Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) personelinin promosyondaki adaletsizliğe tepkileri üzerine yeni sözleşme yapılması için görüşmeler başladı.

ERKEN HABER - EMNİYET SEN'in başlattığı kampanyada polislerin maaş promosyonu talebinde yeni gelişme yaşandı.

Sendika ile banka arasında görüşmeler başladı. Vakıfbank'ın 18 bin liralık önerisini düşük bulan Emniyet Genel Müdürlüğü bu teklifi kabul etmedi. Banka promosyon teklifini 30 bine çıkardı, polisler ise 3 yıl için peşin 50 bin lira talep ediyor. Vakıfbank'ın en fazla 35 bin lira vereceğini bildirdiği, bunun üzerine henüz pazarlıkta anlaşma sağlanamadığı öğrenildi.

Polise müjde yolda: “Vakıfbank 30 bin önerdi, polis 50 binde kararlı”

Polisler, EMNİYET SEN Genel Başkanı ve Polisin Sesi Platformu Sözcüsü  Faruk Sezer’in “3 bin kişilik kamu kurumlarında çalışan memurlar 35 bin lira peşin maaş promosyonu alırken, 330 bin kişilik teşkilatın mensubu polisler 70-80 lira aylık promosyon alıyor” diyerek başlattığı kampanya gündemde yerini koruyor. 

Sosyal medyada gündemin üst sıralarına yer alan polisilerin maaş promosyonu talebi doğrultusunda, EGM ve Vakıfbank’ın polisin peşin 50 bin lira talebinin değerlendirmeye başladı. 

Yoğunlaşan tepkiler üzerine, İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, yaptığı açıklamada bankayla görüşmelerin başladığını açıklamıştı.

Son olarak EMNİYET SEN Genel Başkanı Faruk Sezer, Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri ile Vakıfbank üst yönetiminin 330 bin polisin promosyon anlaşmasını revize etmek için biraraya geldiğini, taleplerinin değerlendirilmeye alındığını bildirdi. 

“TEKLİF 5 YIL İÇİN 30 BİN LİRAYA YÜKSELTİLDİ” 

Faruk Sezer, görüşmeleriin detaylarını şöyle anlattı:

“Yapılan görüşmelerde Vakıfbank 5 yıl için peşin 18 bin lira ödeme yapmayı kabul etti. EGM bu teklifi az buldu. Bunun üzerine Vakıfbank, yeni bir teklif sunarak 5 yıl için 30 bin lira teklifte bulundu.

Teklife göre; promosyon sözleşmesi devam eden emniyet personeli, sözleşmesi bittiğinde Vakıfbank'a geçecek ve kalan yılların ücretini bankadan temin edebilecek. Bu teklife göre, sözleşme yapıldığı tarihten itibaren 1 yıl sonra Vakıfbank'a geçecek olan personele 24 bin lira ödenecek.”

Faruk Sezer, “Polisin Sesi Platformu'na gelen bilgilere göre EGM'nin Vakıfbank'ın sunmuş olduğu bu teklife sıcak baktığı, ancak halen herhangi  bir anlaşma sağlanamadığını söyledi.

POLİSLER 3 YIL İÇİN 50 BİN LİRA TALEP EDİYOR

Polislerin talebinin 50 bin lira talep ettiğine değinen Sezer, şöyle devam etti:

“Polisin Sesi Platformu olarak anlaşıldığı iddia edilen bu ücreti kabul etmediğimizi, bu sözleşmenin hakkaniyetli olmayacağını, promosyon ücretinin peşin olmak kaydıyla 3 yılla sınırlandırılarak en az 50 bin lira olması gerektiğini, ayrıca başka bankalarla sözleşmesi devam eden personelin de sözleşmelerinin tadil edilerek ya da iptal edilerek yenilenmesini istiyoruz.”

