ERKEN HABER - Emniyet Genel Müdürlüğü, polislerin maaş promosyonu konusunda Vakıfbank ile başlatılan görüşmelerde anlaşmaya varılamadı.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) yaptığı açıklamada, 18 Mart 2022'de Vakıfbank ile imzalanan maaş promosyon protokolünde polislere aylık ödenecek tutarın 104 TL'den 300 TL'ye çıkarak yüzde 188 artış sağlandığını belirtildi.

"Protokolde ısrarla anlamamazlıktan gelinen bir nokta da promosyon ödemesinde her 6 ayda bir memur maaş zammı oranında artış yapılacak oluşudur" ifadelerine yer verilen açıklamada 300 TL'nin sabit bir rakam olmadığı, bunun enflasyona endeksli artacağı açıklandı.

Paylaşılan açıklamada, Türk Polis Teşkilatı'nın bugüne kadar olan en yüksek maaş promosyon ödemesi olduğu vurgulandı. 

POLİSİN SESİ TEK YÜREK 

EMNİYET SEN Genel Başkanı ve Polisin Sesi Platformu Sözcüsü Faruk Sezer'in başlattığı ve sosyal medyada gündemde kalmayı sürdüren kampanyada her gün 100 binlerce tweet atılıyor. 

Polislerin 50 bin lira promosyon talebi karşısında, Vakıfbank verdiği 18 bin liralık promosyonu, fazla artırmaya yanaşmıyor. Çünkü EGM teşkilatında yaklaşık 330 bin personel bulunuyor. Personelin fazla oluşu bankaya mali bir yük getirileceği düşünülüyor.

Vakıfbank, görüşmeleri ağır aksak ilerletse de Emniyet gibi bir teşkilatın 330 bin müşterisini kaybetmek istemiyor.

Polislere maaş promosyonu konusunda Emniyet Genel Müdürlüğü ikinci defa yazılı açıklama yaparak bankayla görüşmelerin devam ettiğini duyurdu. Görüşmelerin devam ettiği açıklaması 50 bin lira peşin promosyon isteyen polisler arasında memnuniyetle karşılandı. 

PAZARLIKLAR DEVAM EDİYOR

EGM açıklamasında, promosyon konusunda bazı çevrelerin dezenformasyon yaptığı iddia edilerek şöyle denilmişti:

“Polisimizin maaş promosyon protokolü, 18 Mart 2022 tarihinde Vakıfbank ile imzalanmış ve 104 TL’den 300 TL’ye çıkarak yüzde 188 artış sağlanmıştır. 

Protokolde ısrarla anlamamazlıktan gelinen bir nokta da promosyon ödemesinde her 6 ayda bir memur maaş zammı oranında artış yapılacak oluşudur. 

Yani 300 TL sabit bir rakam değildir. Bu, Türk polis teşkilatının tarihindeki en yüksek promosyon ödemesidir. Promosyon ödemelerindeki memur maaş zammı oranındaki artış, 2023 yılının ocak ayından itibaren geçerli olacaktır. 

Tüm bunlara rağmen 2022 yılında memur maaşlarında ortaya çıkan yeni durum üzerine, Vakıfbank ile yeniden görüşmeler gerçekleştirilmiş ve Maaş Promosyonu ile ilgili bir değerlendirme sürecine girilmiştir. Bu görüşmeler halen devam etmektedir.”

18 BİN LİRA PROMOSYON ÖDENECEK

EGM'nin yaptığı açıklama, Vakıfbank tarafından Mart 2022'de maaşlara verilen 300 liralık promoyonda EGM ve Sendika'nın bu miktar üzerinde hemfikir olduğu anlaşılıyor.

Polislerin talebi olan 50 bin lira, şu aşamada herhangi bir pazarlık konusu değil. Mart 2022 sözleşmesi doğrultusunda yapılan 300 liralık anlaşma kapsamında 5 yılda 18 bin lira promosyon ödenecek.

MSB promosyon sözleşmesi MSB promosyon sözleşmesi

Tarihi anlaşma sağlandığı belirtilen Mart'taki sözleşmede 104 liralık aylık promosyon yüzde 188 artışla 300 liraya çıkarılmıştı. Bu da 5 yıllık 18 bin liraya tekabül ediyor.

PROMOSYONUN PEŞİN ÖDENMESİ

Polisler, anlaşılacak promosyon miktarının her ay yerine toplu ve tek seferde ödenmesini talep ediyor. Mevcut anlaşma doğrultusunda şayet toplu ödenmesi kararlaştırılırsa 18 bin lira peşin olacak şekilde hesaplarına yatırılması gerekiyor.

Promosyonun toplu ve tek seferde ödenecek olması halinde, EGM enflasyon artışı talep etmesi söz konusu olamayacak.

Promosyonun 5 yıl süreli sözleşmeye tabi tutulması ise ileriki yıllarda promosyonun düşüklüğü tekrar gündeme gelecek.

Bu miktarın her ay 300 lira veya peşin 18 bin lira ödenmesi konusu da netlik kazanmış değil. 

ENFLASYON ÜZERİNDE ANLAŞMA SAĞLANAMADI

EGM ile Vakıfbank arasında sürdürülen pazarlık promosyonlara 6 ayda uygulanacak enflasyon farkı konusunda.

EGM ve Sendika, her altı ayda bir TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranında promosyonlara zam yapılmasını talep ediyor.

