2023'te ehliyetin bedeli 10 bin lira 2023'te ehliyetin bedeli 10 bin lira

ERKEN HABER - Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar'ın ekmeğin fiyatını 7.5 lira olacağı yönündeki açıklamaların ardından başlayan ekmeğe zam tartışmaları sürüyor.

Cihan Kolivar, ekmeğin maliyetinin 7.3 lira olduğunu, yakın zamanda 7.5 liraya satılacağını açıkladı. Kolivar bu açıklamasının üzerine bir televizyon kanalına canlı yayın konuğu olarak çıkarak ""Siz temel gıda maddesi sayıyorsunuz ben saymıyorum. Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir. Bilimsel bir şey konuşuyorum, ezber değil. Kişi başı tüketim 210 kilo; İsveç, Norveç, Japonya’da 50 kilo. Bizim toplum ekmek ile doyduğu için başında 20 senedir böyle yöneticiler duruyor." açıklamasında bulundu.

Bu açıklama üzerine AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cihan Kolivar'ın açıklamasına tepki gösterdi.

Kolivar, hakkında başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Vahit Kirişçi, Cihan Kolivar'ın zam açıklamasına ilişkin "Biz ekmek zammıyla ilgilenmiyoruz. Devlet olarak unu sübvanse ediyoruz" şeklinde ifadeler kullandı.

ZAM GELECEĞİ YALANLANDI

Türkiye Fırıncılar Başkanı Halil İbrahim Balcı ise ekmeğe zam geleceğine ilişkin iddiaları yalanladı.

Cihan Kolivar'ın açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını iddia eden Balcı, "Bu kişilerin hiçbir yetkisi yokken fiyat talep etme yetkisi dahi olmamasına, komisyonda görevi olmamasına rağmen ekmek fiyatına ilişkin Aralık'ta 7.50 TL olacak demesi gerçek dışıdır" dedi.

Ekmek fiyatlarına ilişkin iddialarda bulunan kişiler hakkında Türkiye Fırıncılar Başkanı Halil İbrahim Balcı önemli açıklamada bulundu. Balcı, Zam iddiasında bulunan kişilerin fiyat talep etme yetkisinin olmamasına, komisyonda görevi bulunmamasına rağmen Aralık ayında İstanbul'da ekmek fiyatlarının 7,5 lira olacağına yönelik açıklamalarının gerçek dışı olduğunu söyledi.