ERKEN HABER - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, canlı yayında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli maaşıyla ilgili "En düşük emekli maaşını 7 bin 500 liraya çıkaracağız" dedi.

Erdoğan, "Çalışmamızı yaptık, burada açıklayacağım. Güzel bir müjde vereyim. En düşük emekli maaşı 7 bin 500 olacak. 5 bin 500 TL olan emekli aylığını 2 bin TL artırıyoruz" diye konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bugün yaptığı açıklamada, emeklilerin huzur içerisinde yaşayacakları seviyede maaşlarının artırılmasına yönelik çalışma yaptıklarını, bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunduklarını açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğer soruları şöyle yanıtladı:

17 bakan milletvekili olacak

Seçim öncesi durumla seçim sonrasını birbirine karıştırmamak lazım. Benim cumhurbaşkanı yardımcım şu anda bir ilde aday olarak bulunacak, koşturacak. Fuat Beyi de aday yapıyoruz. Fuat Bey siyasi formayı da giydi ve bu yolda koşturacak. 17 kabine üyemin her birine de görevler vereceğiz. Büyükşehirler bakan arkadaşlarım için uygun yerlerdir.

Deprem bölgesinde seçim güvenliği

DNA testleri yapılıncaya kadar defin işlemleri gerçekleştirildi. Göç eden vatandaşlar açıklanan süreler suretiyle gittiği şehirlerde oy kullanabilecek. YSK'nın yaptığı çalışmalar da var, partilerin yaptığı çalışmalar da var. Vatandaşlarımız haklarını koruyor ve kayıt oluyorlar.

Benzine iki günde ikinci zam Benzine iki günde ikinci zam

Başörtüsüne anayasal güvence

Ailenin korunması noktasında esas aldığımız başlık bu. Toplumumuz sapkın akımlardan dolayı kaygılı. Sapkın akımları insan hakları çerçevesinde değerlerimize tehdit olarak görüyoruz ve bu konuda mücadelemizi sürdüreceğiz.

Mehmet Şimşek görüşmesi

Mehmet Bey benim geçmişte bakanım olmuş bir yol arkadaşım. Kendisiyle ekonomik gelişmeler konusunda bir fikir alışverişinde bulunalım istedik. Kendisi yurt dışı dönüşü yanımza geldi ve konuştuk. Daha önce de buna benzer görüşmeler yaptık. Bize desteği hep devam etti ve devam ediyor. Bu tür bir araya gelmeye anlam yüklüyorlar. Bizi kendileriyle karşılaştırmasından. AK Parti Genel Merkezi Mehmet Beyin evidir. Kendisinin çok sayıda işleri var onlara devam ediyor. Bundan sonraki süreçte Mehmet Bey ile görüşmelerimiz yine olabilir.

En düşük emekli maaşı 7 bin 500 lira

Çalışmamızı yaptık, burada açıklayacağım. Güzel bir müjde vereyim. En düşük emekli maaşı 7 bin 500 olacak. 5 bin 500 TL olan emekli aylığını 2 bin TL artırıyoruz.

TOGG'a yoğun ilgi

TOGG fabrikasından şu ana kadar talep 80 bin, siparişler yoğun. 60 yıllık hayal gerçek oldu. 7 ayrı renkte TOGG'larımız var. Bu ay sonundan itibaren caddelerimizi zenginleştirecekler. Geldiğimiz noktada ülke ve millet olarak büyük bir gurur yaşıyoruz. İlk 24 saat dolmadan 22 bin 150 sipariş verildi.