ERKEN HABER - Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), özellikle promosyon pazarlığında sık sık beyanatlarda bulunan Emniyet-Sen Genel Başkanı Faruk Sezer hakkında suç duyurusunda bulundu.

Polislerin promosyonuyla ilgili sık sık basın açıklaması yapan ve sosyal medyadan paylaşımlarda bulunan emekli polis Faruk Sezer'in iddia ettiği Emniyet Sen kısa adıyla duyurulan sendikanın yok hükmünde olduğunu, Sezer'in de genel başkanlık gibi bir sıfatının olmadığı açıklandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu'nun 15. Maddesi ile “Emniyet hizmetleri sınıfı personelin sendika kuramayacağı ve üye olamayacağı” açıkça yasaklanmış olmasına rağmen kanunsuz bir şekilde kurulmaya çalışılan ancak Yargıtay 22. Hukuk Dairesi’nin 06.06.2016 tarihli ve 2016/12861 Esas/2016/16434 kararıyla “yok hükmünde olduğu” tespit edilen Emniyet Sen’in sözde Genel Başkanı emekli polis memuru Faruk Sezer'in, doğruyu yansıtmayan beyanları, söylemleri ve ileri sürdüğü iddialar üzerine açıklama yapılması gereği duyulmuştur.

Hukuken var olmayan ve Teşkilatımızla uzaktan yakından ilgili bulunmayan bir sendikanın Genel Başkanı olduğunu iddia eden söz konusu şahsın, zaman zaman bazı medya organlarında da yer verilen mesnetsiz ithamlarının amacının dezenformasyon olduğu açık ve nettir.

Terör örgütleriyle ve her türlü suç ve suçluyla amansız mücadelesini son derece başarılı şekilde sürdüren Polis teşkilatına kara çalmaya ve moral motivasyonunu bozmaya yönelik bu tür provokatif girişimler, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da boşa çıkarılacaktır.

12 ilde 24 idare mahkemesi kurulacak 12 ilde 24 idare mahkemesi kurulacak

Emniyet'i hedef alan iftira kampanyaları asla amacına ulaşamayacak ve teşkilat mensuplarının birbirine olan bağını gevşetemeyecektir.

Faruk Sezer hakkında farklı platformlarda birçok defa ortaya attığı isnat ve iftiralar nedeniyle hukuk nezdinde defaten suç duyurusunda bulunulmuştur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

SÖZDE SENDİKANIN TELEFONLARI KAPALI

Özellikle polislerin banka promosyonu konusunda ismi öne çıkan ve pazarlıklarda söz sahibi olduklarını ileri süren Emniyet-Sen'in kurucusu ve sözde Genel Başkanı Faruk Sezer'in görüşünü almak için ulaşmaya çalıştık.

Ankara'nın Çankaya ilçesinde faaliyet gösterdiği ileri sürülen sendikaya ait olduğu belirtilen telefon numarası ise erişim engelli.

Genel Başkan olduğunu ileri süren Faruk Sezer, sadece sosyal medya hesapları açarak, buralardan açıklama yapıyor.

Kendisine sosyal medya hesapları üzerinden gönderilen mesajlara ise cevap vermiyor. 

EGM'NİN PROMOSYONU

EGM personelinin maaşı karşılığı bankadan alacağı promosyonla ilgili henüz EGM ile Vakıfbank arasında bir anlaşma söz konusu değil.

Daha önce EGM personelinin aldığı aylık 104 liralık promosyon sözleşmesi Mart 2022 itibariyle yenilenerek yüzde 188 artışla 300 liraya çıkarılmıştı.

Diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personelin bankalardan aldığı promosyonun yüksek olduğuna dikkati çeken Polisler, yaklaşık 330 bin personeli bulunan EGM'nin diğer kurumlardan daha yüksek promosyon almasını talep etti.

Polislerin tepkisi üzerine EGM ile Vakıfbank arasında promosyon pazarlığı yeniden başladı.

Gelinen aşamada, polislere aylık 300 lira promosyon verilmesi, her altı ayda bir memur maaş zammı oranında promosyona da zam yapılması yönünde karşılıklı görüşmeler devam ediyor.

EGM personelinin istediği 50 bin lira, Vakıfbank tarafından fazla bulunarak, bu talebin yerine getirilemeyeceğini beyan ettiği daha önce öğrenilmişti.