Emniyet Genel Müdürlüğü, promosyon konusunda Vakıfbank ile başlatılan görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

ERKEN HABER - Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) polislerin vakıfbanktan aldığı maaş promosyonu düzenlemesine ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, 18 Mart 2022'de Vakıfbank ile imzalanan maaş promosyon protokolünde polislere aylık ödenecek tutarın 104 TL'den 300 TL'ye çıkarak yüzde 188 artış sağlandığını belirtildi.

"Protokolde ısrarla anlamamazlıktan gelinen bir nokta da promosyon ödemesinde her 6 ayda bir memur maaş zammı oranında artış yapılacak oluşudur" ifadelerine de yer verilen açıklamada 300 TL'nin sabit bir rakam olmadığı, bunun enflasyona endeksli artacağı açıklandı.

Paylaşılan açıklamada, Türk Polis Teşkilatı'nın bugüne kadar olan en yüksek maaş promosyon ödemesi olduğu vurgulandı. 

KAMPANYA SÜRÜYOR

EMNİYET SEN Genel Başkanı ve Polisin Sesi Platformu Sözcüsü Faruk Sezer'in başlattığı ve sosyal medyada 2 milyonun üzerinde paylaşımla büyüyen promosyon kampanyasında süreç devam ediyor. 

Polislere maaş promosyonu konusunda Emniyet Genel Müdürlüğü ikinci defa yazılı açıklama yaparak bankayla görüşmelerin devam ettiğini duyurdu. Görüşmelerin devam ettiği açıklaması 50 bin lira peşin promosyon isteyen polisler arasında sevinçle karşılandı. 

GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

EGM açıklamasında, promosyon konusunda bazı çevrelerin dezenformasyon yaptığı iddia edilerek şöyle denildi:

“Polisimizin maaş promosyon protokolü, 18 Mart 2022 tarihinde Vakıfbank ile imzalanmış ve 104 TL’den 300 TL’ye çıkarak yüzde 188 artış sağlanmıştır. 

Protokolde ısrarla anlamamazlıktan gelinen bir nokta da promosyon ödemesinde her 6 ayda bir memur maaş zammı oranında artış yapılacak oluşudur. 

Yani 300 TL sabit bir rakam değildir. Bu, Türk polis teşkilatının tarihindeki en yüksek promosyon ödemesidir. Promosyon ödemelerindeki memur maaş zammı oranındaki artış, 2023 yılının ocak ayından itibaren geçerli olacaktır. 

Tüm bunlara rağmen 2022 yılında memur maaşlarında ortaya çıkan yeni durum üzerine, Vakıfbank ile yeniden görüşmeler gerçekleştirilmiş ve Maaş Promosyonu ile ilgili bir değerlendirme sürecine girilmiştir. Bu görüşmeler halen devam etmektedir.”

polis sınav

CHP'Lİ VEKİLE SUÇ DUYURUSU

EGM açıklamasında, “Henüz bu görüşmeler sonuçlanmamışken, maaş promosyonu üzerinden algı operasyonuna girişmek, bundan siyasi rant elde etmeye çalışmak iyi niyetle açıklanamaz. Bu, büyük fedakarlıklarla görev yapmakta olan meslektaşlarımızın çalışmalarına destek değil adeta köstek olmaktır. Sayısız kez açıklama yapmamıza rağmen polisimizin maaş promosyonu üzerinden inatla dezenformasyon yapan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır.” denildi.

MURAT BAKAN ŞEREF DUYARIM

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Görevini yapan polise ‘şerefsiz’ diyen AKP milletvekiline sesi çıkmayan EGM, polisin hak, hukuk, adalet mücadelesine destek olduğum için hakkımda suç duyurusunda bulunmuş. Benim için şereftir, onurdur. Bir adım geri atmam” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, "Görevini yapan polise 'şerefsiz' diyen AKP milletvekiline sesi çıkmayan EGM, polisin hak, hukuk, adalet mücadelesine destek olduğum için hakkımda suç duyurusunda bulunmuş. Benim için şereftir, onurdur. Bir adım geri atmam" dedi.

