Sedat Peker'le ilgili son iki günde yaşanan gelişmeleri sizin için derledik. Cenk Çelik'in öldürülmesi,Emre Onur'un Türkiye'ye getirilmesi ve ardından yaşanan gelişmeler.

ERKEN HABER - Firari Sedat Peker'in son zamanlardaki açıklamaları, ilk kez muhalefetteki siyasilerden destek bularak, yargıya taşındı. 

Hukuki sürecin başlatılmasının ardından olaylar peşpeşe yaşanmaya başlandı.

İktidara yakın kesimler, son bir haftadır Sedat Peker'in Türkiye'ye getirilebileceğini ifade etmeye başladılar. Bunun üzerine yaşanan olaylar şöyle:

SEDAT PEKER'İN EVİNE SALDIRI

Sedat Peker'in İstanbul Beykoz'da bulunan evine silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda evde bulunan Yılmaz Günay isimli görevli yaralandı.

Peker'in Beykoz Korusu’nun sınırları içinde yer alan evine bu sabah saat 09:30'da silahlı saldırı düzenlendi.

GÖREVLİ AĞIR YARALANDI

Halk TV'de yer alan habere göre, evin önüne iki araç geldi. Bir araç uzakta beklerken, yakına gelen aracın camı açıldı. Eve Sedat Peker’in bilgisi dahilinde geldiğini söyleyen kişi görevlilerin kendisine yaklaşması üzerine arabanın içinden ateş etti.

Evdeki görevli Yılmaz Günay’a 3 kurşun isabet etti. Günay, ağır yaralı olarak Beykoz Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Evde, Peker'in bilgisi dahilinde 6 kişinin güvenlik amacıyla kaldığı, 3'er kişilik vardiyalarla çalıştıkları öğrenildi.

Peker cephesi saldırıyı, suikast timi iddiasının ardından gözdağı olarak yorumladı. 

Sedat Peker'in Beykoz'daki evine silahlı saldırı!

SUİKAST TİMİ İDDİASI

Murat Ağırel, dün Halk TV yayınında Sedat Peker için uluslararası infaz timi hazırlığı olduğunu söylemişti. Bu bilgiye nasıl ulaştığını anlatan Ağırel "Kiminle konuşsak karşılaştığımız soru şu oluyor? Sedat Peker nasıl sustu? Madem başkasının tweeti ile yazabiliyor, kendi hesabından niye video paylaşmıyor? Ünsal Ban ile ilgili ben halen hazırlık yapıyorum. İddiaların daha farklı boyutlarını ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Ulaşabildiğimiz ulaşamadığımız evraklar oluyor. Bununla ilgili de ben Sedat Peker'in yakın çevresine ulaşmaya çalıştım"

Sedat Peker için uluslararası çetelere davet gönderildiğini söyleyen Ağırel şu bilgileri verdi:

"Belli gruplara, uluslararası suç çetelerine hedef kişinin kellesinin alınması üzerine yani Sedat Peker için... Sedat Peker'e bir suikast yapılması üzerine bir örgüt ile anlaşma yapılmış. Bununla ilgili Sedat Peker cephesi şunu söylüyor; uluslararası cinayet işleyebilen organizasyonlara açık bir davet olarak kabul edilen bir uygulama yapılmış derin menfezlerde... Bunu da Sedat Peker'in suikasti için ya da kellesi için ortaya ödüller konulmuş. Sedat Peker benim hakkımda suikast hazırlığının farkındayım, bekliyorum demiş."

CENK ÇELİK YOL ORTASINDA ÖLDÜRÜLDÜ

CENK ÇELİK ÖLDÜRÜLDÜ MÜ?

Cenk Çelik, İstanbul Ümraniye'de silahlı saldırıya uğradı. Atatürk Mahallesi Çavuşbaşı Caddesi'nde kimliği henüz belirlenemeyen kişi, Cenk Çelik ateş edip olay yerinden kaçtı.

