ERKEN HABER - Düzce Gölyaka'da meydana gelen 5.9'luk deprem 12 Kasım 1999'da yine Düzce'de olan 7.2'lik depremi akıllara getirdi. Uzmanlar her iki depremin de aynı fayda gerçekleştiğini belirtti. Şu ana kadar bölgede 30’un üzerinde artçı deprem gerçekleşti.

SAĞLIK BAKANI: EKİPLER İŞ BAŞINDA

Bu arada, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ekiplerin iş başında olduğunu söyledi. Sağlık Bakanı Koca: "Düzce’de 22 yaralımız var, birinin durumu yüksekten atlama sebebiyle ağır. Şehre gerekli ambulans ve UMKE timi görevlendirmeleri yapılmıştır."

DÜZCE DEPREMİNİ HATIRLATTI

İstanbul ve çevresinde saat 04.08'de hissedilen bir deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi ve AFAD depremin büyüklüğünü 5.9 olarak açıkladı. Korkutan depremin merkez üssü ise Düzce Gölyaka olarak açıklandı. Deprem 12 Kasım 1999 depreminden 23 yıl sonra aynı fayda ve aynı ayda olması dikkat çekti.

deprem2

Düzce'de 12 Kasım 1999'da 7.2 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Katıldığı canlı yayında depreme ilişkin açıklama yapan Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu, depremin 23 yıl sonra aynı fayda gerçekleştiğini belirterek "Orada bir deprem olması için 23 yıl yetmiş." dedi. Depremin aynı ayda olması da dikkat çekti.

Düzce'de meydana gelen depremin ardından canlı yayına bağlanan gazeteci Özel Çelik, depremin boyutunu gözler önüne serdi Çelik, "17 Ağustos ve Kasım depremlerini yaşamış biri olarak şu anda yaşadığımız şiddet diğer depremleri hiç aratmadı bize, aynı şiddeti yaşadık" dedi.

deprem3

Düzce'nin Gölyaka ilçesinde 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Düzce merkezin yanı sıra Bolu, Eskişehir, İstanbul, Ankara ve Bursa gibi çevre illerde de hissedildi.

BELEDİYE BAŞKANI: GEÇMİŞ OLSUN DÜZCE, GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, tüm ekiplerin sahada olduğunu, şu ana kadar can kaybı haberi almadıklarını bildirdi.

Özlü, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, kentte 5.9 şiddetinde meydana gelen deprem sonrasında tüm ekiplerin sahada görevlerinin başında olduğunu belirterek, "Tüm ilçelerimizle irtibat halindeyiz. Şükürler olsun ki, şu ana kadar can kaybı haberi almadık. Geçmiş olsun Düzce, geçmiş olsun Türkiye." ifadelerini kullandı.

SAKARYA'DA DA OKULLAR TATİL

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, deprem nedeniyle kentte eğitim öğretime bir gün ara verildiğini açıkladı.

Fatih Terim'in annesi son yolculuğuna uğurlandı Fatih Terim'in annesi son yolculuğuna uğurlandı

DEPREM ANLARINI AĞLAYARAK ANLATTI

Depremin ardından DHA muhabiri Tezcan Solmaz, NTV’de katıldığı canlı yayınında deprem anlarını ağlayarak anlattı.

Tezcan, Düzce'de olduğunu belirterek, "Şu an da şehirde elektrik yok, internet yok. Herkes dışarıda herkes ağlıyor. Evlerde eşyalar yıkıldı." dedi.

deprem4

Tezcan'ın depremle ilgili aktardıkları şu şekilde:"Ben Düzce’deyim çok büyük bir sarsıntı ile uyandık. Şu an da şehirde elektrik yok, internet yok. Herkes dışarıda herkes ağlıyor. Evlerde eşyalar yıkıldı. Çok paniğim çok korkuyorum şu anda.

Garip bir duman var. Muhtemelen sobalı bir evden çıkıyor. Benim olduğum yerden hissediyorum tabi. Toz gibi bir duman hissediyorum. Sokakta bir toz bulutu var şu anda. Düzce merkezdeyim ben şu an. Zannediyorum binaların sarsıntısı ile binalarda biriken tozlar yükseldi. Çünkü bir is kokusu alamıyorum."

deprem5

YARALANMA VEYA ÖLÜM SÖZ KONUSU DEĞİL

Düzce’de gazeteci olan Özel Çelik CNN Türk’e yaptığı açıklamada herhangi olumsuz bir durumun olmadığını ifade ederek, "Depremin gürültüsü ile büyük bir panik ve korku oluştu. Vatandaşlar büyük bir korku ile kendisini dışarı attı. Arabası olanlar şehir dışına doğru yola çıkmaya başladı. Şu anda bulunduğum yerde herhangi bir yaralanma veya ölüm söz konusu değil" dedi.