Polislerin örnek gösterdiği bazı kamu kurumlarında çalışan memurların aldığı promosyonlar…

TARİHİ PROMOSYON SÖYLEMİNE İTİRAZ

EGM'nin açıklamasındaki “300 TL Türk polis teşkilatının tarihindeki en yüksek promosyon ödemesidir” ifadesi tepki gördü:  “3-5 bin kişilik kamu kurumlarında çalışan memurlar 35-37 hatta 41 bin TL peşin maaş promosyonu alırken, 330 bin kişilik teşkilatın mensubu polisler 70-80 TL aylık promosyon alıyor. Yeni anlaşmayla bu rakam 300 lira aylığa çıkarılmak isteniyor. Biz hakkımız olan 50 bin TL promosyonu peşin istiyoruz.”

PROMOSYON SÜRECİNDE NELER YAŞANDI?

EGM, Vakıfbank ve sendika yetkilileri, 330 bin personeli ilgilendiren promosyon görüşmelerine devam ediliyor.

Vakıfbank'ın 18 bin liralık önerisini düşük bulan Emniyet Genel Müdürlüğü bu teklifi kabul etmedi. Banka promosyon teklifini 30 bine çıkardı, polisler ise 3 yıl için peşin 50 bin lira talep ediyor.

Vakıfbank'ın en fazla 35 bin lira vereceğini bildirdiği, bunun üzerine henüz pazarlıkta anlaşma sağlanamadığı öğrenildi.

Polise müjde yolda: “Vakıfbank 30 bin önerdi, polis 50 binde kararlı”

Polisler, EMNİYET SEN Genel Başkanı ve Polisin Sesi Platformu Sözcüsü  Faruk Sezer’in “3 bin kişilik kamu kurumlarında çalışan memurlar 35 bin lira peşin maaş promosyonu alırken, 330 bin kişilik teşkilatın mensubu polisler 70-80 lira aylık promosyon alıyor” diyerek başlattığı kampanya gündemde yerini koruyor. 

Sosyal medyada gündemin üst sıralarına yer alan polisilerin maaş promosyonu talebi doğrultusunda, EGM ve Vakıfbank’ın polisin peşin 50 bin lira talebinin değerlendirmeye başladı. 

Yoğunlaşan tepkiler üzerine, İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, yaptığı açıklamada bankayla görüşmelerin başladığını açıklamıştı.

Son olarak EMNİYET SEN Genel Başkanı Faruk Sezer, Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri ile Vakıfbank üst yönetiminin 330 bin polisin promosyon anlaşmasını revize etmek için biraraya geldiğini, taleplerinin değerlendirilmeye alındığını bildirdi. 

“TEKLİF 5 YIL İÇİN 30 BİN LİRAYA YÜKSELTİLDİ” 

Faruk Sezer, görüşmeleriin detaylarını şöyle anlattı:

“Yapılan görüşmelerde Vakıfbank 5 yıl için peşin 18 bin lira ödeme yapmayı kabul etti. EGM bu teklifi az buldu. Bunun üzerine Vakıfbank, yeni bir teklif sunarak 5 yıl için 30 bin lira teklifte bulundu.

Teklife göre; promosyon sözleşmesi devam eden emniyet personeli, sözleşmesi bittiğinde Vakıfbank'a geçecek ve kalan yılların ücretini bankadan temin edebilecek. Bu teklife göre, sözleşme yapıldığı tarihten itibaren 1 yıl sonra Vakıfbank'a geçecek olan personele 24 bin lira ödenecek.”

Faruk Sezer, “Polisin Sesi Platformu'na gelen bilgilere göre EGM'nin Vakıfbank'ın sunmuş olduğu bu teklife sıcak baktığı, ancak halen herhangi  bir anlaşma sağlanamadığını söyledi.

