ERKEN HABER - ‘Türk Milletini alenen aşağılama’ suçlamasıyla gözaltına alınan ancak ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten tutuklanan Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, Marmara (Silivri) Cezaevi’nden tahliye edildi.

Katıldığı bir TV programında söylediği sözler nedeniyle Silivri (Marmara) Cezaevi’nde tutuklu bulunan Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, tahliye edildi.

Cihan Kolivar’ın oğlu Kerem Kolivar, “Cezaevinden aradılar. Biz infaza ulaşmaya çalıştık ama mahkemeye ulaşamadık. Biz itirazımızı ilk gün yapmıştık, reddedilmedi de. Ama adalet tecelli etti, mutluyuz. İnşallah bu tarz şeyler son bulur” dedi.

İstanbul'da katıldığı bir televizyon programında kullandığı ifadeler nedeniyle hakkında "Türk milletini, devleti, devletin kurum ve organlarını aşağılamak" iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, itiraz sonucu tahliye edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında 9 Kasım'da tutuklanan Kolivar'ın avukatı Bilge Çiftçi, İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine itiraz etti.

Hakimliğin itirazı reddetmesinin ardından dosyanın gönderildiği İstanbul Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi, Kolivar'ın tahliyesine hükmetti.

Kolivar'ın avukatı Çiftçi, müvekkilinin evrak işlemlerinin tamamlanmasının ardından Marmara Ceza İnfaz Kurumundan tahliye edileceğini bildirdi.

Kamuya şartsız ve KPSS'siz işe alım yapılacak Kamuya şartsız ve KPSS'siz işe alım yapılacak

Katıldığı bir televizyon programında kullandığı ifadeler nedeniyle hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 301/1. maddesi uyarınca "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ve devletin yargı organlarını alenen aşağılamak" suçundan resen soruşturma başlatılan Kolivar, polis tarafından gözaltına alınmıştı.

Adliyeye çıkarılan Kolivar, sorgulandığı nöbetçi cumhuriyet savcısınca sevk edildiği hakimlik tarafından tutuklanmıştı.

Kararda, Kolivar'ın, delillerin henüz toplanmamış olması, mevcut delil durumu, atılı suçun niteliği ve öngörülen cezanın alt ve üst sınırı dikkate alınarak "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan tutuklanmasına hükmedildiği belirtilmişti.

NE OLMUŞTU?

Kolivar,  katıldığı bir TV programında, “Madem buna siz temel gıda maddesi sayıyorsunuz ben saymıyorum. Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir. Bilimsel bir şey konuşuyorum. Ezber değil. Kişi başı tüketim 210 kilo İsveç, Norveç Japonya’da 50 kilo. Bizim toplum ekmek ile doyduğu için başında 20 senedir böyle yöneticiler duruyor” ifadelerini kullanmıştı.

Cihan Kolivar hakkında “Türk milletini alenen aşağılamak” suçundan resen soruşturma başlatılmıştı. Kolivar, çıkarıldığı mahkemece ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla tutuklanarak Silivri (Marmara) Cezaevine götürülmüştü.