ERKEN HABER - Engelsiz Şile Mesleki Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde, ödenek yetersizliği ve servis eksikliği nedeniyle engelli çocukların eğitimi yapılamıyor. 

Söz konusu merkezde geçen yıldan beri yiğeni eğitim alan gazeteci Sibel Kahraman, Şile'deki engellilere yönelik eğitim engelini gündeme taşıdı.

Merkezin durumunu paylaşan Sibel Kahraman, aşağıdaki ifadelere yer verdi:
"Burası Engelsiz Şile Mesleki Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi. Yeğenim burada eğitim görüyor. MEB Halk Eğitim Merkezi'ne bağlı. Geçen yıl okulun servisi olmadığı için dar gelirli aileler, çocuklarını gönderemiyordu. Çocuklar gelemeyince okul açılamıyor. Şile Belediye Başkanı ile görüştük ve belediye bize servis artı şoför verdi. Güç bela eğitime başladı. Geldik bu yıla. Dün okul açıldı, yeğenimi götürdüm. Yine servis olmadığı için öğrenciler okula gelemedi. Halk Eğitim yine ödenek yok dedi. Belediyeden servis isteyin dedi. Dün öğretmenlerin arama çabaları sonuç vermedi ve öğrenciler okula gelemedi.

Yaz boyunca okulun tamiratı yapılmadı. Yalnızca belediye badana yaptı. Okulun yer döşemeleri içler acısı, her yer kırık dökük. Tekerlekli sandalyede öğrenci var, iki kez düştü. Gözleri az gören öğrenciler var, hiperaktif çocuklar var, sürekli takılıyorlar. 

Tuvaletlerin kapısı zor kapanıyor. Tekerlekli sandalye ile girilmesi gereken tuvalet dökülüyor. Tuvaletlerin temizliğini öğretmenler apıyor. Çünkü bir tane bile temizlikçi bulunmuyor. Engelli öğrenciler, küçük bir sınıfa tıkıldılar. Sınıf küçük olduğu için öğrencileri gruplara böldüler ve ikişer üçer günlük periyotlar oluşturdular. 

Sınıflara engelli öğrenciler yerine dışarıdan gelen kursiyerler dolduruyor. En çok ilgi gören sınıf, seramik atölyesini, çocuklar yerine kursiyerlere açtılar. Halbuki özel çocuklar için çamurla uğraşmak müthiş bir terapi. Halk Eğtiimi 'bütçe yok' diyor. Belediye ise bu merkez kendisine bağlı olmadığı için yardımları düşük seviyede tutuyor.  

Benim yeğenim bu çocuklardan... Bizim tek istediğimiz dar gelirli ailelerin çocuklarının geldiği bu merkezin insani şartlara, çocuklarımızın geniş dersliklere kavuşması ve haftanın 5 günü hakları olan eğitimi almaları. Yemeklerinden servislerine kadar her yıl yaşanan zorluklara bir son verilmesi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardımcı olabilir. Yeter ki bizim çocuklarımız evde kalmasınlar."

şile

GAZETECİLERDEN DESTEK

Eğitim ve engellilere duyarlı davranan Yazar, Aktivist, Avukat ve Danışman Sedef Erken ile Gazeteci Melis Alphan'ın sosyal medya paylaşımları, eğitime katkı sağladı.

Sosyal medyada yüksek takipçisi bulunan Sedef Erken ile Melis Alphan, engelli çocukların eğitimden mahrum bırakılması karşısında duyarlılık göstererek, konuyu gündeme taşıdı.

Söz konusu merkezin içler acısı fotoğrafları ile kamuoyunu bilgilendiren Erken ile Alphan'ın bu paylaşımından sonra sorunun çözümü konusunda destek geldi.

şile iç

"KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

DEVA Partisi GMYK Üyesi İlker Çelik, Sedef Erken ve Melis Alphan'ın paylaşımları nedeniyle sorundan haberdar oldu.

DEVA'nın kurucuları arasında yer alan ve geçirdiği trafik kazasından dolayı yaşamını engelli olarak sürdüren iş adamı İlker Çelik, partilerinin Şile İlçe Başkanı İbrahim Avcı ile görüşerek, söz konusu merkezde inceleme yapılmasını sağladı.

şile twit1-1

Çelik, engelli vatandaşların mağdur edilmesini önlemeye yönelik her türlü girişimde bulunacaklarını belirterek, Şile'deki merkezin ihtiyaçlarının giderilmesi ve servis temini için harekete geçtiklerini duyurdu.

İlker Çelik, "Ülkedeki engelli öğrencilere reva görülen bu şartlarda çocuklarımızı hayata katabilmek için çabalıyoruz.Biz çözümü söylüyoruz, yaparlarsa Engelli yurttaşlarımızın sorunu bir an evvel çözülür. Yapmazlarsa DEVA Partisi iktidarında hızlıca çözeceğiz, söz veriyoruz. Ali Babacan ve arkadaşları “Engelsiz Hayat Engelsiz Siyaset” sloganıyla yola çıktı. Her alanda engelleri kaldıracağız." ifadelerine yer verdi.

Mahmut Özer talimatıyla 22 bin öğrenci sınıf geçti Mahmut Özer talimatıyla 22 bin öğrenci sınıf geçti

Konu paylaşımı ise şöyle;

"Sedef Hanım’ın paylaşımı üzerine İlçe Başkanımız İbrahim Avcı bey okulu ziyaret etti, İlçe Milli Eğitim Müdürü ile görüştü. 19 Eylül’e kadar hızlı bir şekilde şartları iyileştirmeye çalışacaklarını,Eğitim materyallerin de yenilenmeye gittiklerini ve hızlıca tamamlayacaklarının, Müfredat için özel olarak çalışacak ve daha nitelikli program hazırlayacaklarının, Sözünü verdiler.DEVA Partiisi olarak konunun takipçisi olacağız ve her çocuğumuzun nitelikli şartlarda eğitim alması için bütün olanakları seferber edeceğiz.Süreci kamu oyu ile paylaşacağız! "şile twit-1