Düzce'de meydana gelen 5.9 şiddetindeki depremin ardından CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Yeniden Refah Partisi lideri Fatih Erbakan geçmiş olsun mesajı yayımladı.

Düzce Gölyaka'da 04.08'de 5.9 şiddetinde meydana gelen depremin ardından AFAD tarafından yapılan ilk açıklamada, "Düzce ili Gölyaka ilçesinde saat 04.08’de 5,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Gelişmeleri takip ediyoruz" denildi.

deprem6-1

Sarsıntı Sakarya ve Kocaeli’de olmak üzere çevre illerden de hissedildi. Sakarya’da da evlerinde depremi hisseden bazı vatandaşlar, korkuyla dışarıya çıktı. Sarsıntının ardından hemen dışarıya çıktığını anlatan vatandaş, "Birden sarsıntı başladı. İlk başlarda ne olduğunu anlayamadım. Ayağa kalktım, ayakta durmakta zorlandım. Işığı açtım. Avizenin sallandığını gördüm. Telaşa kapıldım, ne yapacağımı bilemedim o an. İlk yaptığımız elime telefonu alıp dışarıya çıkmak oldu. Allah korusun. Ben 1999 depremini yaşamadım. Hala ellerim ayaklarım titriyor" dedi.

GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, şiddetli depremin ardından yaptığı paylaşımda, "Merkez üssü Düzce olan ve birçok ilimizde hissedilen deprem nedeniyle vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Belediyelerimiz can kaybının olmadığını paylaştılar. Allah korusun! Bu deprem afetlere hazırlıklı olmanın önemini tekrar hatırlattı. Geçmiş olsun Türkiye!" ifadelerine yer verdi.

deprem7

LİDERLERDEN GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

Şiddetli depremin ardından siyasi partilerin genel başkanları geçmiş olsun mesajı yayımladılar. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Merkez üssü Düzce olan İstanbul, Ankara başta olmak üzere bir çok ilde hissedilen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun. İnşallah can ve mal kaybı yaşamayız.

TEMENNİMİZ, HİÇBİR CAN KAYBININ YAŞANMAMIŞ OLMASI

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu yayımladığı mesajında, "Geçmiş Olsun Türkiye! Düzce merkezli, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok ilimizi de etkileyen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Temennimiz, hiçbir can kaybının yaşanmamış olmasıdır. Rabbim, ülkemizi tüm afetlerden esirgesin" ifadelerine yer verdi.

Yeniden Refah Partisi lideri Fatih Erbakan, "Düzce’de 6.0 şiddetinde meydana gelen; İstanbul, Ankara ve bir çok illimizde hissedilen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Rabbim ülkemizi bu tür afetlerden muhafaza etsin" dedi.

deprem8

DÜZCE DEPREMİ, BÜYÜK BİR DEPREMİ TETİKLER Mİ?

İTÜ Öğretim üyesi Prof. Dr. Ziyadin Çakır, Düzce’deki depremin beklenen büyük bir İstanbul depremini tetiklemeyeceğini belirterek “İstanbul depremini tetikleseydi depremden sonra hemen etkilerdir. Yaşanan deprem yeri uzak mesafede” ifadesini kullandı.

Çakır depremle ilgili açıklamalarını şöyle sürdürdü:

* Karadeniz çıkışında kırılmayan bir parça vardı. Büyük bir olasılıkla bu pay parçası kırıldı. Ancak şu ana kadar can kaybının bildirilmemiş olması sevindirici. Bu bölge deprem açısından son derece kötü bir yer. Derin bir dolgu sahası burası, doğal dolgu alanı, düz bir alan.

deprem9

* Gölyaka ve civarı köylerde yıkım olma olasılığı yüksek. Artçılar da olacaktır ama daha büyük bir deprem olacağını düşünmüyorum. Vatandaşlarımızdan hasarlı binalarda bulunmamasını öneririm. Artçılar binaların çökmesine neden olabilir.

deprem10

* Düzce ve civarındaki köylerde zemin artırımı olduğu için hasar olacağını düşünüyorum. Umarım can kaybı olmaz. Hem bina yapılarını hem bölgenin zemini biliyoruz. Kaya zeminlerde binalara bir şey olmuyor, doğal dolgu yani çakıl, kumla kaplı nehir kenarları bu şekilde dolgu olduğu için burada 6’lık deprem, 7 gibi hissediliyor. Bu nedenle daha büyük bir hasar veriyor.