ERKEN HABER - TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın 2023 bütçesi görüşüldü.

Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerine katılan MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, seçim bölgesinin sorunlarını ve beklendilerini dile getirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na Çanakkale Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, İzmir-İstanbul Otoyolu ve Kuzey Marmara Otoyolu için teşekkür eden Ahmet Erbaş, Kütahya’dan, 2 saat içinde İstanbul’a ulaşabildiklerini kaydetti.

MHP Kütahya Milletvekili Erbaş, seçim bölgesi Kütahya için Bakan Karaismailoğlu'ndan şu taleplerini dile getirerek, yatırımlarda öncelik verilmesini talep etti.

DUMLUPINAR'A HIZLI TREN İSTASYONU

"Hızlı trende bir konfora ulaştık, Kütahya ilimizden de geçecek olan Eskişehir-Antalya hattı da özellikle Dumlupınar’dan geçiyor Sayın Bakanım, Dumlupınar’ın bizim için bir özelliği var, 30 Ağustos Büyük Taarruz destanını yazdığımız, yedi düveli kovduğumuz yerin adıdır. Burada eğer hızlı trenimize bir durak yaparsak ve o bölgeye geldiğinde bu bölgenin şehit kanlarıyla sulanmış büyük bir tarihî eser olduğunu da anlatan bir video yayınlarsanız şimdiden çok teşekkür ederim.
Sayın Bakanım, zatıalilerinizin Kütahya’ya ziyaretlerinden sonra Tavşanlı-Domaniç yolunun ve Hisarcık-Gediz yollarının ihalesi yapıldı.
Bunlar için çok teşekkür ediyorum. Yine, yapımı devam eden Gediz-Simav arası, Gediz-Uşak arası, Tavşanlı-Emet arası yollar da büyük bir hızla devam etmektedir. Bizdeki bilgi notlarına göre çoğunun 2024’te biteceği söyleniyor. Bunlar da eğer 2023’e kaydırılabilirse Kütahya gerçekten bundan çok mutlu olur. Yine, Simav için çok önemli olan Dağardı yolu, Sındırgı yolu ve Tavşanlı-Dursunbey yolları da bizler için çok önemlidir."

DOMANİÇ'E ÜÇÜNCÜ ŞERİT

Tayvan yerel seçimler için sandık başına gitti Tayvan yerel seçimler için sandık başına gitti

"Sayın Bakanım, yaklaşık 1 milyar dolar ihracat yaptığımız Emet Bor Tesislerinde bütün malı, ürünü biz Domaniç üzerinden götürüyoruz. Maalesef bu yolun 13 kilometrelik kısmı, bir tırmanma ve iniş rampasıyla yapılıyor. Eğer o yolda giderken bir kamyonun arkasına takılmış iseniz saatlerce o kamyonun yolu bitirmesi gerekiyor. Tabii ki gönül ister oradan tünelle geçmek ama eğer olamıyorsa mutlaka bir üçüncü şerit yani bir tırmanma şeridinin buraya ihtiyacı var; bu, bizi Marmara’ya bağlayan çok önemli bir yoldur."

OSB'YE ÜST GEÇİT TALEBİ

"Yine, Tavşanlı OSB, şu anda 5 bin kişinin çalıştığı bir yerdir, gün geçtikçe de artıyor. Buraya sizin de onayınızla bir üst geçit yapılma planı var. Aynı üst geçitler için, sizin Sayın Cumhurbaşkanımızla beraber Kütahya’ya ziyaretlerinizde, özellikle Kütahya Organize Sanayi Bölgemize girişle ilgili de talebimiz vardı. Kütahya, bu konularda sizden müjde bekliyor Sayın Bakanım çünkü özellikle Kütahya’daki Organize Sanayi Bölgesi’nde aynı yol güzergâhında 13 tane de lise var. Her sabah 20 bin
vatandaşımız Organize Sanayi’ye giderken 13 liseye de öğrencilerimiz gitmekte; çok ciddi bir trafik olmakta, bu konuda da sizden hayırlı bir haber beklemekteyiz Sayın Bakanım."

YÜKLEME İSTASYONU TALEBİ

"Sayın Bakanım, Kütahya OSB, şu anda, 600 milyona yakın ihracat yapıyor ve 2011 yılında sizinle yani Devlet Demiryollarıyla bir protokol imzalanmış. O zaman, 11 milyon ton ihracat varmış, şu anda, 14 milyon tonu geçti. Alayunt istasyonu, şu andaki OSB’ye 600 metre yani Devlet Demiryollarına -sizin tabirinizle- oraya bir kılçıkla biz çok güzel bir yükleme istasyonu yapabiliriz ve Kütahya OSB’sini şaha kaldıracağına da inanıyorum. Herhâlde Türkiye’de de bu kadar kısa mesafede kurulabilecek
en kolay yükleme merkezi olur çünkü burada fazla bir istimlak da yok, bu arazinin yüzde 95’i sizlere aittir."

ORMAN KÖYLERİNİN İLETİŞİM SORUNU

"Son cümlem de şu: Kütahya'daki 557 köyün yaklaşık 520’si orman köyü. Şimdiye kadar 3.700 kilometre fiberoptik çektiniz. Kütahya'da, özellikle merkezde, internetle ilgili veya haberleşmeyle ilgili bir sıkıntımız yok fakat köylerimizde ufak tefek sıkıntılar çekiliyor. Sayın Bakan Yardımcımıza da daha önce bu konuyla ilgili bilgi vermiştik.
Orman köylüleri olduğu için, orada telefonla iletişim ve ulaşım çok önemli. Bu konudaki hassasiyetiniz için teşekkür ederim." 

Bakan Adil Karaismailoğlu, Erbaş'ın Kütahya için taleplerini not aldı. Karaismailoğlu, Erbaş'ın Kütahyalılar adına taleplerini dile getirmesinden dolayı teşekkür ederek, imkanlar doğrultusunda Kütahya'ya öncelik vereceklerini ve söz konusu taleplerin kısa sürede yerine getirilmesi için gayret göstereceklerini bildirdi.