ERKEN HABER - Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası 2022'de faaliyet gösterdiği tüm ekonomiler arasında 1,63 milyar euro ile en fazla Türkiye'deki projelere destek verdi. Bankanın şu ana kadar Türkiye'ye verdiği destek 17 milyar euroyu aştı. Kamu bölümünde İstanbul ve İzmir'in Yeşil Şehir Eylem Planı'na destek veren banka, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne Göztepe-Ataşehir-Ümraniye metro hattının inşası için ayrıca 75 milyon euroluk finansman ayırdı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) 2022'de faaliyet gösterdiği tüm ekonomiler arasında 1,63 milyar euro ile en fazla Türkiye'deki projelere destek verdi. Bankanın şu ana kadar Türkiye'ye verdiği destek 17 milyar euroyu aştı.

EBRD Türkiye Genel Müdürü Arvid Tuerkner 'Küresel piyasalarda dalgalanmalar devam ederken, EBRD'nin finansmanı Türkiye'nin özel sektörü için önemli bir destek kaynağı olmaya devam ediyor' açıklamasında bulundu. EBRD'nin yatırımın yarısından fazlası, istihdam ve yeşil ekonomiye geçişi hızlandıran projelere yöneldi. 

'İBB METROSUNA 75 MİLYON EUROLUK DESTEK'

Elektrikli ticari araçların gelişimi için Ford Otosan'a kredi sağlayan banka, ayrıca Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası, QNB Finansleasing ve Yapı Kredi Leasing gibi bankalara enerji verimliliği, yenilenebilir enerji kaynakları ve iklim esnekliği önlemlerine odaklanan projeler için destek verdi.
EBRD ayrıca, yenilenebilir enerji projeleri Galata Wind Enerji ve Adnan Polat Enerji'ye de kredi sağladı.

Kamu bölümünde İstanbul ve İzmir'in Yeşil Şehir Eylem Planı'na destek veren banka, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne Göztepe-Ataşehir-Ümraniye metro hattının inşası için ayrıca 75 milyon euroluk finansman ayırdı. 

'KADIN GİRİŞİMCİLERE EN FAZLA DESTEK TÜRKİYE'YE'

Banka son on yılda Türkiye'de kadın girişimcileri teşvik eden projelere 900 milyon euroluk destek harcadı. Böylece, bankanın verilerine göre Türkiye kadın girişimcileri teşvik eden projelere en fazla sayıda sahip olan ülke oldu.

Kadın liderliğindeki işletmelere kredi verilmesi için EBRD, İş Bankası'na 127 milyon dolar finansman ve Akbank'a 50 milyon dolar sendikasyon kredisi sağladı.

Trump'ın 'gözaltına alınacağım' sözleri Washington'ı karıştırdı Trump'ın 'gözaltına alınacağım' sözleri Washington'ı karıştırdı

EBRD'nin Türkiye stratejisi 2019'de onaylanıp 2024 yılına kadar uygulanacak. Banka, finansal dayanıklılığın güçlendirilmesi, bilgi ekonomisinin desteklenmesi, kapsayıcılığın teşvik edilmesi ve yeşil ekonomiye geçişin hızlandırılması gibi konuları destekliyor.