İran, Irak sınırındaki peşmergeleri bombaladı İran, Irak sınırındaki peşmergeleri bombaladı

İhbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekiplerince ilk müdahalesi yapılan Cenk Çelik, Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

Olay yerinde inceleme yapan polis, şüphelinin yakalanması için çalışma başlattı.

Sedat Peker'e tehdit videosu çeken Cenk Çelik öldürüldü! - Gazikent27 - Son Dakika Haberler

SEDAT PEKER İSMİ AÇIKLAMIŞTI

Ümraniye'de çektiği videoları sosyal medya hesabından paylaşan Cenk Çelik, Sedat Peker'e yönelik sözleri ile gündem olmuştu.

Kişisel sosyal medya hesabından silahlı ve kamuflajlı fotoğrafları paylaşması ile gündeme gelen Cenk Çelik aslen Siirtli'dir. 1972 doğumlu Çelik 2020'de düzenlenen "Hijyen Operasyonu" kapsamında, ‘Hanımağa’ lakaplı Güniz Akkuş ve kardeşi Zafer Çelik’in de bulunduğu 10 şüpheliyle birlikte gözaltına alınmıştı.

CİNAYETLE İLGİLİ PEKER'DEN AÇIKLAMA

Sedat Peker'i tehdit videoları ile gündeme gelen Cenk Çelik, dün akşam İstanbul Ümraniye'de uğradığı silahlı saldırıda başından vurularak hayatını kaybetti.

Peker'in avukatı Ersan Barkın, Peker'in cinayetle alakasının olmadığını açıkladı.

Barkın, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

"Bugüne kadar sosyal medyada çoluk-çocuk, genç-yaşlı birçok kişi şahsıma hakaret videoları yayımlamaktaydı. Hiçbirine karşı tek karşı eylemde bulunmamışken, bıçak sırtında yaşadığım bu anda, böyle bir cinayeti işlettiğimi düşünmek en basit tanımıyla safdillik olur. Bazı güçler tarafından öldürülmem amaçlanırken, yakınlarıma saldırılar düzenlenirken, bana hiçbir fayda sağlamayacak bu tip bir cinayetle ilişkilendirilmem asla mümkün değildir.

Bugün, yakınımda olduğu bilinen Seyfi Gedikli isimli arkadaşın ana-babasının ve kızlarının kaldığı evin kapısına silahla ateş edildi. Bana sevgi besleyen insanları yıldırma amacıyla yapılan kriminal çalışmalar devam etmektedir. Dijital tecrit altında iken bu yönde komplolara başvurmak asla onurlu bir davranış değildir."

BASIN DANIŞMANI EMRE OLUR TÜRKİYE'YE GETİRİLDİ

Havalimanındaki karakolda işlemleri devam eden Olur'un, Vatan Caddesi'ndeki İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Son Dakika: Sedat Peker'in basın danışmanı Emre Olur, İstanbul'a getirildi

Geçen yıl itibarıyla sosyal medya hesaplarından siyaset-mafya-sermaye ilişkilerine dair önemli ifşaatlarda bulunduğu videolarıyla gündem olan suç örgütü lideri Sedat Peker'e suikast iddialarının ardından kritik bir iddia gündeme getirildi.

Peker'in basın danışmanı olarak bilinen Emre Olur'un Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) gittiği ve BAE'nin de oturum izni vermediği iddia edilmişti.

TİRAN'DA GÖZALTINA ALINMIŞTI

Olur, Arnavutluk'un başkenti Tiran'da gözaltına alınırken sabah 09.15'te uçakla da İstanbul Havalimanı'na getirildi. Havalimanındaki karakolda işlemleri devam eden Olur'un, Vatan Caddesi'ndeki İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürülmesi bekleniyor.

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA

Türkiye'ye getirilen Sedat Peker'in basın danışmanı Emre Olur için paylaşım yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Emniyet Teşkilatımızı, sıkı takiple bir soysuzu daha ülkemize getirdiği için tebrik ederim" ifadesini kullandı.

