait mobil uygulamasına otobüs vb. kullanmak için bakiye yüklerken fiziki kart yanımızda yoktu, sanal kartla ulaşım ihtiyacını gidermek için örn. 100 TL bakiye yüklerken kredi kartı tek çekim ekstra bizden 100 TL ilave 2,99 TL komisyon tahsil ettiler.

Durumu büyükşehir firmasına ilettik olumsuz cevap aldık. İzmir İl Tüketici Hakem Heyetine başvurumuzu yaptık. 6 ay sonra tarafımıza karar çıkmış olup, alınan kredi kartı tek çekim komisyon haksızca bedel olan 2,99 TL başvurma tarihi itibariyle yasal faizi ile firma tarafından tarafımıza ödemesini yapmıştır.

engellitüketicihakem1

Çünkü 2006'da çıkan kanun halen resmi gazetede aynı madde geçerlidir, 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununun Kartın Kontrol ve Kabülü 17.maddesi hükmü çok açıktır.

Sandıkta evliliği için oy kullandı Sandıkta evliliği için oy kullandı

Emsal çıkan Antalya 2 adet tüketici makhemesi, bir kaç tüketici hakem heyeti kararını emsal gösterdim.

Bu konuda amacım halkımızı bilinçlendirmek ve haklarını öğrenmesini sağlamaktır, kararlar tarafımıza aittir."

ŞEHİRLERARASI YOLCULUKTA YÜZDE 40 İNDİRİM

"Şehirlerarası otobüs firması engellilere bilet alınırken gişeden yüzde 40 üzeri kimliğini ibraz eden her engelliye minimum yüzde 30, maksimum yüzde 40 indirim uygulamak zorundadır. Fakat gişeden kimliğimizi ibraz etmemize rağmen seyahat firması bize cevabı ise sistem engelli bilet indirimi kesmeye izin vermiyor şeklinde geldi ve bizde normal bilet ücreti ödedik.

Daha sonra firmaya yazılı e-mail atıldı firmadan hiçbir cevap gelmedi. Otobüs firmaları Ulaştırma Bakanlığına bağlı olduğu için CİMER'den Ulaştırma Bakanlığına engelli kimlik, e-bilet veya bilet fişi, kredi kartı slibi, sms gibi belgeler ile başvurumuzu yaptık ve bakanlık kanun mevzuat gereği seyahat firmasına uyarı cezası verdi.

Ardından İzmir İl Tüketici Hakem Heyetine başvurumuzu yaptık. Firma savunmasında herhangi bir cevap verilmedi. Firma indirim ilgili o seyahatta kaç kişi indirimli bilet kestiğini kanıtlayan belgeyi gösteremedi ve bakanlıktan gelen CİMER cevabı, engelli kimliğine ve e-bilete bakılarak yüzde 40 indirim yapılması ve başvuru tarihi itibariyle 30 TL'nin tarafımıza faizi ile iadesi kararı verilmiş olup, firma kararı atınca hemen ücret iadesini tarafımıza gerçekleşmiştir."

engellitüketicihakem

TİHEK'E BAŞVURU YAPILMALI

Aynı zamanda engelli bireyler şehirlerarası seyahat otobüs veya uçak gibi engelli bilet için firmalara kısmı sembolik indirim veya hiç indirim yapılmaması durumuna Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumuna başvurabilir 2 adet emsal karar mevcuttur, ben de bu firma için bu kuruma başvurdum.

Başvuru süreçleri engelli bireyler için kısaca toplamış oldum.

Çünkü Karayolları Kanunu yüzde 40 ve üzeri gösteren belgeyi minimum yüzde 30 maksimum 40'dir ve 2009 yılından beri uygulanmaktadır, 2018 yılındaki son karayolları taşıma kanunu 4925 sayılı kanunun 56.maddesi 11.fıkrasında açıkça kanun maddesi,fıkrası yazmaktadır.

Bu konuda amacım halkımızı bilinçlendirmek ve haklarını öğrenmesini sağlamaktır, kararlar tarafımıza aittir. Bu kararda ayrıca engelli bireylerin haklarını bilinçlenmesi ve öğrenmesi sosyal sorumluluk için başvuruda bulundum."