ERKEN HABER - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında mahkemenin verdiği hapis ve siyasi yasak kararı dış basında da yer buldu. 

REUTERS: ERDOĞAN’IN RAKİBİ

Reuters: “Bu kadar insan, halkın verdiği yetkiyi alamazlar. Mücadelemiz Allah’ın izniyle daha da güçlenmeye başlıyor” açıklamasına yer vererek, söz konusu kararın Erdoğan’a olası bir rakip olarak gösterilmesi planlanan cumhurbaşkanlığı seçimi ve parlamento seçimlerinden sadece 6 ay önce geldi. 

imamoğlu-4

Muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) İmamoğlu, İstanbul seçimleri sonrasında yaptığı bir konuşmada, Erdoğan’ın AK Parti adayını az farkla mağlup ettiği ilk oylamayı iptal edenlerin “Ahmak” olduğunu söylediği için yargılandı İmamoğlu ise bu sözün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisine karşı aynı dili kullanmasına bir yanıt olduğunu söyledi. Muhalefet Türk mahkemelerinin Erdoğan’ın iradesine boyun eğdiğini söylüyor. Hükümet yargının bağımsız olduğunu söylüyor” 

FT: İMAMOĞLU, İSTANBUL’U ERDOĞAN’DAN ALDI

Financial Times: “İstanbul’un popüler başkanı Ekrem İmamoğlu seçim görevlilerine hakaret suçundan hapis cezası aldı ve siyasetten men edildi. İmamoğlu, gelecek yıl yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın potansiyel rakibi olarak görülüyor. Tekrarlanan seçimde İmamoğlu, Erdoğan’ın özenle seçtiği İstanbul belediye başkanı adayını rekor bir zaferle mağlup ederek, şehrin yönetiminden Erdoğan’ın siyasi hareketinden aldı. 

imamaoğlu4

İmamoğlu, belediye varlıklarına el koyan, devlet bankalarından alınan kredileri bloke eden ve belediyenin yabancı tahvil piyasalarından borçlanma çabalarını engelleyen merkezi hükümet tarafından engelleniyor. Uzun süredir devam eden ekonomik kriz, ülkenin en büyük partisi olmaya devam etmesine rağmen Türkiye’yi 20 yıldır yöneten Adalet ve Kalkınma Partisi’ne ve Erdoğan’a yönelik halk desteğini tarihi düşük seviyelere indirdi.

BLOOMBERG: “ERDOĞAN’A MEYDAN OKUYABİLECEK EN POPÜLER SİYASİ FİGÜR”

Bloomberg: “Karar yüksek temyiz mahkemeleri tarafından onaylanırsa, Haziran ayında yapılması planlanan seçimlerde Erdoğan’a meydan okuyabilecek en popüler siyasi figür olan İmamoğlu’nun siyasi yasağı ile sonuçlanacak. İmamoğlu, Erdoğan’a karşı kazandığı zaferden aylar sonra yaptığı yorumlar nedeniyle seçim kurulu üyelerine hakaret etmekle suçlanıyor. İmamoğlu suç işlediğini reddediyor ve Erdoğan’ın siyasi muhaliflerine karşı ‘yasayı bir silah olarak’ kullanmakla suçluyor.”

THE WASHINGTON POST: ERDOĞAN’IN RAKİBİNİ ORTADAN KALDIRMA GİRİŞİMİ

The Washington Post:“Siyasi uzmanlar, belediye başkanının yargılanmasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önemli bir rakibini ortadan kaldırma girişimi olarak yorumluyor. Türkiye’de Haziran ayında cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri yapılması planlanıyor. Seçim anketleri, ekonomik kriz ve enflasyonun yüzde 84’ün üzerinde olduğu bir dönemde Erdoğan’ın popülarite notlarında düşüş olduğunu gösteriyor.” 

BİLD: ERDOĞAN’IN EN BÜYÜK RAKİBİ İMAMOĞLU

Almanya merkezli Bild gazetesi, “Erdoğan, 2023 seçimlerinde en büyük rakibini saf dışı mı etmek istiyor?“ 

Uluslararası yardım çağrısında bulunuldu Uluslararası yardım çağrısında bulunuldu

Alman NTV Haber kanalı: “Erdoğan'ın rakibi İstanbul Belediye Başkanı'na hapis...İmamoğlu, çok uzun süredir, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan'ın potansiyel rakiplerinden biri. Ancak şimdi mahkeme, ona bu cezayı vererek önemli muhalif figürü gelecekteki siyasi görevlerinden men etti.”

BLİCK: ERDOĞAN’IN RAKİBİNE SİYASET YASAĞI

İsviçre'nin Blick gazetesi: “Erdoğan'ın muhtemel rakibine siyaset yasağı”