ŞUBELERLE AYRI AYRI SÖZLEŞME

EGM'nin 18 Mart’ta Vakıfbank ile imzaladığı protokole kadar il ve ilçe teşkilatları bankayla ayrı ayrı sözleşme yapıyordu. EMNİYET SEN’in derlediği verilere göre şu anda polislerin aldığı maaş promosyonları şöyle:

Genel Müdürlük 300 lira, Ankara Merkez 131.5 lira, Aydın 118 lira, Kuşadası 6 ayda bir 603 lira, Afyonkarahisar 87 lira, Eskişehir 103 lira, Artvin 96 lira, Şanlıurfa 300 llira, Kastamonu 106 lira, Balıkesir 100 lira, Şırnak 85 lira, Samsun 101 lira, Hatay 92 lira, Giresun 92 lira, Muğla 110 lira, Kırklareli 100 lira, Bilecik 92 lira, Bursa 107 lira, Erzurum 107 lira, Kilis 90 lira, Isparta 106 lira, Konya 80 Tlira, Kocaeli 100 lira, Sakarya 115 lira, Anatlya 107 lira, İzmir 90 lira, Edirne 108 lira, Keşan 97.5lira, Van 108 lira, Gaziantep 105 lira, Adana 103 lira, İstanbul ve Diyarbakır ise 300 lira.

SÖZLEŞMELER 2 YIL SONRA BİTİYOR 

EMNİYET SEN Genel Başkanı ve Polisin Sesi Platformu Sözcüsü  Sezer, 18 Mart’ta yapılan protokolü ve kendisiyle ilgili iddialara ilişkin, şöyl cevap verdi:

"EGM'nin Mart ayında yapmış olduğu 300 liralık anlaşma, sadece genel müdürlük personelini kapsamış. Daha sonra bakanın baskısıyla Diyarbakır ve Ağustos ayında İstanbul 300 TL’ye yükseldi. Polislerimiz illerde yapılan sözleşmelere göre halen 70-130 lira arasında promosyon alıyor. Çoğunun sözleşmesinin bitimine 2 yıl var. Gerçek durum böyleyken, Mart ayındaki Teşkilatın 10'da 8'inin yararlanamadığı müjde kimeydi? “DEZENFORMASYON”yapan kim?”

polislerin maaş promosyonu sorunu yaklaşık bir haftadır tüm Türkiye’de tartışılıyor. Emniyet teşkilatı mensupları, sosyal mecralarda promosyonların iptal edilmesi veya tadil edilmesi için yoğun çaba sarfediyor. Neticede “#EGMPromosyonuiptalEt” etiketi dün 110 bin tweet sınırını aştı.

polis sınav

POLİSLER TEPKİ GÖSTERDİ, EGM HAREKETE GEÇTİ 

Emniyet Sen Genel Başkanı Sezer, Emniyet Genel Müdürlüğü’nde yaşanan promosyon sorunlarına ilgili polislerin taleplerini polisinsesi.org sitesinde yayınladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü il ve ilçe müdürlükleriyle görüşerek, ne kadar promosyon aldıklarını, hangi bankadan aldıklarını ve sözleşme bitimine ne kadar süre kaldığı sorgulamaya başladı.

ADALET BAKANLIĞI 25 BİN LİRADA ANLAŞTI 

Sezer, “Biz bir haksızlıktan bahsediyoruz. Diyoruz ki 330 bin personeli olan kurumda, EGM 5 yıllık anlaşma yapıyor, 3 yıl olarak kabul edersek 10 bin 800 lira maaş promosyonuna aylık olarak imza atıyor.

En az personele sahip kamu kurum 25 bin liraya anlaşma yaptı. Nerede bunun geri kalan? Aynı banka, Vakıfbank geçtiğimiz gün Adalet Bakanlığı personeli için anlaşma yaptı. Gardiyanlar, infaz koruma memurları.. 25 bin lira promosyon alacak arkadaşlar.

Biz de diyoruz ki bizimkini 3 yıl olduğunu kabul edersek, tamamını bugün peşin alacak olsak 10 bin 800 lira yapıyor. Nerede arkadaş 14 bin 200 lira. Bunu sormayalım mı?
Yani aklı olan matematik dört işlemi bilen herkesin bileceği bir kolaylıkta soru soruyoruz. Diyoruz ki burada sizce bir yanlış yok mu?
Varsa o zaman bu yanlışı giderelim diyoruz. 3-5 bin kişilik kurumlarda 35 bin lira promosyon veriliyorsa 330 bin kişilik bir teşkilat olarak biz de 50 bin lira bekliyoruz.”

