Enflasyonun sürekli yükselişi karşısında maliyetlerin artışı, ekmek fiyatlarına da yansıyacak. Ekmeğin fiyatının 6 liraya yükseltileceği açıklandı.

ERKEN HABER - Ekmek fiyatlarına bu yıl başından itibaren üst üste zam geldi. Maliyetlerin artması nedeniyle 210 gram ekmeğin fiyatı 5 lira oldu. İstanbul'da İBB'ye bağlı Halk Ekmek ise 250 gram ekmek 3 liraya yükseldi. Eylül içerisinde fırın ekmeğine bir zam daha yapılması bekleniyor. 

Enflasyonun yükselmesi, enerji ve akaryakıt fiyatlarının artması ve döviz kurunun yükselmesi, bütün gıda ürünlerinin fiyatlarının artmasına neden olurken, ekmek fiyatlarına da zamlar peş peşe geldi. Son ekmek zammı temmuz ayında yaşanmışken, eylül ayında yeni bir zam dalgası daha bekleniyor.

er ekmek4

EKMEĞİN GÜNCEL FİYATI NE KADAR?

Türkiye Fırıncılar Odası'nın verilerine göre, 10 Eylül 2022 itibarıyla Türkiye genelinde 210 gram ekmek 5 TL'den satılıyor.

Bazı illerde belirlenen fiyatın altında satış yapılabiliyor.

Ham maddeye erişim kolaylığı, nakliyat, dükkan kirası gibi nedenlerle ilden ile, ilçeden ilçeye 200-210 gram ekmeğin fiyatı 4-6 TL arasında değişebiliyor.

ekmek

HALK EKMEK FİYATLARI

Yaşanan ekonomik kriz nedeniyle üretim maliyetleri artan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı İstanbul Halk Ekmek'te (İHE) 10 Eylül 2022 itibarıyla 250 gram ekmek 3 liradan satılıyor.

Ankara Halk Ekmek'te ise 220 gram ekmek 3 liradan satılıyor.

Son olarak ağustos ayında ürünlerine zam yapan İstanbul Halk Ekmek'in güncel fiyatlarını internet sitelerinden kontrol etmek mümkün.

er ekmek3

EKMEĞE NE ZAMAN ZAM GELECEK?

Sanayide kullanılan elektriğe yüzde 50.8, doğalgaza ise yüzde 49.5 zam maliyetleri katlarken, başta temel gıdalar olmak üzere fiyat artışlarının gerekçesi oldu. Neredeyse iki ayda bir zamlanan ekmek fiyatına Eylül ayı itibariyle maliyet zammı yapılacağı öğrenildi.

210 gramlık ekmeğin maliyetinin 5.7 lirayı aştığını söyleyen Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, yakın dönemde 6 TL'den satılabileceğini açıkladı.

Türkiye hamsi ihracatından 8 ayda 7,5 milyon dolar kazandı Türkiye hamsi ihracatından 8 ayda 7,5 milyon dolar kazandı