POLİSLER 3 YIL İÇİN 50 BİN LİRA TALEP EDİYOR

Mersin'de şehit polis memuru Sedat Gezer için cenaze töreni düzenlendi Mersin'de şehit polis memuru Sedat Gezer için cenaze töreni düzenlendi

Polislerin talebinin 50 bin lira talep ettiğine değinen Sezer, şöyle devam etti:

“Polisin Sesi Platformu olarak anlaşıldığı iddia edilen bu ücreti kabul etmediğimizi, bu sözleşmenin hakkaniyetli olmayacağını, promosyon ücretinin peşin olmak kaydıyla 3 yılla sınırlandırılarak en az 50 bin lira olması gerektiğini, ayrıca başka bankalarla sözleşmesi devam eden personelin de sözleşmelerinin tadil edilerek ya da iptal edilerek yenilenmesini istiyoruz.”

ŞUBELERLE AYRI AYRI SÖZLEŞME

EGM'nin 18 Mart’ta Vakıfbank ile imzaladığı protokole kadar il ve ilçe teşkilatları bankayla ayrı ayrı sözleşme yapıyordu. EMNİYET SEN’in derlediği verilere göre şu anda polislerin aldığı maaş promosyonları şöyle:

Genel Müdürlük 300 lira, Ankara Merkez 131.5 lira, Aydın 118 lira, Kuşadası 6 ayda bir 603 lira, Afyonkarahisar 87 lira, Eskişehir 103 lira, Artvin 96 lira, Şanlıurfa 300 llira, Kastamonu 106 lira, Balıkesir 100 lira, Şırnak 85 lira, Samsun 101 lira, Hatay 92 lira, Giresun 92 lira, Muğla 110 lira, Kırklareli 100 lira, Bilecik 92 lira, Bursa 107 lira, Erzurum 107 lira, Kilis 90 lira, Isparta 106 lira, Konya 80 Tlira, Kocaeli 100 lira, Sakarya 115 lira, Anatlya 107 lira, İzmir 90 lira, Edirne 108 lira, Keşan 97.5lira, Van 108 lira, Gaziantep 105 lira, Adana 103 lira, İstanbul ve Diyarbakır ise 300 lira.

SÖZLEŞMELER 2 YIL SONRA BİTİYOR 

EMNİYET SEN Genel Başkanı ve Polisin Sesi Platformu Sözcüsü  Sezer, 18 Mart’ta yapılan protokolü ve kendisiyle ilgili iddialara ilişkin, şöyl cevap verdi:

"EGM'nin Mart ayında yapmış olduğu 300 liralık anlaşma, sadece genel müdürlük personelini kapsamış. Daha sonra bakanın baskısıyla Diyarbakır ve Ağustos ayında İstanbul 300 TL’ye yükseldi. Polislerimiz illerde yapılan sözleşmelere göre halen 70-130 lira arasında promosyon alıyor. Çoğunun sözleşmesinin bitimine 2 yıl var. Gerçek durum böyleyken, Mart ayındaki Teşkilatın 10'da 8'inin yararlanamadığı müjde kimeydi? “DEZENFORMASYON”yapan kim?”

polislerin maaş promosyonu sorunu yaklaşık bir haftadır tüm Türkiye’de tartışılıyor. Emniyet teşkilatı mensupları, sosyal mecralarda promosyonların iptal edilmesi veya tadil edilmesi için yoğun çaba sarfediyor. Neticede “#EGMPromosyonuiptalEt” etiketi 1 milyona ulaşmaştı. 

POLİSLER TEPKİ GÖSTERDİ, EGM HAREKETE GEÇTİ 

Emniyet Sen Genel Başkanı Sezer, Emniyet Genel Müdürlüğü’nde yaşanan promosyon sorunlarına ilgili polislerin taleplerini polisinsesi.org sitesinde yayınladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü il ve ilçe müdürlükleriyle görüşerek, ne kadar promosyon aldıklarını, hangi bankadan aldıklarını ve sözleşme bitimine ne kadar süre kaldığı sorgulamaya başladı.

