ERKEN HABER - Türkiye güne deprem haberiyle uyandı. Düzce'de 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Birçok ilde hissedilen artçı sonrası gözler son depremlere çevrildi. Deprem, İstanbul, Ankara ve İzmir'in de aralarında olduğu çok sayıda ilde hissedildi. Düzce ve çevre illerde panik nedeniyle biri ağır 46 kişi yaralandı. AFAD, depremin ardından 96 artçı sarsıntı kaydedildiğini açıkladı.

Son depremler listesine yenileri ekleniyor: Nerelerde deprem oldu? Düzce'deki deprem sonrası artçılar devam ediyor

Türkiye bir kez daha deprem gerçeğiyle yüzleşti. Düzce Gölyaka'da 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Sarsıntı İstanbul, Bolu, Sakarya, Ankara, Kocaeli, Kütahya, Bilecik, Bursa, İzmir'e kadar geniş bir alanda hissedildi.

Sarsıntı İstanbul'un da aralarında olduğu çok sayıda ilde hissedildi.

İlk belirlemelere göre depremde can kaybı yok. Düzce'de biri ağır 32 kişi, İstanbul, Bolu ve Zonguldak'ta bir kişi olmak üzere toplam 35 kişi yaralandı.

Deprem sonrası artçı sarsıntılar da devam ediyor. 

Artçı sarsıntıların devam edebileceği bu nedenle hasarlı binalara girilmemesi gerektiği belirtildi. 

Adana'da geri dönüşüm deposu yandı Adana'da geri dönüşüm deposu yandı

Son depremler listesine yenileri ekleniyor: Nerelerde deprem oldu? Düzce'deki deprem sonrası artçılar devam ediyor - 1

Düzce'nin Çilimli ilçesinde 4,7 büyüklüğünde deprem

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 04.30'da merkez üssü Düzce'nin Çilimli ilçesi olan 4,7 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

Çilimli ilçesindeki deprem 8 kilometre derinlikte meydana geldi.

Son depremler listesine yenileri ekleniyor: Nerelerde deprem oldu? Düzce'deki deprem sonrası artçılar devam ediyor - 2

Deprem İstanbul'da da hissedildi

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Düzce'nin Gölyaka ilçesi merkezli 5,9 büyüklüğündeki depremin İstanbul'da da hissedildiğini belirterek "Konuyu takip ediyoruz. Allah, her türlü afetten ülkemizi ve milletimizi korusun." açıklamasında bulundu.

Son depremler listesine yenileri ekleniyor: Nerelerde deprem oldu? Düzce'deki deprem sonrası artçılar devam ediyor - 3

Geniş bir alanda hissedildi 

Düzce'nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen 5,9 büyüklüğünde deprem, İstanbul, Bolu, Sakarya, Ankara, Kocaeli, Kütahya, Bilecik, Bursa, Zonguldak, Bartın ve İzmir'e kadar geniş bir alanda hissedildi.

Saat 04.08'de merkez üssü Düzce'nin Gölyaka ilçesi olan 5,9 büyüklüğündeki deprem, paniğe neden oldu.

Düzce'de depremin ardından enerji nakil hatlarında kesinti meydana gelirken, sarsıntıyla büyük korku ve panik yaşayan vatandaşlar evlerinden dışarı çıktı.

Kentte bazı ev ve iş yerlerinin duvarlarında yıkımlar yaşandı, evlerdeki bazı eşyalar yere düştü. Düzce Adliyesi'nde çatıdan kopan bazı beton parçalarının yere düştüğü görüldü.

Deprem nedeniyle araçlarına yakıt almak isteyenler, akaryakıt istasyonlarında yoğunluk oluşturdu. Artçı sarsıntıların devam ettiği kentte soğuk hava nedeniyle battaniyelere sarılan vatandaşlar ateş yakarak ısınmaya çalışıyor.

Düzce Valisi Cevdet Atay, Gölyaka merkezli depreme ilişkin henüz kendilerine ulaşan net bir bilgi olmadığını belirterek, ekiplerin sahada çalışmalara başladığını söyledi.

5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM BEKLENİYOR

Düzce'de meydana gelen ve bir çok ilde hissedilen 5,9 büyüklüğündeki deprem sonrası Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir'den bölge için artçı uyarısı geldi. Bölgede 5 büyüklüğünde artçı depremlerin olabileceğini kaydeden Prof. Dr. Sözbilir, "Depremin büyüklüğü 5.9 ama şiddeti 8 olarak hesaplandı" dedi.

Düzcedeki deprem sonrası artçı uyarısı: 5 büyüklüğünde olabilir

DEÜ DAUM Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Düzce Gölyaka merkezli 5.9 büyüklüğünde depremin ardından açıklamada bulundu.

Prof. Dr. Sözbilir, "Düzce geniş ölçekte alüvyon dediğimiz zayıf zemin üzerinde kurulmuş. Burada eski yapı stoku olmuş olsaydı, ciddi yıkım ve can kaybı olurdu. Depremin büyüklüğü 5.9 ama şiddeti 8 olarak hesaplandı. 30 Ekim 2020'de 6.6 büyüklüğündeki depremi de 8 şiddetinde hissetmiştik. O depremde 5 bin civarında bina hasar görmüş, 4 bina tamamen yıkılmış ve 117 vatandaşımız can vermişti.

Bu da Düzce ilinin depreme hazır olduğunu gösteriyor. Bugün 04.08'deki deprem, 17 Ağustos 1999 depreminde kırılan Kuzey Anadolu Fayı'nın Karadere adı verilen segmentinin kuzeydoğu ucunda gerçekleşti.

Bölgede şu ana kadar gelişen 50'yi aşkın artçı deprem dağılımı Gölyaka ile Düzce kent merkezi arasında yoğunlaşmış durumda. 5 büyüklüğüne varan artçı depremler olabilir.

Halkımızın devletin resmi kurumu olan AFAD yetkililerinin bilgileri doğrultusunda hareket etmesi ve hasarlı evleri varsa ilgililere göstermesi son derece önemli" ifadelerini kullandı.

Düzce'de depremde tek katlı ev hasar gördü

Düzce'de depremde tek katlı ev hasar gördü

Düzce'nin Gölyaka ilçesinde 5.9 büyüklüğünde, 6.81 derinliğinde deprem meydana geldi. Deprem sonrası tek katlı bir evde hasar meydana geldi.

Düzce'de deprem anı güvenlik kamerasında

Düzce'de deprem anı güvenlik kamerasında

Düzce'nin Gölyaka ilçesinde 5.9 büyüklüğünde, 6.81 derinliğinde deprem meydana geldi. Deprem anı güvenlik kameralarına böyle yansıdı.

İstanbul'da hissedilen deprem anında lokantada yaşanan panik

İstanbul'da hissedilen deprem anında lokantada yaşanan panik

Merkez üssü Düzce'nin Gölyaka ilçesi olan 5,9 büyüklüğündeki deprem İstanbul'da da hissedildi. İstanbul'da bir lokantada deprem anında yaşananlar kameraya böyle yansıdı.

Düzce'deki depremde adliyede hasar meydana geldi

Düzce'deki depremde adliyede hasar meydana geldi

Saat 04.08'de merkez üssü Düzce'nin Gölyaka ilçesi olan 5,9 büyüklüğündeki deprem nedeniyle Düzce Adliyesi'nde hasar meydana geldi.