Suç örgütü lideri Sedat Peker'in adına basın açıklamaları yapan Emre Olur'un, Birleşik Arap Emirlikleri'nden Arnavutluk'a deport edilmesinin ardından bu sabah saatlerinde İstanbul'a girişi yapıldı.

Organize suç örgütü elebaşı firari sanık Sedat Peker'in sosyal medya paylaşımlarını yapan Emre Olur'un getirildiği uçak sabah saatlerinde İstanbul'a indi. Olur, uçaktan teslim alınarak havalimanındaki İstanbul Emniyet Şube Müdürlüğüne götürüldü.

EMNİYETTEN AÇIKLAMA

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden Emre Olur'un İstanbul'a getirildiği operasyona ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Sedat Peker suç örgütü üyesi Ahmet Emre Olur'un, Türkiye ve Arnavutluk İçişleri bakanlarının doğrudan görüşmeleri sonucu Tiran Havalimanı'nda dün saat 06.00'da gözaltına alındığı, bu sabah Türk yetkililere teslim edildi.

Soylu'dan Emre Olur açıklaması: Emniyet Teşkilatımızı, sıkı takiple bir soysuzu daha ülkemize getirdiği için tebrik ederim

"MAKEDONYA'YA GİTTİĞİ TESPİT EDİLDİ"

EGM'den yapılan açıklamaya göre, "tehdit", "suçu ve suçluyu övmek", "hakaret", "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma", "basit yaralama", "sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret" suçlarından adli makamlarca ulusal seviyede aranan Sedat Peker suç örgütü üyesi Olur'un, yer tespitine yönelik çalışmalar kapsamında 23 Mayıs 2021'de Türkiye'den Kuzey Makedonya'ya gittiği tespit edildi.

"SINIR DIŞI EDİLECEĞİ MİT'E İLETİLDİ"

Olur'un, Kuzey Makedonya ve Balkan ülkelerinin İnterpol birimleri ile yer tespitine yönelik yazışmalar yapıldıktan sonra görüşmeler sürerken 12 Eylül 2022'de Arnavutluk'un başkenti Tiran üzerinden Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'ye gittiği belirlendi. 16 Eylül'de Olur'un, BAE'den sınır dışı (deport) edileceği bilgisi Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı ve Türkiye'nin Abu Dabi Büyükelçiliği tarafından EGM'ye iletildi.Soylu'dan Emre Olur açıklaması: Emniyet Teşkilatımızı, sıkı takiple bir soysuzu daha ülkemize getirdiği için tebrik ederim

ARNAVUTLUK POLİSİ GÖZALTINA ALDI

Güvenlik güçlerince yapılan takip sonucu Sırbistan'a gideceği belirlenen Olur için Sırbistan makamları, "uluslararası yolcu" statüsünde olması nedeniyle sınır dışı talebine olumlu yanıt veremedi. Sırbistan'dan Arnavutluk'un başkenti Tiran'a geçeceği tespit edilen Olur'un, Arnavutluk Emniyet Genel Müdürlüğü ve İnterpol'ü ile kurulan temas ve İçişleri bakanlarının doğrudan görüşmeleri sonucu Tiran Havalimanı'nda dün saat 06.00'da Arnavutluk polisi tarafından gözaltına alınması sağlandı. Bu kapsamda Tiran'a giden İnterpol ve KOM Daire Başkanlığı görevlileri tarafından Ahmet Emre Olur, bugün saat 06.30'daki uçuşla Tiran'dan teslim alınarak sorgulama ve adli işlemleri için İstanbul Havalimanı'nda İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerine teslim edildi.

BAKAN SOYLU'DAN "SOYSUZ" AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da sosyal medya hesabından konuyla ilgili yaptığı paylaşımda, "Emniyet teşkilatımızı, sıkı takiple bir soysuzu daha ülkemize getirdiği için tebrik ederim." ifadesini kullandı.