Ardahan’da deprem. AFAD 5 büyüklüğünde olduğunu duyurdu Ardahan’da deprem. AFAD 5 büyüklüğünde olduğunu duyurdu

polis teşkilatı

BAKAN YARDIMCISI: GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı ise polislere yönelik promosyon protokolü ile ilgili sosyal medyada ortaya atılan iddialarla ilgili açıklamalarda bulundu. 

Çataklı, 18 Mart tarihinde dönemin koşullarına göre yüzde 188 artış sağlandığını ve koşulların değişmesi nedeniyle de yeni görüşmelerin devam ettiğini belirterek sosyal medya hesabından şu ifadelere yer verdi:

“Hayatı yalan olanlarla büyükelçiliklerden çıkmayıp Polisimize tokat atanlara Meclis'te ses çıkarmayanlar, provokasyon peşinde. Polisimizin Promosyon Protokolü 18.03.2022 tarihinde imzalandı. Dönemin koşullarına göre 104 TL'den 300 TL'ye çıkarılarak yüzde 188 artış sağlandı ve 6 ayda bir de memur maaş zammı oranında artış getirildi. Değişen ekonomik koşullar nedeniyle Polisimize ve Bakanlığımızın diğer personeline yönelik VakıfBank ile maaş promosyonuna ilişkin görüşmeler bir aydır devam ediyor. Farkındayız, rol çalmaya çalışıyorsunuz.”

vakıfbank

PROMOSYONLARLA ARAÇ ALINIYOR İDDİASI

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Vakıfbank ile yapılan banka maaş promosyonu ödemelerinin tamamının personele dağıtıldığını, taşıt alımı gibi farklı bir alanda kullanımının asla söz konusu olmadığını bildirdi.

EGM'den yapılan açıklamada, FETÖ ile aynı dili kullanan ve uzun zamandır emniyet teşkilatına yönelik dezenformasyon faaliyeti yürüten bazı sosyal medya hesapları tarafından gündeme getirilmeye çalışılan emniyet mensuplarının maaş promosyonlarına ilişkin asılsız iddialarla ilgili açıklama yapılması gereği duyulduğu belirtildi.

Emniyet personeli için 2022-2027 dönemini kapsayan 5 yıllık maaş promosyon protokolünün 18 Mart 2022'de Türkiye Vakıflar Bankası AŞ ile imzalandığının anımsatıldığı açıklamada, promosyon ödemelerinde 104 liradan 300 liraya çıkarak yüzde 188 artış sağlandığına dikkati çekildi.

Teknik şartnamedeki şartı sağlayan 3'ü kamu biri de özel olmak üzere 4 bankanın promosyon ihalesine davet edildiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ziraat Bankası katılım sağlamamış, Halkbank teşekkür mektubu göndermiş, İş Bankası 129 lira teklif sunmuş, Vakıfbank ise 225 liralık teklifini daha sonra 300 liraya çıkararak en yüksek teklifi vermiştir. Tüm taraflar ve yetkililerin bulunduğu komisyonca, Vakıfbank'ın 300 liralık teklifi, en iyi teklif olarak değerlendirilmiş ve protokolün imzalanmasına müteakip personele ödenmeye başlamıştır.

Promosyon ödemelerinin, enflasyon karşısında değer kaybetmemesi için her 6 ayda bir yapılacak memur maaş zammı oranında artırılması şartı getirilmiştir. Bu kapsamda Ocak 2023 tarihinde ilk zamlı ödeme gerçekleştirilecek ve aylık 300 liralık ödeme memur maaş zammı oranında artacaktır. Promosyon ödemelerinin tamamı personele dağıtılmakta olup taşıt vb. alımı gibi farklı bir alanda kullanımı asla söz konusu değildir."

Açıklamada, maaş protokolünün il emniyet müdürlükleri mevcut protokollerinin süresi bittikçe dahil olabilecek şekilde düzenlendiği belirtilmişti.