ADALET BAKANLIĞI 25 BİN LİRADA ANLAŞTI 

Sezer, “Biz bir haksızlıktan bahsediyoruz. Diyoruz ki 330 bin personeli olan kurumda, EGM 5 yıllık anlaşma yapıyor, 3 yıl olarak kabul edersek 10 bin 800 lira maaş promosyonuna aylık olarak imza atıyor.

En az personele sahip kamu kurum 25 bin liraya anlaşma yaptı. Nerede bunun geri kalan? Aynı banka, Vakıfbank geçtiğimiz gün Adalet Bakanlığı personeli için anlaşma yaptı. Gardiyanlar, infaz koruma memurları.. 25 bin lira promosyon alacak arkadaşlar.

Biz de diyoruz ki bizimkini 3 yıl olduğunu kabul edersek, tamamını bugün peşin alacak olsak 10 bin 800 lira yapıyor. Nerede arkadaş 14 bin 200 lira. Bunu sormayalım mı?
Yani aklı olan matematik dört işlemi bilen herkesin bileceği bir kolaylıkta soru soruyoruz. Diyoruz ki burada sizce bir yanlış yok mu?
Varsa o zaman bu yanlışı giderelim diyoruz. 3-5 bin kişilik kurumlarda 35 bin lira promosyon veriliyorsa 330 bin kişilik bir teşkilat olarak biz de 50 bin lira bekliyoruz.”

polis teşkilatı

BAKAN YARDIMCISI: GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı ise polislere yönelik promosyon protokolü ile ilgili sosyal medyada ortaya atılan iddialarla ilgili açıklamalarda bulundu. 

Çataklı, 18 Mart tarihinde dönemin koşullarına göre yüzde 188 artış sağlandığını ve koşulların değişmesi nedeniyle de yeni görüşmelerin devam ettiğini belirterek sosyal medya hesabından şu ifadelere yer verdi:

“Hayatı yalan olanlarla büyükelçiliklerden çıkmayıp Polisimize tokat atanlara Meclis'te ses çıkarmayanlar, provokasyon peşinde. Polisimizin Promosyon Protokolü 18.03.2022 tarihinde imzalandı. Dönemin koşullarına göre 104 TL'den 300 TL'ye çıkarılarak yüzde 188 artış sağlandı ve 6 ayda bir de memur maaş zammı oranında artış getirildi. Değişen ekonomik koşullar nedeniyle Polisimize ve Bakanlığımızın diğer personeline yönelik VakıfBank ile maaş promosyonuna ilişkin görüşmeler bir aydır devam ediyor. Farkındayız, rol çalmaya çalışıyorsunuz.”

vakıfbank

PROMOSYONLARLA ARAÇ ALINIYOR İDDİASI

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Vakıfbank ile yapılan banka maaş promosyonu ödemelerinin tamamının personele dağıtıldığını, taşıt alımı gibi farklı bir alanda kullanımının asla söz konusu olmadığını bildirdi.

ALTERNATİF BANKALARLA GÖRÜŞÜLMELİ

Yaklaşık bir haftadır süren pazarlık görüşmelerinden henüz sonuç alınamadı. Personelin istediği 50 bin lira ile vakıfbankın verdiği 30 bin arasında yaklaşık iki kat fark bulunuyor.

Vakıfbank'ın söz konusu teklifini en fazla 35 bine kadar çıkaracağı tahmin ediliyor.

Bunun üzerine EGM çalışanları, alternatif olarak diğer bankalardan da teklif alınarak pazarlık yapılması geriktiğini, taleplerinin diğer bankalar tarafından karşılanabileceğini savunuyor.