Vakıfbank ise ülkedeki ekonomik kriz nedeniyle enflasyonun her geçen gün arttığını gözönünde bulundurarak buna yanaşmak istemiyor.

Yıllık enflasyonun üzde 80'e ulaşmış olması, olası bir anlaşma halinde yılda bir promosyonun iki katına çıkacağını gösteriyor. Bugünkü enflasyona göre Mart 2022 itibariyle alınan 300 liralık promosyon, Eylül itibariyle yaklaşık 420 lira, Mark 2023 itibariyle ise 605 lirayı bulabiliyor.

TARİHİ PROMOSYON SÖYLEMİNE İTİRAZ

Polisler ^tarihi promosyon" söylemine karşı çıkıyor.

EGM çalışanları 5-6 bin personeli olan kurumların dahi aylık promosyon miktarlarının daha yüksek olduğunu, toplu olarak 41 bin liraya yakın promosyon aldıklarını belirterek, 330 bin çalışanı olan EGM'nin bu promosyonun diğer kurumlara oranla düşük kaldığı dile getiriliyor.

Polise müjde yolda: “Vakıfbank 30 bin önerdi, polis 50 binde kararlı”

Sosyal medyada gündemin üst sıralarına yer alan polisilerin maaş promosyonu talebi doğrultusunda, EGM ve Vakıfbank’ın polisin peşin 50 bin lira talebinin değerlendirmeye başladı. 

Yoğunlaşan tepkiler üzerine, İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, yaptığı açıklamada bankayla görüşmelerin başladığını açıklamıştı.

Son olarak EMNİYET SEN Genel Başkanı Faruk Sezer, Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri ile Vakıfbank üst yönetiminin 330 bin polisin promosyon anlaşmasını revize etmek için biraraya geldiğini, taleplerinin değerlendirilmeye alındığını bildirmişti. 

“TEKLİF 5 YIL İÇİN 30 BİN LİRAYA YÜKSELTİLDİ” 

Faruk Sezer, görüşmeleriin detaylarını şöyle anlattı:

“Yapılan görüşmelerde Vakıfbank 5 yıl için peşin 18 bin lira ödeme yapmayı kabul etti. EGM bu teklifi az buldu. Bunun üzerine Vakıfbank, yeni bir teklif sunarak 5 yıl için 30 bin lira teklifte bulundu.

Teklife göre; promosyon sözleşmesi devam eden emniyet personeli, sözleşmesi bittiğinde Vakıfbank'a geçecek ve kalan yılların ücretini bankadan temin edebilecek. Bu teklife göre, sözleşme yapıldığı tarihten itibaren 1 yıl sonra Vakıfbank'a geçecek olan personele 24 bin lira ödenecek.”

Faruk Sezer, “Polisin Sesi Platformu'na gelen bilgilere göre EGM'nin Vakıfbank'ın sunmuş olduğu bu teklife sıcak baktığı, ancak halen herhangi  bir anlaşma sağlanamadığını söyledi.

TAŞRA TEŞKİLATINA AYRI AYRI SÖZLEŞME

EGM'nin 18 Mart’ta Vakıfbank ile imzaladığı protokole kadar il ve ilçe teşkilatları bankayla ayrı ayrı sözleşme yapıyordu. EMNİYET SEN’in derlediği verilere göre şu anda polislerin aldığı maaş promosyonları şöyle:

Genel Müdürlük 300 lira, Ankara Merkez 131.5 lira, Aydın 118 lira, Kuşadası 6 ayda bir 603 lira, Afyonkarahisar 87 lira, Eskişehir 103 lira, Artvin 96 lira, Şanlıurfa 300 llira, Kastamonu 106 lira, Balıkesir 100 lira, Şırnak 85 lira, Samsun 101 lira, Hatay 92 lira, Giresun 92 lira, Muğla 110 lira, Kırklareli 100 lira, Bilecik 92 lira, Bursa 107 lira, Erzurum 107 lira, Kilis 90 lira, Isparta 106 lira, Konya 80 Tlira, Kocaeli 100 lira, Sakarya 115 lira, Anatlya 107 lira, İzmir 90 lira, Edirne 108 lira, Keşan 97.5lira, Van 108 lira, Gaziantep 105 lira, Adana 103 lira, İstanbul ve Diyarbakır ise 300 lira.

Polislerin maaş promosyonu sorunu yaklaşık bir haftadır tüm Türkiye’de tartışılıyor. Emniyet teşkilatı mensupları, sosyal mecralarda promosyonların iptal edilmesi veya tadil edilmesi için yoğun çaba sarfediyor. Neticede “#EGMPromosyonuiptalEt” etiketi 1.5 milyona ulaşmaştı. 

ALTERNATİF BANKALARLA GÖRÜŞÜLMELİ

Yaklaşık bir haftadır süren pazarlık görüşmelerinden henüz sonuç alınamadı. Personelin istediği 50 bin lira ile vakıfbankın verdiği 30 bin arasında büyük fark bulunuyor.

Vakıfbank'ın söz konusu teklifini enflasyon gözününe alınarak en fazla 35 bine kadar çıkaracağı, promosyonun her ay ödenmesini istediği tahmin ediliyor.

Bunun üzerine EGM çalışanları, alternatif olarak diğer bankalardan da teklif alınarak pazarlık yapılması geriktiğini, taleplerinin diğer bankalar tarafından karşılanabileceğini savunuyor.