ERKEN HABER - Toplantıya, Dünya Türkmen İnsani Yardım Derneği Başkanı ve Türkmenistan Ulusal Konseyi Halk Konseyi Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov da katıldı.

Birleşik Arap Emirlikleri, Federal Almanya Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti, Suudi Arabistan Krallığı, Afganistan'dan Birliğin yabancı üyelerini, Birliğin Türkmenistan'daki bireysel ve toplu üyelerini ve ayrıca Birliğin üyelerini ve milletvekillerinden oluşuyor.

türkmen3

Türkmenistan Ulusal Konseyi, ülkenin siyasi parti ve kamu kuruluşlarının temsilcileri, kitle iletişim araçları, yüksek öğretim kurumlarının rektörleri ve öğrencileri, gazete ve dergi editörleri ve yaratıcı işçiler katıldı.

Toplantının başında Türkmenistan Devlet Başkanı'nın Dünya Türkmen İnsani Yardım Derneği 23. toplantısına katılanlara mesajı okundu.

Türkevi'ne saldıran Recep Akbıyık yakalandı Türkevi'ne saldıran Recep Akbıyık yakalandı

türkmen2

Konferansta konuşan Gurbanguly Berdimuhamedov, Cumhurbaşkanı'nın büyük çalışmaları sonucunda ülkede başarıyla uygulanan programların, bugün elde edilen büyük başarıların dünya Türkmen halkına sonsuz gurur ve ilham verdiğini, farklı coğrafyalarda yaşayan Türkmen kardeşlerimizi ise gururlandırdığını kaydetti.

Dünyanın çoğu kendini güvende hissediyor ve Anavatanımızın tarihi başarılarından dolayı seviniyor. .

Ayrıca Almanya Federal Cumhuriyeti'nden Nassery Abdul Hakim, Birleşik Arap Emirlikleri'nde yaşayan Türkmenler kültür derneği başkanı Ata Murad Khoja Murad, Afgan Türkmenleri Magtymguly Pyragy adını taşıyan kültür topluluğu başkanı Ahmad Abdul Rahman da konuşma yaptı.

türkmen1

Konferansta Dünya Türkmen İnsani Yardım Derneği'nin faaliyetlerinin sonuçları ve Dünya Türkmenlerinin kültürel ve insani işbirliğinin geliştirilmesi için yapılması gerekenler tartışıldı. Dünya Türkmen İnsani Yardım Derneği'nin belgeleri de imzalandı.

Konferansın sonunda, Dünya Türkmen İnsani Yardım Derneği'nin çalışmalarının geliştirilmesine önemli katkıları dikkate alınarak, derneğin çok sayıda Türkmen ve yabancı üyesine "Hümanitarizm" sembolü ve Dünya Türkmen İnsani Yardımlaşma Nişanı verildi. Türkmenistan Devlet Başkanı'nın 23. Dünya Türkmen İnsani Yardım Derneği toplantısına katılanlar kabul edildi.