Geçimini şoförlükle sağlayan ehliyet mağdurları,Meclis'in açılarak bu yıl içerisinde mağduriyetlerinin giderilmesini bekliyor.

Meteoroloji'den Batı Karadeniz için kuvvetli yağış uyarısı Meteoroloji'den Batı Karadeniz için kuvvetli yağış uyarısı

ERKEN HABER - Çeşitli nedenlerden dolayı ehliyetlerine ceza kesilen sürücülerin ehliyet affı beklentisi karşısında mesafe alınamadı. 

Aralıklarla trafikte ihlaller nedeniyle ehliyetlerine ceza kesilmiş olanlar, Ehliyet Affı beklentisinin yılbaşından önce karşılanmasını talep ediyor.

"Ehliyetimiz Ekmeğimiz" temasıyla dile getirilen taleplerin, siyasiler tarafından karşılanıp karşılanmayacağı ancak 1 Ekim'de Meclisin açılmasından sonra belli olacak.

Şoförlükle geçimini sağlayan birçok meslekte istihdam edilen şoförler, ehliyetine ceza kesildiği için araç kullanamayan mağdurların yanı sıra günlük hayatta araç kullanmak zorunda kalan bazı sürücülerin ehliyetlerindeki cezalarından dolayı mağduriyetlerinin giderilmesi talebi her geçen gün artıyor.

Ehliyet1

TORBA KANUNUNA DAHİL OLACAK

Çok sayıda mağdurun oluştuğu ehliyet cezalarının affı için şimdiye kadar Meclise verilmiş herhangi bir kanun teklifi veya tasarısı bulunmuyor.

TBMM Genelkurul'u gündeminde ehliyetlerle ilgili bir yasal teklif veya tasarı söz konusu değil.

Ehliyet Affı, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi yapılan ve "torba kanun" olarak bilinen arasında farklı konularda yasal düzenleme yapılan bir kanun içerisine ekleme apılabilir.

Genel Kurul sırasında AK Parti milletvekilleri tarafından verilebilecek bir ek madde tahsisi önergesi karşısında Ehliyet Affı yasal düzenlemesi gerçekleşebilir.

CHP'Lİ GÜRER 2 YIL ÖNCE TEKLİF VERMİŞTİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından 18 Temmuz 2020 tarihinde Ehliyet Affı'na ilişkin verilmiş kanun teklifi bulunuyor.

Gürer'in 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi'nde, trafik cezası nedeniyle sürücü belgeleri iptal edilmiş ya da geçici süreyle elinden alınmış kişilere sürücü belgelerinin bir defaya mahsus olmak üzere geri verilmesi öngörülüyor.

Ancak, CHP'li Gürer'in 2 yıl önce verdiği kanun teklifi, muhalefet partisi milletvekili olması nedeniyle 13 Temmuz 2020 tarihinden beri kasıtlı olarak TBMM İçişleri Komisyonu'nda bekletilerek gündeme alınmamaktadır.